Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy to jest zamach na wolność finansową? Powstaje pierwsza międzynarodowa waluta cyfrowa

|
selectedselectedselected
Czy to jest zamach na wolność finansową? Powstaje pierwsza międzynarodowa waluta cyfrowa | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

UniCoin – tak nazywa się pierwsza międzynarodowa waluta cyfrowa, powstająca pod nadzorem Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Niby ma ułatwiać życie, pytanie czy nie będzie narzędziem do kontroli i ograniczania wolności.

  • MFW tworzy UniCoina – pierwsze międzynarodowe CBDC.
  • Logo UniCoina jest łudząco podobne do loga bitcoina.
  • UniCoin ma być „uzupełnieniem” transakcji międzynarodowych.
  • Wydaje się, że to dopiero początek rządowych kryptowalut.
  • I pojawia się pytanie: czy to zmierza do ograniczania wolności finansowej?

 

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) oraz Digital Currency Monetary Authority (DCMA - Urząd Monetarny Cyfrowej Waluty, chyba tak to trzeba przetłumaczyć) ogłosił uruchomienie pierwszej międzynarodowej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC). W założeniu wzmacnia ona suwerenność monetarną uczestniczących banków centralnych i jest zgodna z ostatnimi zaleceniami MFW dotyczącymi polityki w zakresie aktywów kryptograficznych.

 

UniCoin – „prawie” jak bitcoin…

Uniwersalna jednostka monetarna UniCoin (UMU) jest wedle prawa „towarem pieniężnym”, może realizować transakcje w dowolnej legalnej walucie rozliczeniowej i działa jak CBDC w celu egzekwowania przepisów bankowych i ochrony integralności finansowej międzynarodowego systemu bankowego. Zwraca uwagę podobieństwo logo UniCoina (UMU) do loga bitcoina (BTC)…

Reklama

 

Logo UniCoin

czy to jest zamach na wolnosc finansowa powstaje pierwsza miedzynarodowa waluta cyfrowa grafika numer 1czy to jest zamach na wolnosc finansowa powstaje pierwsza miedzynarodowa waluta cyfrowa grafika numer 1

 

Logo bitcoin

czy to jest zamach na wolnosc finansowa powstaje pierwsza miedzynarodowa waluta cyfrowa grafika numer 2czy to jest zamach na wolnosc finansowa powstaje pierwsza miedzynarodowa waluta cyfrowa grafika numer 2

 

Banki mogą dołączać kody SWIFT i rachunki bankowe do cyfrowego portfela walutowego UMU i realizować transgraniczne płatności, po najlepszych kursach walutowych i z natychmiastowym rozliczeniem w czasie rzeczywistym. Co ciekawe, UMU można skonfigurować, dostosowując do prawa bankowego każdej konkretnej jurysdykcji uczestniczącej w systemie. UniCoin może przeliczać dowolną kwotę w walucie rozliczeniowej na równoważną kwotę w UMU.

Reklama

Na razie UniCoin nie ma statusu międzynarodowego środka płatniczego, ale wiele wskazuje na to, że w przyszłości taki status uzyska. Jak bowiem informuje MFW, UniCoin oraz proponowane przepisy dotyczące modelu uniwersalnej jednostki monetarnej zostały opracowane we współpracy z kilkoma suwerennymi państwami. W założeniu UniCoin ma być „uzupełniającym towarem pieniężnym do przechowywania wartości, łagodzącym potencjalną sezonową i systemową deprecjację waluty lokalnej i oferowanym jako waluta płatnicza w momencie rozliczenia”.

UMU to de facto kryptowaluta, stworzona od podstaw w celu wspierania bankowości centralnej i regulowanych instytucji finansowych. Zawiera zaufany protokół konsensusu - Staked Proof of Trust (SPOT) oraz wielowymiarowy DLT (mDLT) zdolny do obsługi dowolnej księgi aktywów lub pasywów, umożliwiający pełnowymiarową bankowość cyfrową i płatności w handlu międzynarodowym.

DCMA to urząd wyspecjalizowany we wspieraniu innowacji w zakresie walut cyfrowych i polityki pieniężnej dla rządów i banków centralnych. Członkowie DCMA to państwa, banki centralne i komercyjne oraz prywatne instytucje finansowe. DCMA ma konto na Twitterze.

Zobacz również: CBDC to „bardzo niebezpieczna technologia, którą można wykorzystać do zniewolenia ludzi"

 

To dopiero początek CBDC…

Pewne jest więc, że nadchodzi konkurencja rządowa dla prywatnych kryptowalut. Przypomnijmy, że nad swoimi CBDC pracują m.in. Unia Europejska, Wielka Brytania, USA, a w Chinach takowe waluty już działają na większą skalę. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przygotowuje podręcznik dotyczący cyfrowych walut banków centralnych, który ma pomóc bankom centralnym i rządom na całym świecie we wprowadzaniu CBDC. Opublikowany 10 kwietnia raport "IMF Approach to Central Bank Digital Currency Capacity Development" przedstawia wieloletnią strategię MFW w zakresie pomocy we wprowadzaniu CBDC.

Należy jednak pamiętać, że pojawienie się CBDC w obiegu to będzie de facto początek drogi do znacznego ograniczania wolności osobistej w zakresie finansów i pieniądza. Władze państwowe i banki centralne będą mogły śledzić transakcje i zapewne będą to robić i będą używać informacji o nich w swoim interesie. Jaki pojawia się tutaj potencjał do rozwoju autorytaryzmu? To pytanie retoryczne.

Reklama

Oczywiście, pojawienie się informacji o UniCoin wywołało lawinę komentarzy na finansowym Twitterze. Znany propagator kryptowalut Tuur Demeester zwrócił uwagę, że tak samo nazywał się nieudany projekt ICO.

Zobacz równieżCyfrowe waluty banków centralnych: czym jest CBDC? Jakie niosą ze sobą korzyści?

 

 

Na absurdalny spread między UMU a USD zwrócił z kolei uwagę Alasdair Macleod, szef działu analiz Goldmoney.

 

Reklama

 

Kursy wymiany UMU

czy to jest zamach na wolnosc finansowa powstaje pierwsza miedzynarodowa waluta cyfrowa grafika numer 3czy to jest zamach na wolnosc finansowa powstaje pierwsza miedzynarodowa waluta cyfrowa grafika numer 3

 

No to teraz jeszcze tylko wycofanie gotówki z obiegu i rządy oraz banki centralne mają nas „pod lupą”. Kontrola transakcji, limitowanie wydatków – tak, to wszystko można sobie wyobrazić. 

Zobacz również: Cyfrowe Waluty Banków Centralnych CBDC – ewolucja pieniądza, która dokonuje się na naszych oczach

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama