Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

po ile jest amerykański dolar

  • Rynek stopy procentowej - Czynniki lokalne zadecydowały o mocnej końcówce tygodnia krajowych SPW.
  • Rynek walutowy - Złoty umocnił się, kurs EUR/PLN naruszył wsparcie na 4,31.

 

 

Na przestrzeni tygodnia na krajową walutę oddziaływały zarówno czynniki globalne jak i lokalne, ich kierunek był ten sam, a wszystkie one wspierały siłę złotego. Oprócz pozytywnego sentymentu na rynkach kapitałowych, gdzie np. WIG i S&P500 ustanowiły historyczne szczyty, złotego wspierały trendy z bazowych rynków FX, gdzie osłabiał się ujemnie skorelowany z walutami EM amerykański dolar.

Naszym zdaniem szanse na kontynuację pozytywnych dla PLN trendów na EUR/USD oraz indeksie dolara (DXY) są spore. Wydaje się jednak, że główny wpływ na tak dobre zachowanie PLN miał czynnik krajowy, a konkretnie wizja odblokowania przez KE ok. 137 mld euro dla Polski, które to środki pochodzić będą z zamrożonych do tej pory funduszy w ramach Polityki Spójności oraz krajowego KPO. Jak można sądzić po piątkowych wypowiedziach szefowej KE po jej spotkaniu z Donaldem Tuskiem, pozytywne dla Polski decyzje w ww. sprawie zostały już wstępnie podjęte, a ich potwierdzenie nastąpi w obecnym tygodniu. 

 

Zobacz także: burza na kursie amerykańskiego dolara, zmiany na FOREX⚠️

Reklama

 

 grafika numer 1 grafika numer 1


Suma ww. czynników sprowadziła kurs EUR/PLN do okolic 4,31, gdzie znajdują się istotne, techniczne wsparcia, których ewentualne pokonanie mogłoby naszym zdaniem otworzyć drogę w kierunku strefy 4,26-4,18 w średnim horyzoncie czasowym. W naszej opinii w bieżącym tygodniu złoty będzie mocniej podlegał globalnym nastrojom, a te ukształtuje cała seria danych makro z rynków bazowych, w tym głównie danych o inflacji konsumenckiej, które poznamy 29 lutego br.

 

Zobacz także: Sprawdzamy prognozy makroekonomiczne dla krajów EŚW-3

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Na krajowym rynku stopy procentowej miniony tydzień przyniósł spadki rentowności SPW po ok. 7-12 pb., mocniejsze w dłuższych tenorach. Na rynkach bazowych FI natomiast zniżkował długi koniec krzywej (o ok. 4 pb.), a rentowności krótkich papierów poszły w górę o ok. 3-4 pb. 

Reklama

 

Zobacz także: Kursy dolara i euro runęły, złoty wystrzelił. Sprawdzamy prognozy 

 

 grafika numer 3 grafika numer 3



Obserwowane ponownie od końca stycznia br. mocniejsze zachowanie polskich SPW względem papierów z rynków bazowych było w ubiegłym tygodniu kontynuowane i to pomimo sporej podaży na rynku pierwotnym oraz co najwyżej neutralnej narracji przedstawicieli NBP czy też RPP. W tym ostatnim jednak przypadku pojawiają się także nieco bardziej gołębie głosy. Polskie obligacje wspiera łagodna polityka pieniężna prowadzona przez banki centralne w regionie CEE-3 oraz zmniejszająca się inflacja, która np. wg. piątkowych wypowiedzi Henryka Wnorowskiego z RPP może w marcu br. spaść do 2,4-2,5% r/r.

 

 grafika numer 4 grafika numer 4

 

Na przestrzeni minionych sesji pozytywnie na krajowe SPW oddziaływały również informacje dotyczące uruchomienia ok. 137 mld euro zablokowanych środków z UE, o czym więcej pisałem w sekcji FX. Głównym czynnikiem hamującym spadki dochodowości polskich obligacji jest natomiast zachowanie rynków bazowych FI, których zwyżki rentowności wspierają generalnie pozytywne zaskoczenia w odczytach tamtejszych danych makro oraz ostrożna względem obniżek stóp narracja EBC i Fed (patrz opublikowane protokoły z ich styczniowych posiedzeń). Testem dla trwałości trendów z bazowych rynków FI będą publikowane w bieżącym tygodniu ważne dane makro, w tym głównie o poziomie inflacji konsumenckiej za styczeń z USA (PCE) oraz wstępne jej odczyty za luty z Niemiec, Francji i Hiszpanii. Utrzymanie dezinflacji, a tym bardziej każde pozytywne zaskoczenie, mogłoby zakończyć średnioterminowe korekty wzrostowe na bazowych rynkach FI, a to prawdopodobnie skierowałoby rentowności polskich SPW w okolice minimów z przełomu roku, co jest naszym scenariuszem bazowym na koniec I kw. ’24.

Reklama

 

Zobacz także: Polska giełda nie widzi nadciągającej wojny? Tusk: "Sytuacja jest krytyczna. Ważą się nasze losy"

 

Wykres dnia: Hossa na globalnych rynkach akcji wspiera umocnienie walut rynków wschodzących, w tym złotego. 

 grafika numer 5 grafika numer 5

Źródło: Refinitiv

 

**************

Kursy walut NBP 27.02.2024 r.: aktualna tabela

Reklama

bieżące kursy średnie walut obcych w złotych określonych w § 2 pkt 1 i 2 uchwały Nr 51/2002 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 23 września 2002 r. w sprawie sposobu wyliczania i ogłaszania bieżących kursów walut obcych (Dz. Urz. NBP z 2022 r. poz. 10 i 21):

Tabela nr 212/A/NBP/2023 z dnia 2024-02-27

 grafika numer 6 grafika numer 6

 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z po ile jest amerykański dolar