Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wskaźnik ev/ebitda

Czwartek na europejskich parkietach upłynął pod znakiem ruchu korekcyjnego. Inwestorzy wyprzedawali akcje po tym, jak w opublikowanym dzień wcześniej protokole z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) z którego wynika, że już w tym roku Fed może ograniczyć skalę skupu aktywów i rozpocząć tzw. tapering. O ile taki ruch był przez rynek wyczekiwany od pewnego czasu o tyle tego typu wydarzenie jest zawsze okazją do realizacji zysków prze inwestorów, w szczególności w otoczeniu dwucyfrowych stóp zwrotu na indeksach bazowych Europy Zachodniej od początku roku.

Przebieg notowań na warszawskiej giełdzie nie odbiegał od wydarzeń na innych europejskich parkietach

WIG stracił ponad 1%, a WIG20 1,09%. Ten ostatni oddalił się o ok. 40 punktów od ważnego oporu na poziomie 2300 punktów, gdzie zlokalizowane są tegoroczne szczyty. Widać zatem, że pomimo niesparzającego otoczenia w obecnym tygodniu tak naprawdę ruch korekcyjny jak na razie wydaje się być dość płytki. Najlepiej wśród krajowych blue chipów zachowywały się walory Cyfrowego Polsatu, które zyskały 2,32% i były notowane najwyżej w historii.

Wiadomości z giełd - korekta na warszawskim parkiecie - spadki notowań WIG oraz WIG20 - 1Wiadomości z giełd - korekta na warszawskim parkiecie - spadki notowań WIG oraz WIG20 - 1

W raporcie okresowym opublikowanym przed sesją, spółka poinformowała,

że zysk EBITDA grupy wyniósł w II kwartale 1.140,9 mln zł i był o 3% wyższy od średniej oczekiwań analityków. Chwilowy wzrost awersji do ryzyka był widoczny również w notowaniach walut – notowania USD/PLN dotarły w okolicę 3,93 zł, czyli strefy z przełomu marca i kwietnia. Czwartkowa sesja na Wall Street charakteryzowała się niską zmiennością, a indeks S&P 500 na zamknięciu przerwał serię dwóch spadkowych dni z rzędu. Pomocne okazało się zachowanie tzw. FAANG-ów. Netflix zakończył handel z ponad 4% wzrostami, a Microsoft 2%.

OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI

Reklama

Poranne zachowanie rynków akcji zwiastuje kolejny dzień utrzymywania się negatywnych nastrojów. Shanghai Composite Index traci ok. 2%, a japoński Nikkei225 1%. Również notowania kontraktów terminowych na S&P 500 i DAX30 znajdują się poniżej 0%. Oczekujemy zatem negatywnego początku handlu w Warszawie i możliwej kontynuacji ruchu spadkowego.

Po wczorajszych, słabszych od oczekiwań danych odnośnie krajowej produkcji przemysłowej (+9,8% r/r vs. +10,5% konsensusu), dziś GUS opublikuje lipcowe wskaźniki w zakresie sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej. Prognozujemy, że ta ostania wzrosła o 7,5% r/r. Oczekujemy natomiast nieco niższej niż miesiąc wcześniej dynamiki sprzedaży detalicznej na poziomie +5% r/r.

Czytaj więcej

Wkrótce pojawią się pierwsze materiały związane z wskaźnik ev/ebitda

Sprawdź koniecznie materiały, które poleca nasza redakcja: