Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walut 28 maja

Zmiany kursu EUR/PLN na początku 2024 roku dobrze wpisują się w kreślony przez nas w poprzednim raporcie scenariusz łagodnej aprecjacji polskiej waluty. Jest jednak coraz bardziej prawdopodobne, iż ruch umocnienia złotego do euro w tym roku będzie nieco głębszy niż formułowany przez nas dotychczas poziom 4,20. Wynika to m.in. ze sprzyjających złotemu fundamentów krajowej gospodarki wyrażonych poprawą perspektyw gospodarczych, odblokowaniem środków unijnych, czy chęcią utrzymywania stóp procentowych przez większość członków Rady Polityki Pieniężnej (sprzyjające carry trade). Co więcej, wsparciem dla złotego są także zagraniczne emisje obligacji polskich przedsiębiorstw, możliwa poprawa sytuacji fiskalnej w długim terminie, czy szybko rosnące walutowe depozyty Ministerstwa Finansów. Warto natomiast podkreślić, iż większość opisywanych czynników jest już w dużym stopniu rynkowo zdyskontowana. To tłumaczy dlaczego obecnie uznajemy przestrzeń do aprecjacji złotego za dość ograniczoną (poziom 4,10 jako możliwe tegoroczne minimum kursu EUR/PLN). Przed złotym jednak sporo potencjalnych czynników ryzyka, które mogą zadecydować o jego większej niż dotychczas zmienności. 

 

W 2024 roku wiele zależeć będzie m.in. od postawy RPP, która – w obecnym składzie – niejednokrotnie zaskakiwała swoimi decyzjami. Potencjalne wydłużenie na choćby cześć 2025 roku okresu stabilnych stóp procentowych byłoby kolejnym prozłotowym argumentem. Podobnie jak możliwość przewalutowania częśći środków europejskich przez Ministerstwo Finansów bezpośrednio na rynku walutowym. Co więcej, wsparciem dla walut regionu w dalszej części 2024 roku powinny być zmiany eurodolara. Naszym zdaniem oczekiwana zwyżka kursu EUR/USD może dodatkowo sprzyjać wycenie złotego. Tym bardziej, iż obecnie współczynnik korelacji par EUR/PLN i EUR/USD jest wyraźnie ujemny - także na tle średniej historycznej – co oznacza, ze wzrost eurodolara skutkuje umocnieniem złotego do euro. Globalnie za podstawowe ryzyko dla naszego scenariusza łagodnej aprecjacji złotego uznajemy niepewność towarzyszącą geopolityce, czy wpływ wyborów prezydenckich w USA. Lokalnie zaś zmiany na rachunku bieżących przestaną być już czynnikiem sprzyjającym wycenie złotego.

 

Zobacz także: Notowania hrywny UAH – prognozy dla ukraińskiej waluty

Reklama

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Macrobond, LSEG DataStream

 

Rynki finansowe obligacje krajowe - Spadek dochodowości krajowych obligacji pozostaje naszym scenariuszem bazowym

Początek 2024 roku przyniósł łagodny wzrost dochodowości krajowych obligacji wzdłuż całej krzywej. W przypadku 2-latek wynikał on z bardziej jastrzębiej narracji prezesa Narodowego Banku Polskiego i deklaracji utrzymywania stóp procentowych w Polsce w całym roku. Długi koniec krajowej krzywej natomiast reagował na ograniczania skali tegorocznych obniżek w gospodarkach rozwiniętych (głównie w USA). W efekcie rentowność 10-latki, która na początku stycznia oscylowała wokół 5,10% zwyżkowała o niemal 50 pkt. baz. Utrzymywało się ponadto silne wypłaszczenie krzywej SPW, a mało zmienny był m.in. spread do niemieckiego Bunda (+/- 15 pkt. baz od poziomu 300 pkt. baz.).

Reklama

Nasze oczekiwania zakładają, iż rentowność długiego końca polskiej krzywej kierować się będzie ponownie w stronę 5,10% na koniec tego roku. Oznacza to modyfikację w górę (o 50 pkt. baz.) naszych wcześniejszych założeń, co wynika z rewizji naszych założeń odnośnie do poziomu stóp procentowych w 2024 roku pod wpływem wspomnianej wcześniej chęci stabilizacji stóp procentowych przez większość członków Rady Polityki Pieniężnej. Fundamentem oczekiwanych zmian 10-latki będzie wpływ rynków bazowych, gdzie spodziewamy się powrotu do zniżki dochodowości w związku z rychłym rozpoczęciem cięć stóp procentowych w strefie euro a od jesieni prawdopodobnie i w USA. Wsparciem w trendzie zniżki dochodowości skarbowych papierów wartościowych będą także kwestie malejących podaży, jak również utrzymującego się wysokiego zainteresowania polskim długiem. Przypomnijmy, iż tegoroczne potrzeby pożyczkowe są rekordowe (420 mld PLN). Mimo to stopień ich realizacji jest bliski wieloletniej średniej. Zmniejszenie napięć budżetowych widoczne jest także w spadku stawek asset swap, który w niewielkim stopniu powinien być kontynuowany. Co więcej, nie widzimy ryzyk w finansowaniu potrzeb netto, gdyż sprzedaż obligacji na rynku krajowym i zagranicznym napotyka na solidny popyt. Co więcej, pożyczki z Unii Europejskiej dzięki odblokowaniu Krajowego Planu Odbudowy zostaną zrealizowane zgodnie z planem budżetu a środki na rachunkach budżetowych dynamicznie rosną. 

 

Zobacz także: Ależ trzęsienie na kursie dolara! USD tańszy o prawie 1,20 złotego. Zobacz ile po weekendzie kosztuje frank, funt, euro, forint, korona, jen, juan

 grafika numer 2 grafika numer 2

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: Macrobond, LSEG DataStream

Reklama

 

Rynki finansowe obligacje krajowe - Perspektywy stóp procentowych w Polsce i największych gospodarkach potencjalnym ryzykiem dla obligacji skarbowych

Na koniec marca br. stan środków na rachunkach Ministerstwa Finansów sięgnął 167,2 mld PLN i był zbliżony do historycznego maksimum z 2021 roku. Co więcej, zrealizowana w tym tygodniu płatność pierwszej transzy środków z Krajowego Planu Odbudowy (6,3 mld EUR) dodatkowo je powiększy. W efekcie istotnie rośnie komfort resortu finansów w finansowaniu potrzeb pożyczkowych, w tym ich realizacji z wykorzystaniem poduszki płynnościowej. Potencjalne zmniejszanie rynkowych podaży SPW stoi natomiast w kontrze do wciąż mocnego popytu na polski długu. Tylko w pierwszych dwóch miesiącach tego roku banki komercyjne nabyły obligacje za 25 mld PLN zwiększając swój portfel SPW do rekordowych 518,1 mld PLN. Co więcej, w tym miesiącu nadpłynność sektora powiększy zbliżający się wykup serii PS0424. Niewykluczone, iż w obliczu poprawiające się carry trade pomiędzy Polską a pozostałymi krajami regionu, gdzie trwają cięcia stóp procentowych (np. Czechy) udział w polskim długu zwiększą inwestorzy zagraniczni. Nie bez znaczenia jest także utrzymujące się w ostatnich miesiącach wysokie zainteresowanie obligacjami detalicznymi, których sprzedaż w 1Q 2024 wyniosła 15,5 mld PLN.

Podsumowując uważamy, iż kolejne miesiące – w szczególności drugiej połowy roku – przyniosą powrót dochodowości krajowego długu na niższe poziomy. W obliczu prawdopodobnie stabilnych stóp procentowych w Polsce argumentem za wzrostem cen obligacji będzie ich mniejsza podaż, wciąż wysokie zainteresowanie długiem skarbowym, a także zmiany rynków bazowych. Oczekujemy bowiem, iż w tym roku Europejski Bank Centralny i Fed rozpoczną obniżki stóp procentowych, co pośrednio oddziaływać będzie także na zmiany polskich obligacji (chęć utrzymania spreadu np. do Bunda). Taki scenariusz w połączeniu z opóźnianiem cięć kosztu pieniądza w Polsce może skutkować dalszym wypłaszczaniem krajowej krzywej, tj. silniejszy ruch spadku dochodowości powinien być widoczny w segmencie 10-latki aniżeli 2-latki. Za ryzyko towarzyszące wycenie polskich obligacji uznajemy nieczytelną funkcję reakcji Rady Polityki Pieniężnej, która wzorem kilku poprzednich lat może zaskakiwać swoimi decyzjami. Globalnie natomiast będą to wybory prezydenckie w USA i możliwość późniejszych cięć stóp procentowych w gospodarkach rozwiniętych. 

 

Zobacz także: Jeżeli masz szwajcarskie franki to bądź ostrożny! Po ile będzie frank? Kurs CHF zyskał już prawie 30 procent

 

Reklama

 grafika numer 4 grafika numer 4

 

Dane i prognozy

 grafika numer 5 grafika numer 5

Źródło: Macrobond, Bank Millennium Szare pola – prognozy Banku Millennium, k.o. - koniec okresu; * - średnio w okresie, kursy walutowe - fixing NBP Prognozy Banku Millennium zostały sporządzone w oparciu o dane i informacje dostępne do dnia 12 kwietnia 2024 r. 

 

Reklama

**************

Kursy walut NBP 28.05.2024 r.: aktualna tabela

bieżące kursy średnie walut obcych w złotych określonych w § 2 pkt 1 i 2 uchwały Nr 51/2002 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 23 września 2002 r. w sprawie sposobu wyliczania i ogłaszania bieżących kursów walut obcych (Dz. Urz. NBP z 2023 r. poz. 1):

 

Tabela nr 103/A/NBP/2024 z dnia 2024-05-28

Nazwa waluty

Kod waluty

Kurs średni

bat (Tajlandia)

1 THB

0,1070

dolar amerykański

1 USD

3,9183

dolar australijski

1 AUD

2,6092

dolar Hongkongu

1 HKD

0,5017

dolar kanadyjski

1 CAD

2,8752

dolar nowozelandzki

1 NZD

2,4139

dolar singapurski

1 SGD

2,9065

euro

1 EUR

4,2592

forint (Węgry)

100 HUF

1,1076

frank szwajcarski

1 CHF

4,2959

funt szterling

1 GBP

5,0032

hrywna (Ukraina)

1 UAH

0,0970

jen (Japonia)

100 JPY

2,4977

korona czeska

1 CZK

0,1724

korona duńska

1 DKK

0,5708

korona islandzka

100 ISK

2,8528

korona norweska

1 NOK

0,3732

korona szwedzka

1 SEK

0,3708

lej rumuński

1 RON

0,8559

lew (Bułgaria)

1 BGN

2,1777

lira turecka

1 TRY

0,1219

nowy izraelski szekel

1 ILS

1,0663

peso chilijskie

100 CLP

0,4347

peso filipińskie

1 PHP

0,0676

peso meksykańskie

1 MXN

0,2348

rand (Republika Południowej Afryki)

1 ZAR

0,2131

real (Brazylia)

1 BRL

0,7574

ringgit (Malezja)

1 MYR

0,8343

rupia indonezyjska

10000 IDR

2,4352

rupia indyjska

100 INR

4,7113

won południowokoreański

100 KRW

0,2883

yuan renminbi (Chiny)

1 CNY

0,5407

SDR (MFW)

1 XDR

5,1997

Czytaj więcej