Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Parlament Europejski

Komitet ECON, będący częścią Parlamentu Europejskiego, wydał oficjalny raport dotyczący kwestii konkurencji w zakresie technologii finansowych. Raport wyjaśnia m.in. w jaki sposób waluty cyfrowe emitowane przez banki centralne mogą wyprzedzić i zmarginalizować zdecentralizowane kryptowaluty.

 

Niska konkurencyjność kryptowalut

Raport ECON zatytułowany „Competition Issues in the Area of Financial Technology (FinTech)” w niewielkiej części poświęcony jest walutom cyfrowym. Podejmuje on temat przyszłych zagrożeń związanych z rozwojem kryptowalut opartych na publicznych rejestrach blockchain, takich jak m.in. bitcoin (BTC), a także ich potencjalnie niskiej konkurencyjności wobec innych sektorów branży FinTech.

ECON definiuje kryptowaluty jako innowacyjne produkty finansowe, funkcjonujące w zdecentralizowanym ekosystemie, w którym nie istnieją partycypacja oraz nadzór banków centralnych i innych instytucji. Korzysta również z definicji Banku Anglii (BoE), wedle której waluty cyfrowe są środkami płatniczymi, które istnieją wyłącznie w formie cyfrowej (niematerialnej) i mogą służyć do zakupu usług i produktów. BoE dzieli kryptowaluty na prywatne (nieemitowane przez banki centralne) oraz emitowane przez banki centralne; oba typy oparte na technologii blockchain.  Wg ECON, ”prywatne” kryptowaluty oferują technologiczne i operacyjne możliwości, które są źródłem zamieszania w całym sektorze finansowym, również w zakresie polityki monetarnej i stabilności finansowej.

Reklama

 

Komitet ds. Gospodarczych i Monetarnych (ECON) przewiduje, że kryptowaluty emitowane przez banki centralne będą miały w przyszłości istotny wpływ na obecny stan rynku walut cyfrowych:

„Nadejście kryptowalut emitowanych i promowanych przez banki, w tym również przez banki centralne, nada zupełnie nowy kształt obecnemu poziomowi konkurencji na rynku walut cyfrowych, poprzez zwiększenie liczby ofert”

 

Co więcej, raport podkreśla że kryptowaluty emitowane przez banki centralne mogą zmniejszyć konkurencyjność m.in. bitcoina poprzez odmowę dostępu z poziomu rządowych regulacji do tradycyjnych usług płatniczych, czy transferów pieniężnych związanych z obrotem „prywatnymi” kryptowalutami. Warto zauważyć, że do podobnej sytuacji doszło w Polsce, gdzie proces odmowy prowadzenia rachunków przez banki dla podmiotów związanych z obrotem kryptowalutami (m.in. giełd i kantorów) doprowadził do niemal całkowitej emigracji branży poza granice kraju. Wprawdzie nie było to skutkiem regulacji, jednakże odbywało się za przyzwoleniem Komisji Nadzoru Finansowego.

Reklama

Kryptowaluty emitowane przez banki centralne z oczywistych względów nie napotkają przeszkód legislacyjnych, co w znacznym stopniu zwiększy ich konkurencyjność z punktu widzenia konsumentów.

ECON zwraca uwagę również na to, że rynkowa dominacja banków w tradycyjnej bankowości może zostać wykorzystana do zmniejszenia konkurencyjności rynku kryptowalut, m.in. poprzez sztuczne zaniżanie cen (np. prowizji transakcyjnych).

 

Konkurencyjność na rynku kryptowalut

Raport ECON wyróżnia dwa rodzaje konkurencji na rynku walut cyfrowych. Pierwszy z nich to tzw. konkurencja inter-kryptowalutowa, zachodząca pomiędzy konkretnymi projektami kryptowalut. Kolejny to tzw. konkurencja intra-kryptowalutowa, zachodząca pomiędzy dostawcami usług związanymi z walutami kryptowalut, takimi jak: giełdy, kantory, terminale płatnicze, portfele.

Co ciekawe, stanowisko zawarte w corocznym raporcie ekonomicznym Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), jest zgoła odmienne od wizji ECON. BIS zasadniczo nie dostrzega zalet kryptowalut (doceniając jednak samą technologię blockchain), odradzając prób tworzenia przez banki centralne własnych walut cyfrowych, gdyż mogą one doprowadzić do obniżenia globalnej stabilności gospodarczej.

Reklama

Czytaj także: Kryptowaluty nie staną się "prawdziwym pieniądzem", wg Banku Rozrachunków Międzynarodowych

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (Bank of International Settlements) w swoim corocznym raporcie ekonomicznym, zatytułowanym „Kryptowaluty - wychodząc poza szum medialny” uznał, że kryptowaluty nie są w stanie osiągnąć skali, która pozwoli im funkcjonować jako pieniądze.   Kryptowaluty bez szans.. Czytaj
Kryptowaluty nie staną się "prawdziwym pieniądzem", wg Banku Rozrachunków Międzynarodowych

 

 

Stanowisko zawarte w raporcie Parlamentu Europejskiego może wskazywać potencjalny kierunek, jaki obiorą banki centralne państw UE - być może już niedługo staną się one regularnymi emitentami własnych walut cyfrowych, obniżając tym samym konkurencyjność m.in. bitcoina.

Warto jednak zauważyć, że waluta cyfrowa emitowana przez bank centralny zasadniczo nie spełnia definicji kryptowaluty, gdyż - po pierwsze - posiada wyłącznego emitenta, nie jest zdecentralizowana, a także, w domyśle, nie jest otwartoźródłowa.

Reklama

Wciąż trwają debaty na temat tego czy np. najbardziej znany steble-coin, jakim jest Tether (USDT), może zostać uznany za kryptowalutę.

 

ECON i Parlament Europejski

Parlament Europejski jest jednym z najważniejszych organów Unii Europejskiej (UE). Stanowi odpowiednik jednoizbowego parlamentu, w którym zasiada 751 europosłów, wybieranych przez obywateli państw członkowskich UE na pięcioletnią kadencję (pierwsze wybory odbyły się w 1979 r.). Parlament istnieje od 1962 r. i początkowo zasiadało w nim jedynie 162 członków. PE jest organem prawodawczym w Unii Europejskiej, zaś jego głównym zadaniem jest uchwalanie budżetu. W Parlamencie znajduje się osiem frakcji politycznych, a także europosłowie niezrzeszeni. Obecnym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego jest Antonio Tajani z Włoch (od 2017 r.).

Oficjalna siedziba Parlamentu Europejskiego znajduje się w Strasburgu (Francja).

 

Reklama

ECON (Committee on Economic and Monetary Affairs), czyli Komitet do spraw Gospodarczych i Monetarnych jest jednostką organizacyjną Parlamentu Europejskiego. Jego zadaniem jest m.in. zachowywanie relacji z Europejskim Bankiem Centralnym (EBC) i jego prezesem, który co kwartał musi składać raporty dotyczące polityki monetarnej UE przed ECON. Komitet prowadzi także badania dotyczące rynków finansowych i stanu gospodarki UE, a także zajmuje się ochroną konkurencyjności na rynku.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj
Czytaj więcej