Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prawda o gospodarce Wielkiej Brytanii. Problemy z pracą, słaby wzrost, blada giełda

|
selectedselectedselected

Coraz więcej niepokojących sygnałów płynie z Wielkiej Brytanii. Giełda kuleje, wzrost gospodarczy nie zachwyca, a rynek pracy się pogarsza. Nowa władza będzie miała twardy orzech do zgryzienia. 

Prawda o gospodarce Wielkiej Brytanii. Problemy z pracą, słaby wzrost, blada giełda
Temilade Adelaja/Associated Press/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Dlaczego gospodarka Wielkiej Brytanii cierpi?
  • Czy Brytyjczycy nie chcą już pracować?
  • Co dalej z UK?

 

 

Wybory w UK: partia pracy przejmuje władzę!

Wybory w Wielkiej Brytanii przyniosły pierwszą zmianę rządu od 14 lat. 4 lipca Partia Pracy zdobyła 412 mandatów, natomiast drugie miejsce zajęła Partia Konserwatywna, która uzyskała 121 miejsc w parlamencie. Podium domknęła partia Liberalni Demokraci z 72 mandatami. 

Taki wynik to sromotna porażka Partii Konserwatywnej. Jej 121 mandatów to najgorszy wynik w historii (dotychczas najsłabszym rezultatem było 131 posłów w 1906 roku).

Reklama

Po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych ze stanowiska zrezygnował dotychczasowy premier Rishi Sunak.

- Jest wiele do przeanalizowania i wyciągnięcia wniosków, a ja biorę odpowiedzialność za przegraną, którą ponieśliśmy z wieloma dobrymi, ciężko pracującymi kandydatami Partii Konserwatywnej... przepraszam -  przyznał się do porażki Sunak.

 

Czytaj również: Wielkie zaskoczenie we Francji. Gospodarka w politycznym i gospodarczym chaosie

 

Tymczasem nowy rząd laburzystów będzie miał wiele problemów do rozwiązania…

 

Gospodarka UK ma problemy

Reklama

Od 2010 roku wzrost gospodarczy w Wielkiej Brytanii był o około 10% niższy niż w USA, i to pomimo wyższej inflacji.

Decyzja o opuszczeniu Unii Europejskiej w 2016 roku wprowadziła bariery między Wielką Brytanią a jej największymi partnerami handlowym. Według OBR, w dłuższej perspektywie import i eksport będą prawdopodobnie o 15% niższe niż gdyby Wielka Brytania pozostała w UE.

Od czasu pandemii Covid-19 Wielka Brytania doświadczyła drugiego najwolniejszego tempa ożywienia gospodarczego w grupie G7. Brak długoterminowych kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu, które są powszechne w USA, powoduje, że wyższe stopy procentowe mocno uderzają w konsumentów.

 

Czytaj również: Brexit odbija się czkawką! Gospodarka Wielkiej Brytanii słabnie w oczach

 

Brytyjskie akcje w marazmie

Niezbyt dobrze dzieje się również na parkiecie w UK. Anlitycy Mogran Stanley w niedawnym raporcie zestawili stopy zwrotu z indeksu MSCI World w porównaniu z indeksem FTSE100. I tak od 2010 roku światowe akcje zyskały 284%, uwzględniając dywidendy. W tym samym okresie akcje brytyjskie wzrosły jedynie o 94%

Reklama

Ta tendencja jest szczególnie trwała: w ciągu ostatnich 14 lat kalendarzowych od 2010 roku, brytyjska giełda tylko raz przewyższyła światowe rynki akcji, i to tylko w 2022 roku, kiedy notowania spadły o ok. 5%...

 

Inwestorzy uciekają.

Słaby wzrost i słabe zyski skłoniły wielu globalnych inwestorów do odwrócenia uwagi od Wielkiej Brytanii - wtórują eksperci. 

 

Praca w Anglii: bierność zawodowa

W artykule Prawda o pracy w Wielkiej Brytanii zwracaliśmy uwagę na fatalne dane z rynku pracy w USA. Blisko co czwarty mieszkaniec Wielkiej Brytanii, który mógłby pracować, nie chce tego robić lub zrezygnował z poszukiwania zatrudnienia. W kwietniu 2024 roku wskaźnik bierności zawodowej osiągnął najwyższe wartości od dziewięciu lat. Ostatni raz tak wysoki poziom bierności zawodowej w Wielkiej Brytanii odnotowano w maju 2015 roku.

Liczba osób biernych zawodowo w wieku 16-64 lata wyniosła 9,38 miliona. Tylko w ciągu 2023 roku liczba osób nieaktywnych zawodowo wzrosła o około 302 000.

Reklama

Jednocześnie Morgan Stanley zakłada, że sytuacja na rynku pracy na Wyspach będzie się pogarszać:

Wzrośnie bezrobocie, spadnie stopa aktywności zawodowej - prognozują

 

Czytaj również: Gospodarka Polski – najnowsze dane rozczarowały. Polacy w potrzasku?

 

Gospodarka ma jednak potencjał…

Eksperci z Morgan Stanley przypominają, że Wielka Brytania jest nadal potęgą. UK korzysta z wykształconej siły roboczej i niezwykle konkurencyjnego globalnego sektora usług we wszystkich dziedzinach (od rozrywki, przez prawo, po finanse).

Bruna Skarica (główna ekonomistka MS) oczekuje, że Bank of England dokona pierwszej obniżki stóp procentowych w sierpniu, zmniejszając tym samym presję na konsumentów.

Warto również przyjrzeć się niedowartościowaniu rynku akcji. Obecnie indeks FTSE 1000 jest notowany z największym w historii dyskontem wobec MSCI World (37%). Co może stanowić dobrą okazję do osiągnięcia przez brytyjskie akcje lepszej stopy zwrotu niż światowe akcje - komentują eksperci. 

Wyceny mniejszego indeksu FTSE 250 są jeszcze bardziej zaniżone - komentuje Marina Zavolock 

Reklama

 

Czytaj również: Kurs euro będzie tańszy? Polski złoty ma spory potencjał! - wskazuje ekspert

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Mateusz Myśliwiec

Mateusz Myśliwiec

Redaktor portalu FXMAG. Makler papierów wartościowych (nr licencji 3657), Makler Rynków Finansowych (nr licencji 266). Inwestor indywidualny zafascynowany rynkami finansowymi. Zwolennik ekonomii behawioralnej.


Reklama
Reklama