Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Lista upadłości firm 2024

  • Jak wygląda sytuacja upadłości w USA?
  • Ile firm upadło w 2024 roku?
  • Dlaczego przedsiębiorstwa upadają?

 

 

Bankructwa przedsiębiorstw przyspieszają 

Niewypłacalność firm w Stanach Zjednoczonych mocno wzrosła. Agencja S&P Global odnotowała w pierwszych 6 miesiącach 2024 złożenie aż 346 wniosków o upadłość. Tylko w samym czerwcu doszło do 75 bankructw, czyli więcej niż w każdym miesiącu podczas kryzysu spowodowanego koronawirusem. 

Rok 2024 zapowiada się jeszcze gorzej niż poprzedni, który ustanowił 13-letni rekord w liczbie wniosków o upadłość. W pierwszym półroczu 2023 zarejestrowano 327 bankructw, a przez cały rok było ich łącznie 634. Najwięcej upadłości odnotowano wtedy w sektorze dóbr konsumpcyjnych oraz w branżach opieki zdrowotnej i przemysłowej.

 

Niewypłacalność firm w Stanach Zjednocznonych

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: S&P Global

 

Dane o upadłościach przekazane przed agencję S&P Global obejmują jedynie spółki publiczne, które w momencie zgłoszenia posiadały aktywa lub zobowiązania o wartości co najmniej 2 milionów dolarów, jak również prywatne firmy z aktywami lub zobowiązaniami o wartości co najmniej 10 milionów dolarów.

Warto zauważyć, że choć bankructwo często prowadzi do trwałego zamknięcia przedsiębiorstwa, niektóre firmy wychodzą z tego procesu pomyślnie po restrukturyzacji i kontynuują swoją działalność. Przykładami takich firm są Apple, General Motors i Marvel Entertainment.

 

Sprawdź także: Najwyższy czas na prywatyzację? Udział Spółek Skarbu Państwa niczym w Rosji i Serbii

Reklama

 

Jakie spółki bankrutowały w 2024 roku? Lista upadłości firm 

W ostatnich miesiącach w USA wiele znanych firm ogłosiło bankructwo. Oto przykłady niektórych z bardziej rozpoznawalnych, które zarządzały ogromnymi majątkami.

  • Salt Life Beverage LLC: 30 czerwca firma z branży spożywczej złożyła wniosek o upadłość. Posiadała aktywa od 50 do 100 milionów USD.
  • Basic Fun (28 czerwca, właściciel kultowych marek zabawek). Na moment złożenia wniosku dysponował majątkiem o wartości od 50 do 100 milionów dolarów. 
  • Chicken Soup for the Soul Entertainment (28 czerwca, Streaming i wypożyczanie DVD). W ramach ogłoszenia upadłości złożyła wniosek o pożyczkę, ponieważ brak środków uniemożliwił jej regulominowe wypłaty dla pracowników. Tylko w 2023 roku straty netto firmy wyniosły 636,6 mln dolarów. Jej aktywa mieściły się w przedziale od 500 milionów do 1 miliarda dolarów. 
  • MRRC Holdco (5 czerwca, właściciel sieci meksykańskich restauracji). Firma zarządzała majątkiem 10-50 milinów USD. 
  • Common Living (31 maja, nieruchomości). Model biznesowy firmy, który polegał na wynajmie prywatnych sypialni z dostępem do wspólnych kuchni i łazienek dla dorosłych, stanowił tańszą alternatywę dla drogich mieszkań w dużych miastach. Jednakże ten model stracił popularność, gdy podczas pandemii Covid-19 praca zdalna stała się normą. W momencie ogłoszenia upadłości firma dysponowała majątkiem o wartości od 10 do 50 milionów dolarów.

 

W jakich sektorach gospodarki upada najwięcej firm?

Jak podaje agencja S&P Global w 2024 roku najwięcej bankructw odnotowano w sektorze konsumenckim oraz w służbie zdrowia i przemyśle. 

 

Ogłoszone upadłości w 2024 r. według głównych sektorów

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: S&P Global

 

Sprawdź także: NBP się myli? To nie Putin i ceny surowców stoją za wystrzałem inflacji w Polsce

 

Dlaczego firmy upadają? 

W opinii analityków z S&P Global Market Intelligence to wciąż wysokie stopy procentowe, problemy z łańcuchem dostaw i spowolnienie wydatków konsumenckich w dalszym ciągu najmocniej nękają przedsiębiorstwa.

Do wzrostu liczby wniosków prawdopodobnie przyczyniają się słabnące nadzieje na niższe stopy procentowe, gdyż spółki, które na początku roku mogły mieć nadzieję na obniżki stóp, godzą się z faktem, że stopy te utrzymają się na dłużej - komentowali analitycy.


Sprawdź także: Prawda o gospodarce Wielkiej Brytanii. Problemy z pracą, słaby wzrost, blada giełda

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Lista upadłości firm 2024