Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

short

  • Co to jest krótka sprzedaż?
  • Skąd się wziął Rejestr Krótkiej Sprzedaży KNF?
  • Jak czytać dane publikowane w RKS KNF?
  • Jak wyglądają pełne dane o szortujących akcje z GPW?

 

Od czasu do czasu głośno robi się o pozycjach ujawnianych w Rejestrze Krótkiej Sprzedaży Komisji Nadzoru Finansowego (RKS KNF). Wyjaśniamy, czym dokładnie jest ten rejestr i co właściwie on pokazuje.

 

Co to jest krótka sprzedaż?

Zacznijmy od tego, co to jest krótka sprzedaż. Jest to strategia inwestycyjna polegająca na sprzedaży papierów wartościowych niebędących własnością sprzedającego. Transakcja ma na celu zarobek na spadku kursu danego papieru wartościowego. Czyli inwestor zakłada spadek ceny danego papieru i sprzedaje go, po czym odkupuje po niższej cenie. Zysk inwestora stanowi różnica pomiędzy kwotą uzyskaną ze sprzedaży, a kwotą uzyskaną po zakupie. Oczywiście, inwestor traci jeśli kurs wzrośnie.

Reklama

W transakcji krótkiej sprzedaży obraca się aktywami nie będącymi własnością składającego zlecenie. To skutkuje tym, że sprzedający bierze na siebie zobowiązanie do ich dostarczenia w terminie w którym następuje rozliczenie transakcji. W przypadku akcji notowanych na GPW termin rozliczenia to T+2 (dostawę papierów należy zapewnić w 2 dni sesyjne). Częstym sposobem na realizację dostawy jest zaciągnięcie pożyczki w papierach od brokera.

 

Zobacz także: Hossa AI dopiero się zaczęła – uważa polski inwestor z Dubaju

 

Jak czytać RKS KNF?

Teraz przejdźmy do kwestii RKS KNF. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 236/2012 z dnia 14 marca 2012 r. w sprawie krótkiej sprzedaży i wybranych aspektów dotyczących swapów ryzyka kredytowego powoduje, że pojawia się obowiązek zgłoszenia do KNF znacznych pozycji krótkich netto z tytułu posiadania akcji spółek notowanych na GPW. Próg włączający obowiązek zgłoszenia wynosi 0,1% wyemitowanego kapitału podstawowego danej spółki oraz każde 0,1 % powyżej tej pierwszej wartości lub spadek poniżej tego progu. Do publicznej wiadomości są podawane pozycje od 0,5% wyemitowanego kapitału podstawowego danej spółki oraz każde 0,1% powyżej tej wartości.

Co właściwie widać w RKS KNF? Zestawienie zawiera nazwę podmiotu który osiągnął pozycję krótką netto, określenie emitenta, którego dotyczy pozycja, jej wielkość oraz datę jej wyliczenia przez podmiot obowiązany.

Reklama

Co dokładnie oznacza ten procent w pozycji krótkiej netto? Jak wyjaśnia KNF:

„Zgodnie z Artykułem 2, punkt 1 litera h) Rozporządzenia: wyemitowany kapitał podstawowy w odniesieniu do spółki oznacza wszystkie akcje zwykłe i ewentualne akcje uprzywilejowane wyemitowane przez spółkę, nie obejmuje jednak zamiennych dłużnych papierów wartościowych. Tak więc, zgodnie z powyższą definicją, oraz biorąc pod uwagę artykuły 5 i 6 Rozporządzenia, procentowa wartość pozycji krótkiej odnosi się do wszystkich akcji zwykłych i uprzywilejowanych wyemitowanych przez spółkę.”

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Jak wyglądają pełne dane o szortujących akcje na GPW?

Reklama

Zapytaliśmy UKNF czy można poznać liczbę zagranicznych podmiotów oraz podmiotów ogółem sprzedających na krótko akcje na GPW? Urząd odparł:

„W związku z tym, że upubliczniane są tylko pozycje powyżej progu 0,5%, to liczba podmiotów sprzedających na krótko akcje na GPW nie jest możliwa do obliczenia na podstawie danych dostępnych publicznie.”

Urząd KNF przyznał również, że w związku z tym, iż upubliczniane są tylko pozycje powyżej progu 0,5%, to wartość sumarycznej pozycji krótkiej netto na polskich akcjach nie jest możliwa do obliczenia na podstawie danych dostępnych publicznie.

Chcieliśmy poznać szacunkowy wynik inwestycyjny szortujących (niezrealizowany zysk/strata) w proc. lub mln zł, jaki osiągnęli w 2022 i 2023 roku na polskich akcjach. Jednak UKNF odpowiedział:

„Nie jest możliwe poznanie wyniku funduszy shortujących na polskich akcjach na podstawie publicznie dostępnych danych. Fundusze stosujące krótką sprzedaż najczęściej stosują ją w ramach szerszej i bardziej złożonej strategii inwestycyjnej, tak więc nawet znając wynik poszczególnego funduszu za dany okres będzie to wynik składający się z wielu komponentów.”

Reklama

Urząd KNF zapewnił, że monitoruje na bieżąco wszystkie krótkie pozycje.

 

Zobacz również: Akcje spółki z GPW wzrosną o ponad 100%! Mocna rekomendacja analityków

Czytaj więcej