Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bitcoin bez jesiennego odbicia. Czy dojdzie do niego w listopadzie?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Październik podtrzymał spadkową tendencję na rynku Bitcoina, ale był przy okazji miesiącem konsolidacji przy bardzo niskiej zmienności. Historycznie ten miesiąc wiązał się zazwyczaj z odbiciem po letnich spadkach, którego tym razem nie widzieliśmy. Czy zobaczymy je w historycznie najlepszym dla BTC listopadzie?

 

Czytaj również: Bessa na GPW. Czy teraz czas na niemiecką giełdę?

 

Spokojny październik

Historycznie najgorsze dla Bitcoina miesiące – sierpień i wrzesień – były w tym roku dość spokojne, choć spadkowe. Zazwyczaj okres jesienny wiązał się w przypadku najpopularniejsze z kryptowalut z odbiciem w górę i silnymi wzrostami. Październik był dla Bitcoina w tym roku miesiącem z niezwykle niską zmiennością. Tak naprawdę tylko 2 dni w pierwszej połowie miesiąca wiązały się z silniejszymi wahaniami. Przez większość czasu notowania prowadzone były pomiędzy poziomami 6400 i 6600 dolarów, chwilowo schodząc poniżej tego przedziału i na bardzo krótko wznosząc się powyżej niego.

Reklama

Dotychczasowe statystyki dla października (z lat 2010-2017), wskazywały, że średnia stopa zwrotu w tym miesiącu sięgała 37,05%, co jest trzecim najlepszym wynikiem (po listopadzie i kwietniu). W październiku występowały jednak również stosunkowo silne spadki, o czym świadczy średnie maksymalne obsunięcie ceny (względem ceny otwarcia miesiąca) na poziomie 16,50% - tylko w przypadku trzech innych miesięcy jest ono wyższe. Średnia liczba spadkowych sesji (z wyłączeniem sobót i niedziel) wynosiła za to do tej pory 8,9 i tylko w czterech innych miesiącach była niższa.

 

Jak na tle tych historycznych statystyk wypadł tegoroczny październik? W trakcie całego miesiąca cena BTC spadła o 3,67%, co jest lepszym wynikiem niż te, które widzieliśmy w sierpniu i we wrześniu (spadki powyżej 8%). Tylko trzy miesiące w tym roku wypadły dla rynku Bitcoina lepiej – luty, ze stopą zwrotu na poziomie 3,56%, kwiecień, ze wzrostem ceny o 35,02% i lipiec, ze wzrostem na poziomie 21,13%. Październik jest przy tym trzecim najlepszym miesiącem pod względem maksymalnego obsunięcia ceny względem ceny otwarcia miesiąca. Spadek w tym przypadku wyniósł tylko 6,68%, co jest wynikiem znacząco lepszym od średniej i tylko nieznacznie gorszym niż w przypadku kwietnia i lipca, gdy maksymalne obsunięcie nie przekroczyło 5%. Średnia liczba spadkowych sesji zostanie jednak w tym roku podniesiona, gdyż odnotowano ich w październiku 13.

 

Co kształtowało cenę BTC w październiku?

Niska zmienność kursu i niski wolumen obrotu pokazują nam, że październik nie był zbyt ciekawym miesiącem na rynku BTC w tym roku. Wskazują, że wydarzeń, które mogłoby wpłynąć na celę było w istocie niewiele. Tak naprawdę tylko w przypadku dwóch dni mieliśmy do czynienia z silniejszymi ruchami. W pierwszym przypadku był to nagły spadek kursu, za który część osób obwiniała działania tzw. ‘wielorybów’, a inni z kolei próbowali doszukiwać się przeniesienia negatywnych nastrojów ze światowych giełd akcji na rynek kryptowalut. Po kilku dniach nastąpiło z kolei szarpnięcie w górę i w tym przypadku źródłem takiego a nie innego ruchu było nagłe załamanie ceny Tetheru, czyli kryptowaluty, która według zapewnień jej twórców, ma pełne pokrycie w dolarach amerykańskich (każda jednostka USDT ma być zabezpieczona jednym USD).

 

Sytuacja techniczna

Reklama

Sytuacja techniczna na rynku BTC nie uległa większej zmianie w stosunku do tej z września. Wciąż aktualny jest trend boczny. Istotnym faktem jest, że zmniejszył się jednak jego zasięg i o ile poziom 6100 wciąż jest podstawowym wsparciem, utrzymującym rynek przed spadkami, o tyle nowy opór ukształtował się na poziomie 6540. Jest to niekorzystne, gdyż pokazuje nam, że reakcje ze strony popytu mają coraz mniejszy zasięg i byki mają coraz mniejszą siłę, by bronić rynek przed dalszymi spadkami. Wybicie poziomu 6100 mogłoby w takich warunkach zapoczątkować silniejszą wyprzedaż.

 

Bitcoin wyznacza sobie nowy, niższy opór

Bitcoin wyznacza sobie nowy, niższy opórBitcoin wyznacza sobie nowy, niższy opór

 

Co przyniesie listopad?

W październiku zazwyczaj rozpoczynało się odbicie po letnich zniżkach ceny, ale to listopad jest statystycznie najlepszym miesiącem dla Bitcoina. Mówimy w tym przypadku o średniej stopie zwrotu na poziomie 68,41%, przy jednym z najniższych średnich obsunięć ceny (10,44%), a także średniej liczbie spadkowych sesji na poziomie 8,9.

Listopad może być w tym roku o tyle ciekawym miesiącem, że właśnie w ciągu najbliższych tygodniu na cenę kryptowaluty wpływ może mieć decyzja SEC w sprawie 9 funduszy ETF. Pierwotnie mówiło się o tym, że amerykański regulator, który wcześniej odrzucił wnioski o utworzenie tych funduszy, będzie zbierał opinie w ramach konsultacji społecznych do 26 października. Ostatecznie deadlinem okazał się jednak 5 listopada. Trudno ocenić jak długo zajmie regulatorowi ocenianie tych opinii i ogłoszenie ostatecznej decyzji, ale nie należy wykluczać, że jest to właśnie kwestia najbliższych tygodni. Decyzja w sprawie wniosków złożonych przez ProShares, Direxion i GraniteShares nie jest co prawda kluczowa z punktu widzenia ‘fizycznego rynku’ BTC (notowania funduszy opierałyby się bowiem na kontraktach terminowych), ale może być odczytana jako pewien wyznacznik dla decyzji w sprawie wniosku złożonego przez VanEck i SolidX. W tym przypadku mówimy już o funduszu opartym bezpośrednio na kryptowalucie. Decyzja w jego sprawie ma zapaść do marca przyszłego roku.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama