Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Spadek inflacji w strefie euro pozostawia EBC bez wyboru. Co pokaże przemysł i rynek pracy w Polsce?

|
selectedselectedselected
Dziennik ING: Dziś EBC pozostawi stopy procentowe bez zmian. Z kraju poznamy dane z przemysłu i rynku pracy.
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wiadomości zagraniczne

USA: Przyzwoite dane z przemysłu i informacje sygnalne o inwestycjach budowlanych. Beżowa Księga Fed sugeruje minimalne osłabienie aktywności gospodarczej

  • Produkcja przemysłowa w USA wzrosła w czerwcu o 0,6%m/m w ujęciu odsezonowanym, powyżej konsensusu 0,3% oraz po wzroście o 0,3% w maju. Niezłe wyniki amerykańskiego przemysłu sygnalizowały wcześniejsze dane ISM i PMI. Wykorzystanie mocy produkcyjnych w czerwcu wyniosło 78,8% wobec 78,3% w maju.
  • Zarówno liczba rozpoczętych inwestycji budowy domów, jak i nowych pozwoleń na ich budowę przebiła konsensus. W ujęciu zanualizowanym SAAR, ta pierwsza wyniosła 1,353mln (konsensus 1,300mln, w maju 1,314mln), ta druga 1,446mln (konsensu 1,400mln, w maju 1,399mln). Wskaźniki sygnalizują przyzwoite wydatki inwestycyjne w 2kw24.
  • Według Beżowej Księgi Fed wzrost gospodarczy na większości raportowanych obszarów (12 dystryktów Fed) był nieznaczny lub skromny, choć liczba obszarów stagnacyjnych wzrosłą z dwóch do pięciu. Zatrudnienie, płace i inflacja rosną w skromnym tempie, głównie z powodu osłabienia popytu konsumpcyjnego. Raport wskazuje na niewielki postęp w realizowaniu podwójnego mandatu Fed.
  • Adriana Kugler z zarządu Fed powiedziała, że właściwe będzie rozpoczęcie obniżek stóp procentowych w dalszej części roku jeśli sytuacja gospodarcza będzie korzystna. Ryzyka w górę dla inflacji i w dół dla zatrudnienia stały się bardziej zbalansowane.
  • Według Johna Williamsa Fed uzyska dużo danych w okresie lipiec-wrzesień, według niego widzimy szeroko zakrojone spadki inflacji. Również Christopher Waller oczekuje na potwierdzenie trendu dezinflacji w najbliższych danych. Według niego najbliższa obniżka może mieć miejsce niezbyt odległej przyszłości. Natomiast Thomas Barkin stwierdził, że rynek pracy jest napięty, ale nie szaleńczo napięty.

 

Strefa euro: Inflacja w czerwcu finalnie 2,5%. Dziś decyzja EBC

  • W oparciu o finalne dane Eurostatu, ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 2,5%r/r, nieznacznie poniżej 2,6% w odczycie wstępnym. W ujęciu miesięcznym, ceny rosły w czerwcu w tempie 0,2%m/m, takim samym jak miesiąc wcześniej. Inflacja bazowa utrzymała się na poziomie 2,9%r/r.
  • Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Prezesów EBC spodziewamy się utrzymania stóp procentowych bez zmian. Po czerwcowej obniżce stopa depozytowa wynosi 3,75%, a refinansowa 4,25%. Instrumenty rynkowe wyceniają obniżkę z prawdopodobieństwem niespełna 4%, natomiast we wrześniu z prawdopodobieństwem prawie 90%.

 

Zobacz także: Kurs euro (EUR) chwilę przed decyzją EBC. Złoty (PLN) w nieciekawej sytuacji

 

Wiadomości krajowe

Dziś poznamy czerwcowe dane z przemysłu oraz rynku pracy

  • Dziś o 10:00 poznamy dane z przemysłu oraz czerwcowy raport z rynku pracy. Prognozujemy, że produkcja przemysłowa obniżyła się o 1,3%r/r (konsensus na tym samym poziomie), po spadku o 1,7%r/r w maju. Negatywnie na roczne tempo wzrostu wpływały efekty kalendarza (1 dzień roboczy mniej niż rok wcześniej), a wskaźniki wyprzedzające i słaby popyt zewnętrzny sugerują, że ożywienie w przetwórstwie następuje bardzo powoli. Jednocześnie szacujemy, że deflacja PPI wyhamowała w czerwcu do 5,8%r/r (konsensus: -6,3%), po spadku cen producentów o 7%r/r miesiąc wcześniej. Ceny hurtowe stabilizują się, jednak z deflacją w ujęciu rocznym możemy mieć do czynienia niemal do końca 2024.
  • Rynek pracy z pewnym opóźnieniem reaguje na słabszą koniunkturę w 2023, jednak ograniczenia podażowe (spadek populacji w wieku produkcyjnym), seria wysokich podwyżek płacy minimalnej oraz dostosowania do wysokiej inflacji w przeszłości powodują, że tempo wzrostu wynagrodzeń utrzymuje się na dwucyfrowym poziomie. Według naszych prognoz w czerwcu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 12,0%r/r (konsensus: 11,3%), wobec wzrostu o 11,4%r/r w maju. Spodziewamy się nieco wolniejszego niż maju wzrostu płac w przetwórstwie, ale cały czasu utrzymuje się wysoka presja na wzrost wynagrodzeń w budownictwie, które boryka się z brakami pracowników. W czerwcu wypłacano także nagrody w niektórych firmach z sektora górniczego. Przeciętne zatrudnienie spadło według naszych szacunków o 0,4%r/r (konsensus na tym samym poziomie), po spadku o 0,5%r/r w maju. Mniejsza skala spadku zatrudnienia niż w maju wynika głównie z efektu bazy (czerwiec 2023 przyniósł zaskakująco słaby wynik zatrudnienia).

 

NBP: Firmy gorzej oceniają perspektywy popytu na 3kw24. Słabnie optymizm inwestycyjny

  • W 2kw24 sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw nieco się pogorszyła, a ankietowane przedsiębiorstwa oczekują dalszego pogorszenia w 3kw24, przy mniej optymistycznych niż kwartał wcześniej oczekiwaniach co do wzrostu popytu, zwłaszcza krajowego – wynika z Szybkiego Monitoringu NBP. Największy spadek prognoz raportowały firmy budowlane oraz z sektora usług konsumenckich.
  • W 1kw24 wyraźnie obniżyła się aktywność inwestycyjna w sektorze publicznym w związku z zakończeniem wydatkowania funduszy UE z perspektywy finansowej na lata 2014-20. Wg najnowszych badań NBP słabnie optymizm inwestycyjny przedsiębiorstw. Spadła liczba firm zainteresowanych rozpoczynaniem nowych inwestycji, a plany wielkości inwestycji zostały zredukowane.
  • W kontekście słabszej sytuacji firmy obniżyły prognozy zatrudnienia, zarówno w horyzoncie kwartalnym, jak i rocznym. W 2kw24 wzrósł odsetek firm o wysokiej ekspozycji na ryzyko bankructwa, chociaż nadal pozostawał poniżej wieloletniej średniej.
  • Po stronie pozytywów należy odnotować spadek presji cenowej i płacowej. Ankietowani przedsiębiorcy raportowali niewielki spadek skali planowanych na 3kw24 podwyżek cen swoich wyrobów, a prognozy dynamiki cen obniżyły się w większości analizowanych obszarów. Wprawdzie wzrósł odsetek firm zapowiadających wzrost wynagrodzeń w 3kw24 (ale już nie w perspektywie roku), ale skala planowanych podwyżek zmniejszyła się w horyzoncie kwartalnym i rocznym.
  • W 2kw24 opłacalność polskiego eksportu wzrosła w sytuacji nieznacznej deprecjacji PLN w ubiegłym kwartale oraz niewielkiego obniżenia deklarowanych przez firmy kursów progowych opłacalności eksportu. W ocenie NBP niewielki wzrost udziału nieopłacalnego eksportu w przychodach firm z tego tytułu oraz odsetka przedsiębiorstw eksporterów deklarujących brak opłacalności eksportowej względem poprzedniego kwartału wynikał prawdopodobnie z niższego popytu zagranicznego, a nie zmian kursu walutowego.
  • Z raportu NBP wyłania się obraz spadających marż firm, niższej presji inflacyjnej oraz nieco mniejszej presji ze strony rynku pracy (niższe prognozy zatrudnienia i słabsza presja na wzrost płac). Daje to szanse na normalizację inflacji w kierunku celu NBP po wygaśnięciu tymczasowego impulsu ze strony wycofania tarcz energetycznych na podwyższoną inflację. Może to oznaczać wyższe prawdopodobieństwo rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych w 2025.

 

GUS: Pogorszenie obecnych i przyszłych nastrojów konsumenckich w lipcu. Wzrost oczekiwań inflacyjnych

  • Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) obniżył się w lipcu o 2,0pkt. proc. do -14,0 – wynika z danych GUS. Najbardziej pogorszyła się ocena przyszłej oceny sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz obecnej i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju.
  • Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK) spadł o 3,3pkt. proc. do -11,6. Do spadku tego wskaźnika przyczyniły się wszystkie jego składowe, a w największym stopniu oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego.
  • W lipcu oczekiwania konsumentów przesunęły się w kierunku wyższej inflacji w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Miara oczekiwań inflacyjnych na najbliższe 12 miesięcy wzrosła w lipcu do 30,1 (najwyższy poziom od stycznia 2023) z 21,4 w czerwcu.
  • Gorsze oczekiwania co do sytuacji finansowej gospodarstw domowych mogą być związane z wycofaniem części tarcz energetycznych i spodziewany wzrost cen energii elektrycznej i gazu. Ten sam czynnik prawdopodobnie podbija oczekiwania inflacyjne.

 

MFiPR: Polska negocjuje z Brukselą wydłużenie terminu realizacji KPO przynajmniej do połowy 2027

  • Polska rozmawia z Komisją Europejską (KE) o wydłużeniu terminu realizacji ostatniej płatności z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), czyli o wydłużeniu realizacji projektów, przynajmniej do połowy 2027 – poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej K. Pełczyńska-Nałęcz. W jej ocenie są na to większe szanse niż na wydłużenie całego KPO. Obecnie obowiązujący termin końca realizacji KPO to koniec sierpnia 2026.
Reklama

 

Eurostat: Inflacja HICP wzrosła w czerwcu do 2,9%r/r z 2,8%r/r w maju

  • Zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych (HIPC) wzrósł w czerwcu w Polsce do 2,9%r/r z 2,8%r/r w maju – poinformował Eurostat. Podobnie jak w przypadku CPI, w największym stopniu do wzrostu rocznego wskaźnika HICP przyczyniło się wyższe roczne tempo wzrostu cen żywności.

 

Komentarz rynkowy

Realizacja zysków na złotym

  • Na rynku walutowym trwa dość nietypowa sytuacja. Jednocześnie osłabia się złoty i dolar. I jest to konkretnie osłabienie złotego, a nie walut CEE. Trudno znaleźć jednoznaczne powody, ale może to być rezultat kolejnej fali domykania pozycji na złotym, podczas gdy krajowi uczestnicy rynku (szczególnie eksporterzy) są na wakacjach.
  • Na rynkach długu na tym tle dzieje się stosunkowo niedużo. Przeważają spadki rentowności w oczekiwaniu na wrześniowe obniżki stóp Fed i EBC, ale ich skala jest ograniczona. W kraju także SPW raczej się umacniają mimo zmienności na złotym.

 

Dolar nadal pod presją, mimo to złoty może pozostać słaby do końca tygodnia

  • Dolar może na razie pozostać pod presją, prawdopodobnie przez interwencje Banku Japonii na parze US$/JPY. Kurs €/US$ już praktycznie jest na technicznym poziomie docelowym w okolicach 1,0950. Jeżeli BoJ pozostanie na razie aktywny na rynku, to dalsze osłabienie dolara, w tym przejściowy wzrost €/US$ ponad 1,10, jest możliwe. Dzisiejsza decyzja EBC powinna mieć niewielki lub wręcz żaden, wpływ na rynek. Inwestorzy powszechnie oczekują, że bank zasugeruje obniżkę stóp we wrześniu, czego i my się spodziewamy.
  • Po wakacjach uwagę rynków powinny skupić tematy geopolityczne, szczególnie wybory prezydenckie w USA. To podnosi szanse na umocnienie dolara w 4kw24, szczególnie z tak wysokich poziomów. Szanse na wygraną D. Trumpa są wysokie, a zapowiadane przez niego polityki, np. większa ekspansja fiskalna i wprowadzenie lub podwyższenie ceł (a więc potencjalnie mniejsza przestrzeń na obniżki Fed), są wspierające dla dolara.
  • To już kolejna w tym roku fala wyzbywania się złotego przez inwestorów zagranicznych w tym roku. Doświadczenia poprzednich (np. z początku czerwca) pokazują, że złoty może dość szybko tracić, ale trwa to krótko i po tym następuje równie agresywne umocnienie. Już obecne poziomy €/PLN wydają się korzystne do zakupów złotego, ale na ogół trendy na umocnienie PLN rozpoczynają się od początku tygodnia, a nie pod koniec. Stojące za złotym fundamenty, jak mocny rachunek obrotów bieżących bilansu płatniczego i wysoki poziom stóp NBP oraz brak gotowości ich zmian, mimo zbliżających się obniżek Fed i EBC, pozostają pozytywne.
  • Średnioterminowym ryzykiem dla złotego pozostają głównie obawy geopolityczne, związane z wyborami prezydenckimi w USA, co sugeruje ryzyko trwałego osłabienia PLN w 4kw24.

 

Stopniowe umocnienie na rynkach długu

  • Na tle rynku walutowego, rynki długu mogą okazać się stosunkowo nudne. Nadal widzimy większe szanse na spadki rentowności na rynkach bazowych na przełomie tygodnia. Rynek ignoruje ryzyko poluzowania polityki fiskalnej po wyborach w USA, skupiając się na dużych szansach na obniżki stóp Fed i EBC we wrześniu.
  • Mimo presji na złotego, SPW pozostają mocne. W sprzyjającym otoczeniu międzynarodowym spodziewamy się dalszych spadków rentowności SPW na przełomie tygodnia. Rynek dość mocno kwestionuje też forward guidance prezesa NBP, z uwagi na słabszą od oczekiwań koniunkturę w kraju i za granicą. Po dużych stratach w LatAm inwestorzy zagraniczni mogą także decydować się na dywersyfikację swoich portfeli na korzyść aktywów CEE.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama