Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sam Bankman-Fried

Amerykańskie służby aresztowały Sama Bankmana-Frieda na Bahamach. Wedle niektórych źródeł, grozić mu może dożywocie.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) poinformowała, że zarekomendowała odpowiednim służbom amerykańskim aresztowanie Sama Bankmana-Frieda, twórcy giełdy kryptowalutowej FTX. Naruszył on wiele przepisów i konieczne jest postawienie go przed wymiarem sprawiedliwości.

Zobacz również: Sam Bankman-Fried tłumaczy się i zwala winę na Alameda Research

 

 

 

Przypomnijmy, że giełda FTX upadła 11 listopada br. Nie była w stanie uregulować zobowiązań na kwotę około 8-10 mld USD. Poszkodowanych jest kilkaset tysięcy klientów.

 

Sam Bankman-Fried aresztowany, może mu grozić dożywocie

Reklama

Były dyrektor generalny upadłej giełdy kryptowalutowej FTX, Sam Bankman-Fried, został aresztowany na Bahamach na wniosek rządu USA. Wiadomo, że Stany Zjednoczone mają już przygotowane zarzuty karne, które mają zostać ujawnione dziś - według prokuratora amerykańskiego Damiana Williamsa. Wedle niektórych źródeł, zarzuty są tak poważne i tak liczne, że twórcy giełdy FTX może grozić dożywocie.

Przypomnijmy, że Bankman-Fried był przedmiotem dochodzenia po upadku FTX. Giełda złożyła wniosek o upadłość 11 listopada, gdy zabrakło jej pieniędzy na wypłaty po tym, jak doświadczyła „runu bankowego” (masowe żądanie wypłat). „Manko” sięgnęło około 8-10 mld USD.

Prokurator generalny Bahamów Ryan Pinder powiedział, że wyspy dokonają natychmiastowej ekstradycji Bankman-Frieda do Stanów Zjednoczonych, gdy tylko akt oskarżenia zostanie odpieczętowany, a władze amerykańskie złożą formalny wniosek. FTX ma siedzibę na Bahamach, a Bankman-Fried od czasu upadku firmy przebywał w swoim luksusowym kompleksie w Nassau. Ma on prawo zakwestionować swoją ekstradycję, co może ją opóźnić, ale raczej nie zatrzymać.

Zobacz również: Oto jak Warren Buffett zabezpiecza interesy Berkshire Hathaway na wypadek swojej śmierci

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Jaki majątek stracił Sam Bankman-Fried

Aresztowanie Bankmana-Frieda ma miejsce zaledwie dzień przed tym, jak miał on zeznawać przed Komisją Usług Finansowych w amerykańskiej Izbie Reprezentantów. Maxine Waters, przewodnicząca komisji, powiedziała, że jest "rozczarowana", iż amerykańska opinia publiczna i klienci FTX nie będą mogli zobaczyć Bankman-Frieda zeznającego pod przysięgą.

Co ciekawe, jeszcze kilka miesięcy temu Bankman-Fried był jednym z najbogatszych ludzi na świecie „na papierze”, z szacowaną wartością majątku 32 mld USD. Był znaczącą postacią w Waszyngtonie, przekazując miliony dolarów na Partię Demokratyczną. A giełda FTX była trzecią największą giełdą kryptowalutową na świecie. Wszystko prysło jak bańka mydlana na początku listopada, gdy ukazały się raporty kwestionujące stan bilansu FTX. Wtedy klienci zaczęli masowo uciekać z giełdy, a ta nie była w stanie spełnić żądań finansowych.

Bankman-Fried mówił niedawno, że „nie miał zamiaru nikogo oszukać”. Dodał, że to „złe operacje finansowe spółki córki Alameda Research wywołały problemy finansowe FTX”.

Reklama

Komisja usług finansowych ma dziś wysłuchać zeznań obecnego prezesa FTX Johna Raya III. Przejął on zarządzanie giełdą 11 listopada. Jest on specjalistą od restrukturyzacji. Stwierdził, że bilans FTX był gorszy, niż bilans Enronu.

Zobacz również: Potężna firma technologiczna kupiła udziały w londyńskiej giełdzie

Czytaj więcej