Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walut NBP 26 marca

Globalny rynek FX wszedł w tydzień z mocnym dolarem, jednak wspierające ten trend obawy o jastrzębi zwrot Fed nie zostały w środę potwierdzone. Rezerwa Federalna uzależniła przyszłe decyzje od napływających danych, a oczekiwania członków FOMC w „dot plots” utrzymały możliwość cięcia stóp Fed o 75 pb. w 2024 roku. Konsekwencją było wyraźnie osłabienie USD, jednak ruch ten był krótkotrwały do czego przyczyniły się czwartkowe, mocniejsze od oczekiwań odczyty danych makro z USA oraz niespodziewana obniżka stóp przez SNB, co rozbudziło rynkowe oczekiwania, że kolejnym z głównych banków centralnych, który obniży stopy procentowe będzie EBC, a nie Fed. Ten czynnik łącznie z rosnącym ryzykiem geopolitycznym doprowadził do umocnienia dolara na szerokim rynku w pobliże marcowych maksimów. Złoty w tym zmiennym otoczeniu tracił swój aprecjacyjny impet, nie odstając od globalnego trendu walut EM, które od ok. 12 marca wyraźnie słabną względem dolara. Krajowa waluta nie reagowała na mocne dane makro z Polski, a negatywny wpływ zawirowań wokół prezesa NBP był póki co w notowaniach niezauważalny.

 

Zobacz także: Kurs dolara po 4 PLN w 2024? Eksperci komentują

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

 

W perspektywie kolejnych dni widzimy ryzyka kontynuacji globalnej presji na waluty EM, a karty ponownie będą rozdawać globalne odczyty danych makro. Złoty utrzymuje swoje silne fundamenty (poprawa sytuacji gospodarczej, oczekiwany napływ kapitału zagranicznego, neutralna postawa RPP), jednak w krótkim terminie, przy ewentualnym nasileniu negatywnych globalnych trendów może to nie wystarczyć do utrzymania kursu EUR/PLN poniżej technicznego oporu na 4,3250. Ewentualne pokonanie tego oporu otworzy drogę w kierunku 4,35-4,36.

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Reklama

Na bazowych rynkach stopy procentowej ubiegły tydzień przyniósł wyraźne spadki rentowności, które zawierały się w przedziale 9-14 pb. Polskie SPW były jednak słabe, ich dochodowości poszły w górę w zakresie 10-14 pb., mocniej na środku krzywej rentowności. 

 

Zobacz także: Prawdziwa burza na walutach! Ogromne zaskoczenia

 

Pomimo obaw inwestorów o jastrzębi zwrot w polityce Fed po nieco wyższych od oczekiwań ostatnich odczytach inflacyjnych, miniony tydzień przybliżył nas do obniżek stóp przez główne banki centralne. Fed na swym marcowym posiedzeniu nie zmienił nic w swoich oczekiwaniach co do ścieżki stóp na 2024 rok, a narracja J.Powella, choć ostrożna względem terminów i tempa cięć stóp, wybrzmiała umiarkowanie gołębio. Te pozytywne dla rynków FI sygnały wzmocniła czwartkowa obniżka stóp o 25 pb. przez SNB, ale także ewoluująca w kierunku gołębiej narracja przedstawicieli EBC (np. prezesa Bundesbanku). Po tych sygnałach rynek uwierzył, że pierwsze obniżki stóp EBC i Fed nastąpią już w II kw. br., a instrumenty pochodne ponownie zaczęły zbliżać się do wycen ich cięć o ok. 100 pb. w bieżącym roku. W tym pozytywnym otoczeniu polskie SPW zachowywały się słabo, ciążyła im narracja RPP, słabnący popyt na rynku pierwotnym, co pokazały ostatnie krajowe aukcje, a zastanawiały rosnące wyceny polskich CDS.

 

Zobacz także: Ależ trzęsienie ziemi na walutach! Kurs dolara mocno rośnie, lira bez szans - kursy euro, dolara, franka, korony, funta na rynku FOREX

Reklama

 

 grafika numer 3 grafika numer 3

 

Po minionym tygodniu poprawa obrazu trendów obligacji z bazowych rynków FI jest wyraźna, jednak do najbliższych technicznych wsparć dla rentowności niemieckich i amerykańskich papierów 10-letnich pozostało jeszcze ok. 5-7 pb. W tym świetle bardzo rozbudowane kalendarium makro z przedświątecznego tygodnia będzie istotne. Polskim SPW może jeszcze ciążyć wtorkowa aukcja MF, jednak później w przypadku utrzymania pozytywnych trenów na rynkach bazowych, potencjał do wyraźnego spadku rentowności krajowych obligacji zacznie się w naszej opinii zwiększać.

 

Zobacz także: Uderzenie w prezesa NBP wstrząsnęło kursem złotego

Reklama

 

Wykres dnia: Obecne wyceny rynkowe przesuwają się w kierunku większej skali cięć stóp procentowych EBC niż Fed w 2024 r.

 grafika numer 4 grafika numer 4

Źródło: Refinitiv

**************

Kursy walut NBP 26.03.2024 r.: aktualna tabela

Reklama

bieżące kursy średnie walut obcych w złotych określonych w § 2 pkt 1 i 2 uchwały Nr 51/2002 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 23 września 2002 r. w sprawie sposobu wyliczania i ogłaszania bieżących kursów walut obcych (Dz. Urz. NBP z 2022 r. poz. 10 i 21):

Tabela nr 061/A/NBP/2024 z dnia 2024-03-26

 grafika numer 5 grafika numer 5

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Kursy walut NBP 26 marca