Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

złoto kupno

Na rynku złota działo się w ostatnich dniach naprawdę dużo: cena metalu wspięła się na rekordowe szczyty, by potem gwałtownie runąć. Czy czeka nas równie burzliwy 2024 rok? Całkiem możliwe. Sprawdź nowe prognozy dla ceny złota od renomowanej instytucji.

 

  • Przed tygodniem kurs złota osiągnął 2140 USD za uncję: to najwyższe poziomy w historii
  • Jednak już dwa dni później cena metalu była 6% niżej
  • Jakie są prognozy dla ceny złota od WGC?

 



Prognozy dla ceny złota od WGC

Reklama

Inwestorzy na rynku metali szlachetnych powinni przygotować się na trzy możliwe główne scenariusze na 2024 rok, uważają analitycy World Gold Council. Są to “miękkie lądowanie” gospodarki w USA, “twarde lądowanie” oraz “brak lądowania”.

Miękkie lądowanie” to sytuacja w gospodarce, gdy po kontrolowanym procesie walki z inflacją nie dochodzi do załamania gospodarki ani recesji. “Twarde lądowanie” jest jego przeciwieństwem: w tym scenariuszu ma miejsce recesja czy wyraźne spowolnienie wzrostu gospodarczego.

 

Tabela: Trzy scenariusze dla gospodarki USA i ceny złota przygotowane przez World Gold Council

_grafika_1_grafika_1 

Źródło: WGC

Reklama

 

Obecnie, konsensus rynkowy przewiduje "miękkie lądowanie" w Stanach Zjednoczonych. Jeśli tak się stanie, to powinno również pozytywnie wpłynąć na globalną gospodarkę.

"Pomimo pewnych wybojów po drodze, globalna gospodarka okazała się niezwykle odporna w 2023 roku, a rozmowy o zbliżającej się recesji malały wraz z upływem roku. (...) Jednak  historycznie rzecz biorąc, środowiska miękkiego lądowania nie były szczególnie atrakcyjne dla złota, co skutkowało trendem bocznym ceny metalu lub nawet nieznacznie ujemnymi średnimi stopami zwrotu” - podkreślili eksperci z World Gold Council

“Każdy cykl jest jednak inny. Tym razem zwiększone napięcia geopolityczne w kluczowym roku wyborczym w USA w połączeniu z ciągłymi zakupami banków centralnych, mogą zapewnić dodatkowe wsparcie dla ceny metalu” - dodali. - “Taki scenariusz ‘miękkiego lądowania’ byłby mile widziany przez wielu inwestorów (na rynku złota, przyp. red.)"

 

Zobacz również: Cena złota pobiła rekord: potężny rajd i nowe szczyty! Mamy prognozy dla tego metalu

Reklama

 

Recesja pozostaje realną możliwością

Jednak globalna recesja wciąż jest w zasięgu wzroku. To także dość prawdopodobny scenariusz według prognozy WGC.

“(Perspektywa recesji, przy. red.) powinna zachęcić wielu inwestorów do posiadania w swoich portfelach skutecznych zabezpieczeń, takich jak złoto” - skomentowali analitycy World Gold Council.

"Wraz ze spowolnieniem gospodarczym uczestnicy rynku oczekują również, że inflacja spadnie na tyle, aby banki centralne zaczęły obniżać stopy procentowe” - dodali.

Podczas gdy wyceny rynkowe faworyzują ścieżkę, w której Fed doprowadza do ‘miękkiego lądowania’, byłoby to nie lada wyczynem, zwrócili uwagę analitycy WGC.

Reklama

Miękkie lądowanie udało się Rezerwie Federalnej tylko dwa razy na dziewięć ostatnich cykli zacieśniania polityki pieniężnej na przestrzeni ostatnich 50 lat. Pozostałe siedem zakończyło się recesją.

 

Zobacz również: Recesja i gwałtowne obniżki stóp w USA - analitycy ostrzegają rynkowych optymistów

 

 

Wykres: Siedem na ostatnich dziewięć cykli zacieśniania polityki zakończyło się recesją.

 _grafika_2_grafika_2

Reklama

Źródło: Bloomberg, Fed, NBER, WGC.

 

“Nie jest to wcale zaskakujące: gdy stopy procentowe pozostają wyższe przez dłuższy czas, presja na rynki finansowe i realną gospodarkę generalnie rośnie” - zauważyli eksperci z WGC.

 

Rynek pracy w USA kluczowy dla gospodarki i kursu złota

Kluczowym wyznacznikiem tego, czy warunki gospodarcze zmienią się z miękkiego na twarde lądowanie, jest rynek pracy. Bezrobocie w Stanach Zjednoczonych pozostaje niskie.

Reklama

“Niektóre z czynników, które utrzymywały odporność rynku pracy w 2023 roku, takie jak niedobór podaży pracy i solidne bilanse przedsiębiorstw wspomagane przez zdrowy portfel konsumentów, nie tylko zanikły, ale mają historyczną tendencję do dość szybkiego odwracania się" - skomentowali eksperci z WGC.

Złoto nie radziło sobie zbyt dobrze podczas dwóch poprzednich “miękkich lądowań” gospodarki USA. W pierwszym nieznacznie cena metalu nieznacznie wzrosła i spadła w drugim.

“Niższe nominalne stopy procentowe powinny przynieść wytchnienie dla złota: cięcia o 75-100 pb cięć stóp procentowych prawdopodobnie przełoży się na nie więcej niż około 40-50 pb spadku rentowności obligacji o długim terminie zapadalności. (...) Ten spadek sugeruje wzrost wartości złota o około 4%” - dodali.

Jednak oczekiwane złagodzenie polityki pieniężnej może być mniej optymistyczne dla złota, niż wydaje się na pierwszy rzut oka:

Jeśli inflacja będzie obniżać się szybciej niż stopy procentowe, co jest w dużej mierze oczekiwane, realne stopy procentowe pozostaną na wysokim poziomie. Ponadto słaby wzrost gospodarczy może ograniczyć popyt konsumpcyjny na złoto” - skomentowali eksperci z WGC.

Reklama

 

Czytaj również: Krach na giełdzie i recesja w 2024? Ponura prognoza wielkiego banku

 

Recesja stanie się rzeczywistością? Jaka będzie reakcja ceny złota

Sytuacja wejścia amerykańskiej gospodarki w recesję mogłoby wywołać korzystniejsze warunki dla ceny złota niż gdyby przeszła ona przez trudny czas “suchą stopą”.

“Jeśli recesja stałaby się rzeczywistością, słabszy wzrost pomoże zepchnąć inflację z powrotem w kierunku celów banku centralnego. W odpowiedzi stopy procentowe zostaną ostatecznie obniżone. Takie środowisko w przeszłości tworzyło korzystne warunki dla złota” - stwierdzili analitycy WGC.

 

Zmiany ceny złota (kolor złoty) oraz notowań 10-letnich obligacji skarbowych USA w trakcie ostatnich recesji

Reklama

 _grafika_3_grafika_3

Źródło: NBER, WGC, Bloomberg.

 

“Jeśli scenariusz bez lądowania rzeczywiście wystąpi, może to początkowo okazać się wyzwaniem dla ceny metali. Podczas gdy dodatni wzrost gospodarczy wsparłby popyt konsumpcyjny, a wyższa inflacja zwiększyłaby potrzebę stosowania zabezpieczeń, prawdopodobne jest, że połączenie wyższych stóp procentowych i silniejszego dolara amerykańskiego spowodowałoby opór, podobnie jak we wrześniu 2023 roku” - dodali.

“Gdyby jednak inflacja ponownie wzrosła, mogłoby to wywołać jeszcze silniejszą reakcję monetarną i powrót do widma twardszego lądowania w przyszłości, a także silnego argumentu za inwestowaniem w złoto” - czytamy dalej.

Reklama

Podsumowując, scenariusz “miękkiego lądowania” może skutkować słabymi lub ujemnymi przeciętnymi wynikami ceny złota w przyszłym roku. Jednak w sytuacji “twardego lądowania” i recesji w USA. Jak podkreślają analitycy WGC, to fundament do utrzymania strategicznej alokacji środków w złoto w portfelu inwestora.

 

Zobacz również: Czarne chmury nad gospodarką. Bankructwa firm o 141% w górę

Czytaj więcej