Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Indeks blue chipów zbliżył się do okrągłej bariery 2500 pkt.

|
selectedselectedselected

W piątek indeksy na Starym Kontynencie kontynuowały wzrostową serię. W takim otoczeniu WIG20 zdołał wyznaczyć szczyt obecnego trendu i indeks blue chips zbliżył się do okrągłej bariery 2500 pkt. Oprócz wzrostów na warszawskiej giełdzie obserwowaliśmy także umocnienie złotego.

Indeks blue chipów zbliżył się do okrągłej bariery 2500 pkt.
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen potwierdziła w piątek, że w tym tygodniu zostaną podjęte dwie decyzje, które uwolnią do 137 mld euro środków z Funduszu Odbudowy i Funduszu Spójności.

Początek handlu na Wall Street przebiegał w dobrych nastrojach i wśród spółek technologicznych utrzymywał się entuzjazm po bardzo dobrych wynikach Nvidii. Zarówno S&P 500 jak i Nasdaq zdołały wyznaczyć historyczne szczyty. Końcówka handlu przyniosła jednak niewielką realizację zysków i Nasdaq spadł ostatecznie o 0,28%.

 

indeks blue chipow zblizyl sie do okraglej bariery 2500 pkt grafika numer 1indeks blue chipow zblizyl sie do okraglej bariery 2500 pkt grafika numer 1

 

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Reklama

W czwartek 29 lutego, GUS przedstawi wstępne dane o dynamice PKB w czwartym kwartale ubiegłego roku, w których zaprezentuje również szczegółową strukturę wzrostu. Na podstawie dotychczas opublikowanych informacji ekonomiści BNP Paribas spodziewają się, że wolumen wytworzonych w Polsce dóbr i usług zwiększył się w okresie październikgrudzień o 1% r/r. Wzrost podobnie jak w poprzednich kwartałach napędzany był najprawdopodobniej przez inwestycje, natomiast wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych pozostały pod koniec ubiegłego roku relatywnie niskie. W piątek (1 marca) poznamy natomiast styczniowe dane o wskaźniku PMI dla krajowego przetwórstwa przemysłowego. Ekonomiści BNP Paribas prognozują, że indeks mógł nieznacznie wzrosnąć do poziomu około 47 5 pkt, jednak wciąż pozostał on poniżej granicznego poziomu 50 pkt, rozdzielającego wskazania recesyjne, od tych sugerujących ekspansję w sektorze.

 

Zobacz także: Podatek katastralny w Europie. Powinniśmy się inspirować Niemcami czy Francuzami?

 

Poza Polską uwaga rynku skupiona będzie na publikowanych w czwartek styczniowych danych o inflacji PCE w Stanach Zjednoczonych. Ta miara cen jest głównym punktem odniesienia dla Rezerwy Federalnej przy podejmowaniu decyzji o wysokości stóp procentowych w USA. Jeśli dane potwierdzą, że presja cenowa w amerykańskiej gospodarce nasiliła się na początku roku, może to odsunąć w czasie moment pierwszej obniżki stóp procentowych za oceanem. W strefie euro najważniejszym punktem w kalendarzu w przyszłym tygodniu wydają się być wstępne lutowe dane o inflacji, które zostaną opublikowane w piątek 1 marca. Ekonomiści BNP Paribas oczekują dalszego spowolnienia dynamiki inflacji do 2,5% r/r, a w przypadku inflacji bazowej o 2,9% r/r, co ich zdaniem wspiera oczekiwania na dokonanie przez EBC pierwszej obniżki stóp procentowych już w kwietniu.

 

indeks blue chipow zblizyl sie do okraglej bariery 2500 pkt grafika numer 2indeks blue chipow zblizyl sie do okraglej bariery 2500 pkt grafika numer 2

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama