Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Norwegia inflacja

Norweska inflacja spadła w lipcu bardziej od oczekiwań. To odsunęło prognozy dotyczące podwójnej podwyżki stóp procentowych, która zdaniem analityków mogła nastąpić na zbliżającym się posiedzeniu banku centralnego.  

  • Wzrost cen w Norwegii był bardziej umiarkowany niż oczekiwano i wyniósł 5,4% w lipcu. 
  • Najmocniej wzrosły ceny żywności i energii. W skali miesiąca ceny jedzenia wzrosły o ok. 3,2%. 
  • Według rynku istnieje 50% szans na podwyżkę stóp o 50 pb na najbliższym posiedzeniu Norges Banku. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo 

Reklama

 

Inflacja w Norwegii - dobre wieści na horyzoncie? 

Inflacja w Norwegii w lipcu wyniosła 5,4% w porównaniu z rokiem poprzednim. Był to większy spadek, niż oczekiwano. Odczyt podyktowany był głównie cenami energii oraz żywności (9,2% r/r). W ujęciu miesięcznym podstawowe produkty spożywcze zaliczyły skok o 3,2%. 

“Ceny żywności miały historycznie wysoką miesięczną zmianę od czerwca do lipca ubiegłego roku. Nie zmierzyliśmy odpowiednio wysokiego wzrostu cen od czerwca do lipca tego roku, co oznacza, że dwunastomiesięczna dynamika cen żywności przypada na lipiec” - twierdzi Espen Kristiansen, członek Statistics Norway. 

Z raportu Statistics Norway wynika, że inflacja bazowa (z wyłączeniem m.in. cen energii) wzrosła w skali roku o 6,4%. To spadek z rekordowego poziomu 7% odnotowanego w czerwcu br, jednak powyżej średniej 6,3%, która była prognozowana przez analityków agencji Reutera. 

Zobacz również: Cena ropy zbliża się do listopadowych poziomów! Jakie perspektywy ma przed sobą w dalszej części roku?

 

Inflacja w Norwegii - perspektywa roczna 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: Trading Economics 

  

Kurs korony norweskiej - co dalej?

Ekonomiści Nordei prognozują osłabienie NOK po bieżących odczytach. 

Notowania NOK/PLN - YTD

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: TradingView 

Reklama

 

“​​Nie sądzimy, abyśmy zobaczyli powtórkę w tym tygodniu i spodziewamy się nieco słabszego NOK po czwartkowej publikacji danych o CPI. Uważamy, że kurs EUR/NOK w nadchodzących miesiącach pójdzie w górę i utrzyma nasz cel na poziomie 11,50 do końca roku” - twierdzą analitycy Nordea. 

Warto przypomnieć, że waluta uległa umocnieniu w lipcu po ostatniej publikacji dotyczącej CPI. Odczyt ten był wyższy, niż zakładano, a jednocześnie inflacja konsumencka w USA czy strefie euro pozostawała niższa od oczekiwań. 

Zobacz również: Ceny mieszkań wzrosły o 55% w skali roku! Nie zgadniesz, w którym polskim mieście!

 

Mniejszy od oczekiwań dodruk NOK oraz zgodna z prognozami inflacja w Stanach Zjednoczonych wskazują na słabszą koronę w krótkim okresie. 

W przyszły czwartek będzie mieć miejsce posiedzenie Norges Banku w sprawie stóp procentowych. Według prognoz instytucji inflacja zbliży się do poziomu 2,5% w 2026 r. Najnowsze dane o mają przesądzić o wycenie podwyżki stóp procentowych na poziomie 0,25 pkt. proc. 

Reklama

“To dobre potwierdzenie dla Norges Bank, które tłumi obawy o stopy procentowe na rynku. Teraz nie ma zagrożenia dwukrotnej podwyżki stóp procentowych w przyszłym tygodniu” - zapewnił Marius Gonsholt, analityk Hov.

Gonsholt twierdzi, że jeszcze przed publikacją danych istniało 20-30% szans na podwójną podwyżkę stóp, niemniej dane okazały się na tyle pozytywne, że można tę możliwość zignorować. Warto przypomnieć, że wyższe stopy procentowe prowadziłyby do umocnienia waluty norweskiej. W obecnych warunkach różnica w wysokości stóp procentowych pomiędzy Norwegią a innymi krajami nazywana jest dyferencjałem. To właśnie tę przyczynę wskazuje się jako kluczowy aspekt obserwowanej w tym roku deprecjacji. 

Zobacz również: UWAGA! Ceny spadają pierwszy raz od 2 lat! Zaczyna się deflacja?

 

Reklama

 

**************

Kursy walut NBP 11.08.2023 r.: kursy euro i dolara runęły

Czytaj więcej