Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inflacja w norwegii

GER:

Wczoraj zgodnie z planem rozpoczęła się 10-dniowa konserwacja gazociągu Nord Stream. W związku z przeglądem narastają obawy, że zostanie on wykorzystany jako pretekst do całkowitego odcięcia dostaw rosyjskiego gazu do Niemiec. Jeżeli funkcjonowanie Nord Stream nie zostanie przywrócone zgodnie z planem, rząd Niemiec będzie zapewne musiał uruchomić nadzwyczajne środki, w tym racjonowanie energii. Konsekwencją odcięcia dostaw byłaby prawdopodobnie recesja (wg najnowszej ankiety Bloomberga prawdopodobieństwo recesji w strefie euro wynosi już 45%). Wybuch wojny zaburzył podstawę funkcjonowania niemieckiej gospodarki, która zakładała stabilne dostawy taniego gazu z Rosji. Kanclerz O.Scholz porównał obecną sytuację do kryzysu naftowego z lat 70. i ostrzegł, że nie należy się spodziewać szybkiej poprawy. Niemcy już zaczęły oszczędzać energię, a medialne doniesienia mówią m.in. o obniżeniu temperatury publicznych basenów (Monachium), przyciemnieniu świateł ulicznych (Kolonia), planowanym ograniczeniu dostępu do ciepłej wody (Hamburg) oraz ograniczeniu temperatury w budynkach mieszkalnych (lokale zarządzane przez firmę Venovia). Niemcy przygotowują się też do kryzysowego zarządzania dystrybucją gazu, z preferencjami dla odbiorców strategicznych. W opublikowanej w piątek analizie Instytut Bruegel ocenił, że obecnie uniezależnianie od rosyjskiego gazu może się odbywać jedynie poprzez zmniejszanie zużycia. Zwrócono uwagę, że udział Rosji w podaży gazu w UE spadł z ponad 40% w 2021 do 20% w czerwcu 2022, głównie za sprawą wzrostu importu LNG, który jednak osiągnął maksymalny pułap przy obecnych możliwościach logistycznych. Dla UE traktowanej jako całość ograniczenie popytu o 15% w porównaniu do średniej z lat 2019-2021 pozwoliłoby zrekompensować całkowite wstrzymanie importu gazu ziemnego z Rosji. Dla poszczególnych państw UE wymagany spadek zużycia wynosi od 0 do 54%.

POL:

Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS na koniec czerwca wyniosła 1,012 mln osób i po raz pierwszy w historii przekroczyła milion. W czerwcu ubezpieczeniem społecznym objętych było 729 tys. Ukraińców, o prawie 88 tys. więcej niż w lutym 2022. Liczba ubezpieczonych Ukraińców wzrosła o 20,8% r/r, a obcokrajowców ogółem o 23,6% r/r. Napływ zagranicznych pracowników jest czynnikiem łagodzącym napięcia na krajowym rynku pracy, gdzie stopa bezrobocia osiąga historyczne minima.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Europa oszczędza energię - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Europa oszczędza energię - 1

CZE:

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju spadła o 7,1% r/r, a więc w skali notowanej tylko w okresie silnych lockdownów (listopad 2020) lub w okresie kryzysu finansowego (2008-2009). Za część z tego spadku odpowiada wysoka zeszłoroczna baza, ale ten czynnik jest tylko częściowym wytłumaczeniem. Poziom sprzedaży detalicznej w Czechach od lipca 2021 systematycznie spada i jest już niższy niż przed pandemią. Za systematyczny spadek sprzedaży odpowiada przede wszystkim pogorszenie nastrojów konsumentów, wzrost kosztów życia oraz racjonalizacja wydatków ponoszonych przez gospodarstwa domowe (rezygnacja z części wydatków nie będących podstawowymi, np. mebli, elektroniki).

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Europa oszczędza energię - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Europa oszczędza energię - 2

NOR:

Inflacja CPI w Norwegii w czerwcu wyniosła 6,3% r/r i była wyższa niż wskazywała projekcja Norges Bank z 23 czerwca. Średnia inflacja CPI w 2q22 wyniosła 5,8% r/r, a wg projekcji miała wynieść 5,6% r/r. Inflacja po wyłączeniu zmian podatkowych i energii wzrosła do 3,6% r/r z 3,4% r/r w maju. Głównym czynnikiem podbijającym inflację w Norwegii są ceny energii, ale też postpandemiczne odbicie gospodarcze (wzrost cen w restauracjach i hotelach o 9,2% r/r) oraz rozgrzany rynek pracy, wywierający presję na podwyżki płac, widoczne m.in. w cenach usług. Według norweskiego urzędu statystycznego rządowe wsparcie dla kupujących elektryczność (subsydia i obniżka podatków) obniża wskaźnik inflacji o ok. 2pp r/r - bez niego inflacja CPI wyniosłaby w czerwcu 8,2% r/r. Pomimo zaskoczenia inflacyjnego, nie oczekujemy by Norges Bank przyspieszył zapowiedziany w ostatniej projekcji cykl podwyżek stóp. Norges Bank określił, że bilans ryzyka dla ścieżki stóp procentowych pozostaje zrównoważony, a ewentualny spadek globalnej presji inflacyjnej mógłby skutkować mniejszymi podwyżkami (2% na koniec 2022 i 3% na koniec 2023).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Europa oszczędza energię - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Europa oszczędza energię - 3

USA:

Biały Dom spodziewa się, że czerwcowa inflacja (publikacja w środę) będzie mocno podwyższona, ze względu na drożejącą żywność i paliwa. Zdaniem rzeczniczki Białego Domu K.Jean-Pierre, dane te są jednak już nieaktualne z powodu spadających cen energii w lipcu.

POL:

Rzecznik rządu P.Muller powiedział, że tarcza inflacyjna prawdopodobnie zostanie przedłużona po 31 października.

POL:

Reklama

Zdaniem M.Kightley z Zarządu NBP inflacja osiągnie szczyt podczas wakacji, na poziomie niewiele wyższym niż odczyt z czerwca (15,6%). Wiceprezes NBP dodała, że pod koniec 2023 bank centralny przewiduje wyraźny trend spadkowy inflacji, który umożliwi obniżanie stóp procentowych.

POL:

W czerwcu na portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się 288,4 tys. nowych ofert pracy, co oznacza spadek o 8% r/r - wynika z raportu Grant Thornton i firmy Element.

Czytaj więcej