Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

prognozy danych

Niespodzianki w odczytach danych makroekonomicznych wyzerowały konto niejednego inwestora. Warto wiedzieć, na które wskaźniki szczególnie uważać. Teraz jest to już jasne, bo oszacowała to firma analityczna Refinitiv.

 

  • Publikacje danych makroekonomicznych mają duży wpływ na zachowanie cen aktywów
  • Niespodzianka w odczycie może mocno zachwiać notowaniami
  • Na jakie dane powinni szczególnie zwracać uwagę inwestorzy?
  • Które aktywa są szczególnie podatne na niespodzianki?

 

 

Niespodzianki makroekonomiczne mocno wpływają na rynki

Reklama

Ekspertka Refinitiv, Maria Vieira, zbadała wpływ zaskoczeń w danych gospodarczych w USA na trzech różnych rynkach: walutowym, akcyjnym i obligacji w latach 2009-2022.

“Niespodzianka” została w ramach badania zdefiniowana jako jako różnica między faktycznym odczytem danego wskaźnika, a prognozą zakładaną przez konsensus.

Najważniejszym wnioskiem z punktu widzenia inwestorów powinno być to, że dane związane z rynkiem pracy zwykle wywołują największe wahania notowań na rynkach.

“Warto zauważyć, że średnio inflacja wpływa na rynki inaczej, niż zatrudnienie. W przypadku walut obcych i instrumentów o stałym dochodzie ma ona taki sam kierunkowy wpływ jak zatrudnienie, podczas gdy na akcje oddziałuje w przeciwnym kierunku” - zauważyła Maria Vieira z Refinitiv.

Jako ilustrację wpływu na rynek, ekonomistka przywołała sytuacją na kursie USD/JPY z jesieni zeszłego roku”

 

Zobacz także: Cena metalu wystrzeli, bo jest on niezbędny. Mocno potrzebuje go Elon Musk

Reklama

 

Wykres: Reakcja USD/JPY na publikację danych o zatrudnieniu (non-farm payrolls) w USA w listopadzie 2022 roku.

  grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Refinitiv, StarMine, LSEG.

 

“Konsensus dla non-farm payrolls w ostatniej ankiecie przed publikacją danych wynosił 200. W dniu 2 grudnia 2022 roku dane zostały opublikowane o 8:30 z wartością 263, co dało niespodziankę na poziomie 63” - czytamy w badaniu.

Reklama

“Reakcja na rynku walutowym była natychmiastowa. Kurs USD/JPY skoczył z około 134,1 do 135,7 w ciągu kilku minut” - dodano.

“Średnio dane non-farm payrolls (amerykańskie zatrudnienie poza rolnictwem) są najbardziej wpływowym wskaźnikiem dla rynku walutowego (...). Im większa niespodzianka w zatrudnieniu, tym silniejszy staje się USD w stosunku do JPY” - skomentowała analityk Refinitiv, Maria Vieira.

Podobna analiza została przeprowadzona dla rynku obligacji. W tym celu wykorzystane zostały ceny amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych. Analogicznie jak w przypadku FX, najbardziej wpływowym wskaźnikiem są również “non-farm payrolls”. Jednak znak wpływu jest odwrócony: im wyższa niespodzianka w zatrudnieniu, tym niższe ceny obligacji.

“Oznacza to, że większa niespodzianka w zatrudnieniu prawdopodobnie zwiększy presję inflacyjną, powodując podniesienie stóp procentowych przez Federalny Komitet Otwartego Rynku, co ma negatywny wpływ na cenę obligacji” - skomentowała Maria Vieira.

Dla rynku akcji, analiza została przygotowana w oparciu o indeks S&P 500 E-Mini.

 

Zobacz także: Ryzyko geopolityczne największe od 50 lat, ostrzega CEO naftowego giganta. Ceny ropy i gazu niewiadomą

Reklama

 

Wykres: Wpływ niespodzianek na S&P500

 grafika numer 2 grafika numer 2

Opis: Różnica w średniej zmianie notowań indeksu S&P 500 E-Mini dla górnego kwintyla rzeczywistych niespodzianek minus dolny kwintyl rzeczywistych niespodzianek dla danego wskaźnika. Wartości indeksu są mierzone w pięciominutowym oknie wokół faktycznego czasu publikacji. Dane uwzględniają wszystkie ostatnie sondaże przed pierwszą publikacją, 2009-2022.

 

Źródło: Refinitiv, StarMine, LSEG

Reklama

 

W przypadku rynku akcji, stwierdzono, że najbardziej wpływowym wskaźnikiem są “private patrolls” oraz “non-farm payrolls”. Bardzo silny wpływ mają także niespodzianki związane z inflacją CPI w ujęciu miesięcznym.

 

Czytaj również: Spektakularny debiut spółki gamingowej na polskiej giełdzie. Potężny wzrost notowań!

 

Dane NFP - inwestorze, bacznie śledź!

Najważniejszym wnioskiem dla inwestorów powinno być to, że dane NFP (non-farm payrolls) są najbardziej “wpływowym” wskaźnikiem w przypadku rynku walutowego, obligacji i akcji. Jest tak szczególnie w przypadku zaskoczeń, czyli różnicy między prognozą a danymi.

Oprócz tego, duży wpływ na wahania rynku mają “niespodzianki” w przypadku prywatnego zatrudnienia (private payrolls) czy indeksu przemysłu ISM w USA.

Reklama

 

Zobacz również: UWAGA - niesamowita sytuacja na Wall Street. Absolutna dominacja!

 

Tabela: Pięć najważniejszych wskaźników dla różnych rynków w USA.

 grafika numer 3 grafika numer 3 

Opis: Znak w nawiasie wskazuje kierunek zmian rynkowych w odpowiedzi na pozytywną niespodziankę. Znak "+" oznacza, że USD/JPY, cena 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych lub S&P 500 E-Mini wzrosną w przypadku pozytywnej niespodzianki, a "-" oznacza odwrotność.

 

Reklama

Źródło: Refinitiv, StarMine, LSEG.

Czytaj więcej

Artykuły związane z prognozy danych