Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walut NBP 27.11.2023

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowegonotowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

 

Na skróty:

  • przyszły tydzień będzie intensywny pod względem odczytów makroekonomicznych z polskiej gospodarki
  • Do najważniejszych będą należały czwartkowe wstępne dane na temat inflacji w listopadzie oraz finalny odczyt PKB za trzeci kwartał
  • W USA kluczowe będą odczyty wskaźnika ISM dla przemysłu (piątek) oraz kolejny szacunkowy odczyt PKB za Q3
  • Kompletny kalendarz makroekonomiczny znajdziesz na portalu FXMAG

 

Reklama


Dolar amerykański, indeks dolara (DXY) i pary walutowe z USD (EUR/USD, USD/JPY, GBP/USD)

Wśród kluczowych danych makroekonomicznych dla gospodarki USA warto wymienić piątkową publikację wskaźnika ISM dla przemysłu Stanów Zjednoczonych za listopad (godz. 16:00). Analitycy spodziewają się lekkiej poprawy nastrojów w amerykańskim przemyśle i odczyt na poziomie 47,7 pkt., wobec 46,7 pkt. miesiąc wcześniej. Warto jednak pamiętać, że odczyty poniżej 50 pkt., utrzymujące się w USA od grudnia ubiegłego roku, wciąż oznaczają pogorszenie warunków ekonomicznych względem poprzedniego miesiąca, zdaniem ankietowanych.

Kwadrans wcześniej (godz. 15:45) poznamy finalne odczyty przemysłowego PMI.

W środę o godz. 14:30 Biuro Analiz ekonomicznych pokaże drugi szacunkowy odczyt PKB USA za trzeci kwartał - pierwszy wstępny odczyt przyniósł wynik na poziomie 5 proc. w ujęciu annualizowanym (powyżej oczekiwań), czyli najwyższy od końca 2021 roku. Wstępnie deflator PKB wyniósł zaś 3,5 proc. k/k.

Jeśli chodzi zaś o konsumpcję prywatną, to w trzecim kwartale zanotowała ona wzrost o 4 proc. w ujęciu annualizowanym, wobec 0,8 proc. odnotowanych w poprzednim kwartale.

Reklama

We wtorek o 16:00 opublikowany zostanie indeks zaufania konsumentów wg Conference Board - analitycy spodziewają się listopadowego odczytu na poziomie 101,2 pkt., co jest niewielkim spadkiem w stosunku do października (102,6 pkt.).

W czwartek o 14:30 poznamy natomiast odczyty wskaźników PCE za październik (wydatków Amerykanów) oraz dane na temat dochodów gospodarstw domowych.

 

Zobacz także: NBP tłumaczy się z drukowania pieniędzy i broni prezesa Glapińskiego

 

Reklama

 

Polski złoty (PLN) - pary walutowe USD/PLN, EUR/PLN i CHF/PLN

W nadchodzącym tygodniu z perspektywy polskiego rynku najważniejszym odczytem będą czwartkowe dane na temat inflacji. W ostatni dzień miesiąca o godz. 10:00 GUS opublikuje szybki odczyt inflacji konsumenckiej w listopadzie. Co ciekawe, analitycy spodziewają się, że po ośmiu kolejnych spadkowych odczytach dynamiki cen listopadowa inflacja w skali roku będzie wyższa niż ta odnotowana w październiku - rynkowy konsensus zakłada bowiem odczyt na poziomie 6,8 proc. r/r, wobec 6,6 proc. r/r miesiąc wcześniej. Dokładnie w tym samym czasie GUS opublikuje również finalne dane na temat PKB Polski za trzeci kwartał - wg szacunkowych danych polska gospodarka rosła w tempie 0,4 proc. r/r oraz 1,4 proc. w ujęciu kwartalnym (wobec -0,6 proc. r/r i 0,3 proc. k/k w drugim kwartale).

W pierwszy dzień grudnia (piątek) o godz. 9:00 poznamy również listopadowy odczyt PMI dla przemysłu Polski. Analitycy spodziewają się poprawy nastrojów i odczytu na poziomie 45,5 pkt., wobec 44,5 pkt. w październiku.

 

Czytaj również: PKB Polski - znamy najnowsze dane! Polska gospodarka przestała balansować na granicy recesji

 

Strefa euro (pary walutowe: EUR/USD, EUR/GBP, EUR/CHF)

Do najważniejszych danych ze strefy euro można zaliczyć środowe wstępne odczyty inflacji w Hiszpanii (godz. 9:00) oraz Niemczech (godz. 14:00) za listopad. W czwartek o godz. 11:00 poznamy wstępne dane na temat inflacji ze strefy euro - analitycy prognozują wzrost dynamiki wskaźnika HICP do poziomu 3,8 proc. r/r, wobec 2,9 proc. r/r w październiku. Inflacja bazowa HICP wciąż jednak ma spadać - do 3,9 proc. z 4,2 proc. r/r w październiku.

 

Sprawdź także: Bezpieczny Kredyt 2% na wyczerpaniu - BGK podał pierwszy termin zakończenia programu

 

Kurs franka do polskiego złotego:

 

 

**************

Kursy walut NBP 27.11.2023 r.: eksperci ostrzegają przed dolarem

 

Czytaj więcej