Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Andrij Werewski może żałować. Kernel Holding sprzedał kryptowaluty za wcześnie

|
selectedselectedselected

Kernel Holding miał sporą pozycję na kryptowalutach. Ale nie zarobił na niej, tylko stracił. Ukraiński oligarcha i prezes Kernela Andrij Werewski może teraz pluć sobie w brodę.

Andrij Werewski może żałować. Kernel Holding sprzedał kryptowaluty za wcześnie
Kernel / Unsplash
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Ile kryptowalut miał Kernel Holding?
  • Kiedy Kernel kupował cryptos, a kiedy je sprzedał?
  • Ile mógłby zarobić Kernel na kryptowalutach, gdyby trzymał je do dziś?
  • W jakiej sytuacji finansowej jest Kernel?

 

Zarząd Kernel Holding może mocno żałować, że nie wykazał się zimną krwią. Kiedyś spółka miała kryptowaluty, ale je sprzedała. Teraz mogłaby fetować wielkie zyski.

 

Zobacz także: Zyski rosyjskich banków są rekordowe! Czy sankcje jeszcze w ogóle działają?

 

Jak Kernel stracił na kryptowalutach, zamiast zarobić

Reklama

Ukraiński holding spożywczy Kernel zainwestował 173 mln USD w kryptowaluty, gdzieś między połową 2021 a połową 2022 roku. Tak wynikało z jego sprawozdań finansowych.

W raporcie rocznym zakończonym w czerwcu 2023 roku spółka przyznała, że na koniec czerwca 2022 wartość „na książce” netto kryptowalut przez nią posiadanych wynosiła 100,2 mln USD. Przekonywała, że na dzień 30 czerwca 2022 były to tylko stablecoiny. Poinformowała również, że w trakcie roku obrotowego 2022-23, czyli między początkiem lipca 2022 a końcem czerwca 2023, przekonwertowała posiadane kryptowaluty na USD. Kwota konwersji wyniosła 110,7 mln USD.

 

Zobacz również: Krzysztof Pawiński prezes Maspex: mam wrażenie, że przepłaciliśmy za Becherovkę

 

Ile stracił na inwestycji w cryptos Kernel?

Spółka podała, że dokonała odpisu na utratę wartości tej pozycji na 34 mln USD w roku obrotowym zakończonym w czerwcu 2022, oraz w wysokości 2,4 mln USD w roku obrotowym zakończonym w czerwcu 2023.

Reklama

Na koniec czerwca 2023 roku Kernel nie miał już żadnych kryptowalut na bilansie. Tak wynika z raportu rocznego 2023.

Niestety, posiadając takie ogólnikowe informacje, nie jest łatwo policzyć, ile Kernel realnie stracił na inwestycji w kryptowaluty. Nie jest też łatwo zrobić założenia co do tego, ile mógł zarobić na tej pozycji, gdyby trzymał ją do dziś. Pewne jest jednak, że mógłby zarobić bardzo dobrze, albo co najmniej odrobiłby poniesione „papierowe” straty, jeśli zainwestował gdzieś na jesieni 2021, czyli w pobliżu szczytu poprzedniej kryptowalutowej hossy. Kurs BTC/USD poszedł do góry w 3 lata o 26%, w 2 lata o 40%, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 164%.

 

Aktywa niematerialne Kernel Holding (2023)

andrij werewski moze zalowac kernel holding sprzedal kryptowaluty za wczesnie grafika numer 1andrij werewski moze zalowac kernel holding sprzedal kryptowaluty za wczesnie grafika numer 1

Reklama

Źródło: spółka

 

Odpisy Kernel Holding (2023)

andrij werewski moze zalowac kernel holding sprzedal kryptowaluty za wczesnie grafika numer 2andrij werewski moze zalowac kernel holding sprzedal kryptowaluty za wczesnie grafika numer 2

Źródło: spółka

Reklama

 

Trwa konflikt wokół Kernela, wyniki się pogarszają

Przypomnijmy, że marzec będzie bardzo ważny dla spółki Kernel. Trwa konflikt jej głównego akcjonariusza – firmy Namsen kontrolowanej przez oligarchę Andrija Werewskiego - a polskimi akcjonariuszami mniejszościowymi. Główny udziałowiec chce zdjąć Kernela z GPW.

Polscy akcjonariusze mniejszościowy nie dają za wygraną i poszli do sądu. Wstępne posiedzenie luksemburskiego sądu dotyczące pozwu polskiej strony zaplanowane zostało na 18 marca 2024 r.

Z kolei 21 marca ma się odbyć WZA Kernela. Może na nim dojść do dalszego rozwodnienia akcjonariatu, i Namsen może zbliżyć się do progu 95%. Jeśli go przekroczy, będzie mógł „wycisnąć” resztę udziałowców.

W połowie maja 2023 r. Kernel podał, że złożył do KNF wniosek o wyrażenie zgody na wycofanie akcji spółki z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez GPW. Postępowanie tej w sprawie zostało przedłużone w związku z analizą dodatkowego materiału dowodowego i ma zostać zakończone w lutym 2024 roku – podawał Kernel 1 lutego br. na podstawie informacji uzyskanych od Komisji Nadzoru Finansowego.

Reklama

Szczegóły afery Kernela oraz sylwetkę Andrija Werewskiego opisywaliśmy TUTAJ.

Kernel mocno ucierpiał nie tylko przez inwestycję w kryptowaluty, ale też przez wojnę na Ukrainie. Holding odnotował 31 mln USD skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I kwartale roku obrotowego 2023/2024 (lipiec-wrzesień 2023), wobec 162 mln USD zysku rok wcześniej. Zysk EBITDA sięgnął w tym okresie 19 mln USD, wobec 168 mln USD zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 546 mln USD, wobec 0,66 mln USD rok wcześniej.

To oznacza, że przychody grupy spadły o 17% r/r i o 26% kw/kw. „Głównymi czynnikami przyczyniającymi się do tego spadku były niższe wolumeny eksportu zbóż oraz wpływ obniżonych cen wszystkich towarów" - czytamy w raporcie spółki.

"Wraz z nadejściem zimnej pory roku wzrasta prawdopodobieństwo poważnych rosyjskich ostrzałów, których celem będzie kluczowa ukraińska infrastruktura energetyczna, podobnie jak miało to miejsce poprzedniej zimy. Podczas gdy w roku obrotowym 2023 Kernel doświadczył tymczasowego zawieszenia przetwarzania nasion oleistych w kilku zakładach i niestabilności operacyjnej, w roku obrotowym 2024 Grupa jest ogólnie lepiej przygotowana na przerwy w dostawie prądu. Na dzień sporządzenia niniejszego raportu nie odnotowano żadnych poważnych zakłóceń działalności z powodu przerw w dostawie prądu" – uspokajał jednak Kernel w raporcie kwartalnym.

 

Zobacz również: Kim jest Nayib Bukele? Fan bitcoina walczący z gangami

Reklama

 

Kernel – wyniki finansowe 2023

andrij werewski moze zalowac kernel holding sprzedal kryptowaluty za wczesnie grafika numer 3andrij werewski moze zalowac kernel holding sprzedal kryptowaluty za wczesnie grafika numer 3

Źródło: spółka

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama