Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

po ile euro w wakacje

Czynniki kształtujące kurs złotego w wakacje

Okres wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Wszelkiego rodzaju wyjazdy zagraniczne generują pytanie - kiedy najlepiej wymieniać waluty? Zapytaliśmy znanych analityków, jak kurs narodowej waluty będzie kształtował się w nadchodzących miesiacach:

 

Ładowanie...

 

Maciej Leściorz, Dyrektor ds. sprzedaży i edukacji w CMC Markets uważa, że kluczowa jest tutaj sytuacja techniczna na wykresach głównych walut względem złotego:

Złoty pozostaje pod wpływem mieszanki pozytywnych czynników, zarówno zewnętrzych jak i wewnętrznych. Odpływ kapitału od dolara sprzyja walutom krajów rynków wschodzących, a w ramach koszyka tych walut złotemu mogą dodatkowo sprzyjać czynniki wewnętrzne. W dalszym ciągu utrzymuje się optymizm związany z uruchomieniem wypłat środków z unijnych funduszy, które dodatkowo rzucają pozytywne światło na i tak silną polską gospodarkę.

 

Najnowsze prognozy Reutersa odnośnie przyszłej dynamiki polskiego PKB rysują jeszcze bardziej optymistyczny obraz, niż przedstawione w połowie maja szacunki Komisji Europejskiej. Dodatkowo w perspektywie najbliższych dni istotna może być również sytuacja techniczna na wykresach głównych walut względem złotego – EUR/PLN walczy obecnie o zejście poniżej 4,25 na poziomy z lutego 2020, a USD/PLN jest bliski przebicia dołków z końca grudnia ubiegłego roku i zejścia na najniższe poziomy od września 2021. 

 

Natomiast Marek Rogalski, główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ zwraca uwagę na nadchodzące decyzje RPP:

Nadal istotnym tematem dla notowań polskiej waluty pozostaje to, jak RPP zapatruje się na ewentualne obniżki stóp procentowych. Utrzymujące się "jastrzębie" nastawienie w tym względzie teoretycznie wciąż premiuje w tym względzie złotego. Ale ta premia nie jest i nie będzie tak duża, jak jeszcze można by było sądzić kilka miesięcy temu. Wpływ na to mają oczekiwania, co do ruchów ECB i FED na stopach, gdzie oddaliła nam się perspektywa wyraźniejszego poluzowania. To może podbijać scenariusz mocniejszego lądowania globalnej gospodarki w 2025 r., co nie pozostanie bez wpływu na akceptowanie ryzyka przez inwestorów.

Na to wszystko nakładają się też zagrożenia geopolityczne w postaci listopadowych wyborów w USA - wizja powrotu Trumpa może być groźna dla naszej części Europy i być może nie bez powodu Rosjanie próbują rozkręcać temat rewizji granic z Finlandią i Litwą na Morzu Bałtyckim. To może sprawić, że znów pojawi się czynnik w postaci żądania premii za ryzyko, gdyż Polska jest krajem frontowym NATO.

 

Zdaniem Daniela Kosteckiego, głównego analityka rynków CMC Markets Polska wiele zależy również od poziomu stóp procentowych za Oceanem:

Co wpływać będzie na kształtowanie się kursu złotego w okresie wakacyjnym? Zdaje się, że przede wszystkim oczekiwania co do zmian poziomu stóp procentowy w USA. Czy większe będą szanse na obniżkę stóp za oceanem do końca roku, tym większe szanse na mocniejszego złotego, jeśli oczywiście w naszej gospodarce nadal wszystko będzie wyglądać tak, jak do tej pory, czyli dobrze.

Reklama

 

Rafał Sadoch, analityk instrumentów finansowych w Biurze maklerskim mBanku przedstawił perspektywy i ryzyka dla polskiego złotego w obliczu globalnych wyzwań: 

Perspektywy dla polskiej waluty pozostają niezmienione i cały czas są pozytywne. Utrzymanie kosztu pieniądza w kraju na wysokim poziomie, podczas gdy największe banki centralne zbliżają się do obniżek, będzie wciąż wspierać złotego.

PLN systematycznie zyskuje na przestrzeni ostatnich kwartałów i nic nie wskazuje, ale kolejne mogły zmienić ten trend. Czynnikiem ryzyka w górę dla polskiej waluty może być jeszcze spodziewany wzrost inflacji związany z uwolnieniem cen energii. Może to ponownie przełożyć się na zaostrzenie retoryki ze strony RPP. O kursie złotego w największym stopniu decyduje popyt na dolara. Ważne jest to czy globalny kapitał przepływa w kierunku amerykańskiej waluty, czy tych uważanych za rozwijające się, do których zaliczany jest złoty.

 

Zobacz także: Co dalej z kursem polskiego złotego? Powrót Trumpa może być groźny dla naszej części Europy - ocenia znany ekspert

Reklama

 

Czy inflacja w Polsce znowu wzrośnie?

W oststnich miesiącach inflacja w Polsce dotarła do celu. Jednak czy jest się czym cieszyć? Czy ceny mogą ponownie wystrzelić? Na to pytanie odpowiadają eksperci:

 

Ładowanie...

Reklama

 

Daniel Kostecki, główny analityk rynków CMC Markets Polska mówi: 

Czy inflacja w Polsce ponownie stanie się problemem? Przez wiele miesięcy w Polsce budowano przekonanie, że 5 proc. inflacji to nie jest żadem problem i wygląda na to, że odniesiono (niestety) na tym polu sukces. Tym samym nawet jeśli zobaczymy 5 proc. na koniec roku, to nie będzie to nastanowić problemu dla społeczeństwa, ale może wywierać presję na złotego. Nasza waluta silnie koreluje z kursem realnym, a wzrost inflacji bez wzrostu stóp procentowych kurs realny obniża, więc może to być niekorzystne zjawisko dla złotego, ale już po wakacjach

 

Zdaniem Marka Rogalskiego zejście w cel inflacyjny było krótkie:

Zejście w cel inflacyjny było krótkie. Ale i też oczekiwania, co do sporego odbicia inflacji w wakacje i na jesieni mogą być przesadzone. Niewykluczone, że zacznie skłaniać RPP do zmiany narracji na jesieni, co może też zabrać nieco punktów złotemu. Realnie jednak cięcia stóp w 2024 r. raczej nie będzie.

 

Maciej Leściorz, mówi o spodziewanym odwrocie po okresie spadków:

Po okresie spadku inflacji w okolice celu inflacyjnego w kwietniu nastąpił spodziewany odwrót, a narastająca obecnie presja inflacyjna napędzana wygaszaniem tarcz antyinflacyjnych i silnym rynkiem pracy nie daje nadziei na szybki powrót do celu. Z perspektywy siły polskiego złotego nie jest to jednak jednoznacznie negatywna informacja – przy takiej presji inflacyjnej Rada Polityki Pieniężnej nie powinna się bowiem zdecydować na obniżkę stóp, a konsument mimo wszystko pozostaje silny.

Tym samym rozbieżność pomiędzy poziomem stóp procentowych w Polsce, Strefie Euro i Stanach Zjednoczonych będzie się zwiększać, a dynamika PKB Polski pozostanie niezachwiana. Stanowi to w krótkim terminie pozytywny czynnik dla siły naszej waluty.

Reklama

 

Zobacz także: Kursy najważniejszych walut na wakacje: Czy teraz jest dobry moment na zakup euro, dolara i funta?

 

 

 

Poliytka monetarna USA a kurs złotego

Jak bardziej gołębia polityka monetarna w USA może przełożyć się na kurs złotego? W tym artykule przedstawimy odpowiedzi analityków, którzy wyjaśnią, jak obniżone stopy procentowe i luzowanie polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych mogą wpłynąć na wartość polskiej waluty.

Reklama

 

Ładowanie...

 

Maciej Leściorz przedstawia pozytywyny scenariusz dla PLNa:

Oczekiwania względem obniżek stóp w Stanach Zjednoczonych powinny sprzyjać odpływowi kapitału od dolara i wzmacniać złotego. Wiele zależy jednak od tego jaka będzie skala działań Rezerwy Federalnej – paradoksalnie zbyt agresywne obniżanie stóp procentowych mogłoby wywołać niepokój inwestorów o stan amerykańskiej gospodarki, a tym samym spowodować odwrót od ryzykownych aktywów. Biorąc jednak pod uwagę stonowane podejście Fed do kwestii obniżek stóp, nie spodziewam się, aby taki negatywny scenariusz miał się zrealizować.

 

Analityk Marek Rogalski, zwaraca uwagę na nadchodzące wybory prezydenckie w USA:

Na razie nie jest "gołębia" - oczekiwania rynków rozmijają się z tym, jaki przekaz płynie z FED. Oczywiście można założyć, że kolejne dane makro w czerwcu i w lipcu będą wskazywać na postępującą słabość amerykańskiej gospodarki, oraz hamowanie inflacji i decydenci w FED zaczną "rozmiękczać" obecne restrykcyjne stanowisko, ale czy tak będzie? Warto tu dodać, że jednym z punktów Trumpa w kampanii wyborczej jest powrót do niższych podatków, a więc jakaś forma stymulacji fiskalnej, co może "mieszać" w założeniach FED. Niemniej, gdyby FED rzeczywiście brzmiał bardziej "gołębio" w czerwcu i lipcu, to byłby to jakiś argument za kontynuacją siły złotego. Obawiam się jednak, że byłaby ona bardziej widoczna przez kurs USDPLN, a nie EURPLN.

 

Reklama

Daniel Kostecki mówi o możliwym spadku kursu USDPLN: 

Jak bardziej gołębia polityka monetarna w USA może przełożyć się na kurs złotego? Czym bardziej gołębia polityka, czyli idąca w obniżki stóp procentowych, może być w krótkim terminie (około kwartału) korzystna dla złotego. Cięcie stóp w USA lub wzrost szans na taki ruch ze strony Fed, może powodować nawet spadek kursu USD/PLN w stronę 3,80.

 

Zobacz także: Co będzie wpływać na kurs złotego? Inflacyjny problem i gołębia polityka monetarna w USA

 

W artykule przedstawiono prognozy znanych analityków dotyczące kształtowania się kursu złotego w okresie wakacyjnym. Maciej Leściorz z CMC Markets wskazuje na wpływ czynników technicznych i optymizmu związanego z unijnymi funduszami. Marek Rogalski z DM BOŚ podkreśla znaczenie decyzji RPP oraz globalne czynniki geopolityczne. Daniel Kostecki z CMC Markets Polska zaznacza rolę oczekiwań co do stóp procentowych w USA. Rafał Sadoch z mBanku wskazuje na wpływ globalnych wyzwań i popytu na dolara na kurs złotego. Analizy te pomagają zrozumieć, jakie czynniki mogą kształtować wartość polskiej waluty w nadchodzących miesiącach.

Reklama

 

Zobacz także: Kurs polskiego złotego w obliczu globalnych wyzwań: perspektywy i ryzyka

 

**************

Kursy walut NBP 05.06.2024 r.: potężny spadek euro (EUR) i dolara (USD)! Eksperci zaskakująco o walutach

Czytaj więcej