Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

polska liderem

  • Czy inflacja mocno wzrośnie?
  • Czy dolar i euro jeszcze potanieją?
  • Jak bardzo wzrosną płace dla Polaków?


 

Polska gospodarczym liderem Europy?

Gospodarka Polski jest na dobrej drodze by stanąć na czele wzrostu ekonomicznego w Europie, wynika z prognozy HSBC. W 2024 roku PKB naszego kraju może wzrosnąć o 3,2%, a w 2024 roku o nawet 4%.

Uważamy, że polska gospodarka jest na dobrej drodze do osiągnięcia prognozy wzrostu PKB powyżej 3% w 2024 roku. Osiągnięcie tego celu będzie jednak wymagało dynamicznych wzrostów w pozostałej części bieżącego roku. - oszacowali ekonomiści banku HSBC.

Fundusze unijne, które Polska otrzyma w tym roku mogą okazać się motorem napędowym wzrostu gospodarczego w kolejnych miesiącach tego roku, uważają analitycy z banku HSBC. Wraz z rozkręcaniem się koniunktury powinny poprawić się nastroje wśród przedsiębiorców.

W I kwartale 2024 roku to konsumpcja dała wzrost PKB o 2,1% z kwartału na kwartał. Jednak popyt krajowy skurczył się w ujęciu kwartalnym, na co wpływ miały zarówno inwestycje w środki trwałe, jak i zapasy. Nasza konstruktywna prognoza wzrostu PKB w całym 2024 roku opiera się na poprawie dynamiki inwestycji i utrzymaniu silnych wydatków konsumpcyjnych. - zaznaczyli eksperci z HSBC.

Słaby wzrost w strefie euro również nadal stanowi przeszkodę dla polskiego eksportu, który jest dodatkowo osłabiony przez silnego złotego i szybkie tempo wzrostu płac w kraju. Przyszłoroczne wybory prezydenckie w Polsce mogą również negatywnie wpłynąć na politykę gospodarczą w kraju. - dodali.

 

Polacy zarabiają i zarobią znacznie więcej - to nie propaganda

Zarobki Polaków mocno wzrastały w ostatnich miesiącach. W porównaniu do poprzedniego roku płace w sektorze przedsiębiorstw wzrosły w tempie dwucyfrowym.

Nasza prognoza silnego wzrostu wydatków konsumpcyjnych opiera się na historycznie wysokim wzroście płac realnych w 2024 roku. Polska odnotowała bezprecedensowy dwucyfrowy wzrost płac w latach 2022/23 i 2024 (nieobserwowany od 2000 roku) w ujęciu nominalnym, który podniósł realny wzrost płac do 11,5% rdr w I kwartale 2024 roku.

Ta wysoka dynamika płac była napędzana przez trzy czynniki: napięty rynek pracy, wysoką inflację określającą wysokie żądania płacowe i historycznie wysokie podwyżki płacy minimalnej. - czytamy w analizie banku HSBC.

Reklama

Jednak wynagrodzenia nie będą w stanie wzrastać w tak wysokim tempie przez dłuższy czas. Eksperci HSBC oczekują, że tempo wzrostu płac spowolni w 2025 roku.

Rząd zaproponował podwyżkę płacy minimalnej o 8% w przyszłym roku wobec średnio 19% w 2023 i 2024 roku. To powinno złagodzić wzrost płac w szerszym ujęciu, biorąc pod uwagę wysoki udział pracowników otrzymujących płacę minimalną.

Wciąż będzie to jednak pokaźna zwyżka zarobków Polaków:

Wzrost płac w przedziale 7-9%, jak szacujemy, w 2025 roku byłby nadal wysoki według standardów historycznych, na poziomie maksimum z 2008 roku.

Wzrost wynagrodzeń w całej gospodarce oznacza jednak, że ceny w Polsce będą wciąż dynamicznie wzrastać, a inflacja będzie powyżej celu inflacyjnego NBP, wynika z analizy ekonomistów HSBC.

 

Czytaj także: Ekonomiczny Cud nad Wisłą. Polska gospodarka nokautuje cały świat we wzroście PKB

 

Inflacja dołek ma już za sobą

Reklama

Stopa inflacji w Polsce powróciła do celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego. To prawdopodobnie ulegnie zmianie, czego oczekuje sam bank centralny.

Przy niepewnym otoczeniu zewnętrznym (ceny surowców lub koszty transportu) pozostajemy czujni na ryzyko wzrostu inflacji. - zaznaczyli eksperci z HSBC.

Jesteśmy ostrożni w ocenie lepszych niż oczekiwano wyników inflacji w tym roku. Inflacja bazowa spadła w maju do 3,8% rdr z najwyższego poziomu 12,3% w marcu 2023 roku, ale może się okazać, że będzie to najniższy poziom w tym roku. - dodali.

 

Stopy procentowe NBP nie zmienią się przez blisko rok?

Stopy procentowe w Polsce nie zostaną obniżone w 2024 roku, wynika z prognozy HSBC. Taki ruch miałby nadejść dopiero w 2025 roku.

W 2025 roku jest miejsce na poluzowanie polityki pieniężnej. Jest to uzasadnione naszą i NBP prognozą powrotu inflacji do celu NBP w drugiej połowie 2025 roku. Zakładamy obniżki łącznie o 100 pb do 4,75% począwszy od maja 2025 roku, choć prawdopodobny jest również opóźniony start w lipcu. 

 

Czytaj również: Kryzys już trwa? Drastycznie wzrosła liczba zajęć komorniczych samochodów

 

Kurs złotego - co dalej?

Reklama

Polski złoty dynamicznie umacniał się w ostatnich miesiącach. W rezultacie, dolar wart jest mniej niż 4 PLN. Z kolei kurs euro jest na poziomie 4,30 PLN. Co dalej z polskim złotym?

Opóźnione i płytsze luzowanie polityki pieniężnej przez Fed prawdopodobnie złagodzi presję na aprecjację złotego, którą wcześniej postrzegaliśmy jako jeden z argumentów za wcześniejszym rozpoczęciem obniżek stóp procentowych NBP w 2025 roku. - stwierdzili analitycy rynku walutowego z HSBC.

 

Zobacz również: Ukryty kryzys migracyjny. Rekordowa migracja sięga 18% populacji w 2 lata

Czytaj więcej

Artykuły związane z polska liderem