Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

zarobki mieszkanie

  • Mieszkania w USA podrożały najmocniej od półtora roku, wynika z nowych danych
  • Ceny domów zupełnie odjeżdżają od płac Amerykanów
  • Czy ta kryzysowa sytuacja ulegnie poprawie?

 

Mieszkania i domy w USA wciąż mocno drożeją

Ceny mieszkań i domów w Stanach Zjednoczonych w lutym wzrosły w najszybszym rocznym tempie od półtora roku, bo od listopada 2022 roku. Amerykanom coraz trudniej kupić nowe lokum, gdy ceny w całym kraju rosną w rok o ponad 6,4%.

To rezultat otrzymany na podstawie indeksu S&P Case-Shiller dla cen domów w USA za luty 2024 roku. Uwzględniając inflację, ceny mieszkań w Stanach Zjednoczonych wzrosły w ujęciu realnym o 2,9%.

Zwyżkę cen mieszkań nie powstrzymało nawet to, że oprocentowanie kredytów mieszkaniowych nadal pozostaje bardzo wysokie (jak na amerykańskie warunki) i tylko niewiele niższe od najwyższych wartości od ponad 20 lat.

Reklama

W ujęciu miesięcznym ceny lokali mieszkaniowych w USA wzrosły w lutym o 0,4% w ujęciu skorygowanym sezonowo.

W przypadku 20 największych amerykańskich miast, ceny wzrosły w rok o 7,3%, wynika z danych S&P.

 

Wykres: Roczna stopa wzrostu indeksu cen domów S&P Case-Shiller dla 20 wielkich miast USA.

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: Trading Economics

 

Dobra koniunktura w gospodarce to jeden z powodów wzrostu cen domów w USA. Istniały również duże nadzieje na to, że Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe w pierwszej połowie roku, a nawet wiosną. Tak się raczej nie stanie.

Jeszcze jesienią zeszłego roku oczekiwano przecież, że Fed dokona cięć stopy procentowej nawet w marcu. Teraz, szanse na obniżkę we wrześniu to niecałe 60% zgodnie z rynkową wyceną.

 

Zobacz również: Koniec eldorado na rynku nieruchomości? Nietypowy sygnał wieści kres hossy mieszkaniowej

Reklama

 

Kryzys przystępności cenowej mieszkań w USA

Zwyżka cen mieszkań w Stanach Zjednoczonych sprawia, że kryzys opłacalności lokali jeszcze bardziej się pogłębia. Przystępność cenowa mieszkań w USA jest w najlepszym razie fatalna, o czym świadczy poniższy wykres sporządzony przez NAR na podstawie danych oddziału Rezerwy Federalnej w Dallas.

 

Wykres: Indeks przystępności cenowej mieszkań w USA opracowany przez NAR niewyrównany sezonowo (linia niebieska) oraz wyrównany sezonowo (linia czerwona)

 grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

Źródło: The Kobeissi Letter, NAR, Fed w Dallas.

 

Z danych National Association of Realtors (NAR) wynika zatem, że przystępność cenowa mieszkań w USA jest obecnie najgorsza od 40 lat. Tak zła sytuacja miała bowiem miejsce w USA w połowie lat 80.

Od grudnia 2021 roku przystępność cenowa mieszkań w Stanach Zjednoczonych spadła o około 30%, szacuje ekonomista The Kobeissi Letter, Adam Kobeissi.

“Jest to oficjalnie najszybszy spadek przystępności cenowej mieszkań w historii Stanów Zjednoczonych” - stwierdził Adam Kobeissi, amerykański ekonomista.

Reklama

Jednym z powodów takiego stanu rzeczy są wysokie stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych. Są one na najwyższym poziomie od jesieni 2001 roku, czyli od blisko 23 lat.

 

Wykres: Stopa procentowa Rezerwy Federalnej (stopa funduszy federalnych)

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: Trading Economics

Reklama

 

Obecnie, stopa funduszy federalnych Rezerwy Federalnej jest utrzymywana w przedziale 5,25-5,50%. Rynek i ekonomiści oczekują jej obniżenia w końcówce tego roku, jednak ostatni wzrost inflacji konsumenckiej zmienił oczekiwania co do jej cięcia.

Z danych zaprezentowanych przez CME FedWatch Tool wynika, że prawdopodobnym pierwszym terminem obniżki stopy procentowej w USA jest wrzesień 2024 roku. Obecnie rynek ocenia, że szanse na to wynoszą około 51%.

 

Zobacz także: Bezrobocie w Europie - znamy komplet danych! Fatalnie w Szwecji i Hiszpanii. Polska mocno zaskoczyła

 

Reklama

Wykres: Rynkowa wycena wysokości stopy procentowej po posiedzeniu Fed w dniu 18 września 2024 (stan na 30 kwietnia 2024)

 grafika numer 4 grafika numer 4

Źródło: CME FedWatch.

 

Z uwagi na to, że stopy procentowe w USA są wysokie i zapewne są u szczytu tego cyklu, oprocentowanie kredytów hipotecznych również jest najwyższe od lat. Obecnie, w przypadku 30-letnich kredytów o stałej stopie, najpopularniejszej formie kredytu w USA, wynosi ono 7,5%.

Reklama

Co prawda, pod koniec 2023 roku sięgnęło ono 8%, jednak wciąż jest to wartość wysoka.

 

Wykres: Przeciętne oprocentowanie kredytu hipotecznego na 30 lat o stałej stopie w USA na przestrzeni ostatnich lat.

 grafika numer 5 grafika numer 5

Źródło: Dane oszacowane przez Mortgage News Daily.

Reklama

 

“Miesięczna rata kredytu hipotecznego na dom o wartości 500 tys. USD z 20% wkładem własnym wynosi obecnie 3,5 tys. USD miesięcznie” - szacuje Adam Kobeissi, ekonomista.

“Kwota 3,5 tys. USD miesięcznie nie obejmuje również podatków od nieruchomości, ubezpieczenia ani konserwacji. Posiadanie domu jest teraz luksusem dla Amerykanów” - dodał.

 

Zobacz również: Kryzys nieruchomości i wysokie ceny - jest rozwiązanie, na które w Polsce nie ma szans

Czytaj więcej

Artykuły związane z zarobki mieszkanie