Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

notowania gazu ziemnego na giełdzie sankcje na rosje

Kim Catechis, strateg inwestycyjny Instytutu Inwestycyjnego Franklin Templeton, podzielił się niedawno swoimi przemyśleniami na temat sytuacji na Ukrainie oraz jej wpływu na gospodarkę światową i rynki kapitałowe. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych punktów jego opinii.

Lewiatan, książka napisana przez Thomasa Hobbesa w 1651 r., głosi, że ponieważ jednostki w swej istocie działają bez sentymentów we własnym najlepszym interesie, rządy powinny postępować tak samo w stosunku do innych krajów. Dziś obserwujemy konflikt, w którym ta idea jest testowana, co ma większe konsekwencje dla całego świata.

Obecne otoczenie wygląda na zmianę oczekiwań geopolitycznych w Europie. W miarę jak Rosja dąży do utworzenia strefy buforowej między nią a NATO, kontrolując w pewnym stopniu Ukrainę, reszta Europy dostosowuje się do tej rzeczywistości. Zapowiedź Niemiec o zwiększeniu budżetu wojskowego do 2% produktu krajowego brutto (PKB) to mocne oświadczenie, biorąc pod uwagę, że Niemcy nie miały takiego poziomu wydatków od 1990 roku.

 

Szybkie i skoordynowane wysiłki państw zachodnich są dowodem na to, że dostosowanie jest możliwe

Sankcje miały większy wpływ i były bardziej skoordynowane niż się spodziewano, a także zostały wprowadzone znacznie szybciej niż w innych podobnych sytuacjach, takich jak okupacja Krymu. Nie można przecenić znaczenia tego faktu, ponieważ sankcje często wymagają pewnego okresu czasu, aby przynieść maksymalne efekty.

Reklama

W perspektywie krótkoterminowej możemy być świadkami większej zmienności na rynkach kapitałowych, głównie z powodu wyższych cen surowców. Ceny ropy i gazu będą prawdopodobnie nadal pod presją wzrostową z powodu obaw o podaż. Ukraina odpowiadała za 17% eksportu kukurydzy w ostatnim roku handlowym, a w obliczu wzorca pogodowego La Niña na półkuli południowej, który w tym sezonie zmniejszy spodziewaną produkcję w Argentynie (22% eksportu w zeszłym roku), wpływ na ceny zarówno żywności, jak i pasz będzie miał szerokie konsekwencje dla inflacji. Oczekuje się, że wzrost PKB w Europie w 2022 r. spowolni się o 0,3%-0,5%, a spadek ten zostanie złagodzony dzięki wsparciu rządowemu w czasie pandemii.

 

 

W dłuższej perspektywie czasowej spodziewamy się zmian strukturalnych w łańcuchach dostaw i infrastrukturze

Europa już wcześniej podjęła kroki w celu poprawy swojego bezpieczeństwa energetycznego poprzez zmniejszenie zależności od rosyjskiej ropy i gazu. Oprócz zwiększonego wykorzystania skroplonego gazu ziemnego (LNG), zwrot w kierunku odnawialnych źródeł energii prawdopodobnie przyspieszy postępy w realizacji Zielonego Nowego Ładu. Chiny mogą stać się kolejnym nabywcą ropy naftowej i gazu ziemnego z Rosji, a Europa może stać się bardziej zależna od Stanów Zjednoczonych i Kataru w zakresie przyszłego zapotrzebowania na LNG.

Ścieżka monetarna banków centralnych ulega zmianie i jest ważną dynamiką, którą należy monitorować. Ponieważ większość krajów rozpoczęła już cykl zacieśniania stóp procentowych w celu walki z inflacją, perspektywa spowolnienia wzrostu gospodarczego zmienia te oczekiwania. Pierwszą reakcją było zmniejszenie oczekiwań co do tempa i wielkości podwyżek stóp procentowych w 2022 r.

Reklama

Istnieje realne ryzyko, że w wyniku tych sankcji Rosja zostanie odcięta od Zachodu, co miałoby katastrofalne skutki dla tego kraju i przyspieszyłoby rozpad "terenowego" modelu globalizacji, który napędzał globalny wzrost przez ostatnie 25 lat. Nie jesteśmy jeszcze gotowi, aby ogłosić koniec globalizacji, ponieważ prawdopodobnie przybierze ona po prostu inny kształt. Mimo że znajdujemy się we mgle wojny, pozostajemy czujni i odporni, komunikując się z naszymi klientami i chroniąc ich aktywa.

 

Stephen Dover, CFA - Główny Strateg Rynkowy, Franklin Templeton Investment Institute

Nota prawna

Czytaj więcej