Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kryzys budżetowy

Istnieje zagrożenie, że budżet RFN na 2024 rok nie zostanie uchwalony w terminie. Dziura budżetowa sięga 60 mld euro! Dziś poznaliśmy szczegóły pomysłu, który może pozwolić Niemcom uniknąć dużych problemów.

 

  • RFN ma problem z budżetem - straszy wielka dziura na 60 mld euro!
  • Czemu dziura się pojawiła?
  • Co ma z tym wspólnego Federalny Trybunał Konstytucyjny?
  • Jak rząd Olafa Scholza chce ratować budżet?
  • Czemu Niemcy mogą zaszkodzić Europie?

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Rząd Niemiec ma problem z uchwaleniem budżetu na 2024 rok. To konsekwencja wyroku Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, przez który finanse publiczne mają wyrwę wielkości około 60 mld euro.

 

Zobacz także: Praca w Szwecji - czy wciąż opłaca się zarabiać w koronie szwedzkiej?

 

„Największa katastrofa budżetowa w historii RFN"

Niemiecki minister finansów Christian Lindner chce zawieszenia tzw. limitu zadłużenia (ang. "debt brake") wpisanego do niemieckiej konstytucji. Jest to możliwe w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych albo sytuacji nadzwyczajnych. Ostatnio limit zadłużenia został zawieszony w 2020 r. z powodu pandemii covid oraz z powodu kryzysu energetycznego. Zawieszenie obowiązywało do 2022 r.

"To największa katastrofa budżetowa w historii RFN" – pisze "Bild". Niemieccy dziennikarze przypuszczają, że ten krach może doprowadzić do przedterminowych wyborów, które byłyby bardzo nie na rękę partii SPD obecnego kanclerza Olafa Scholza.

Reklama

Zaplanowane na dziś spotkanie komisji budżetowej Bundestagu nie odbyło się. Nie ma nowego terminu i tak naprawdę nie wiadomo, czy Bundestag i Bundesrat będą miały okazję zadecydować o budżecie na 2024 rok. Projekt budżetu powinien być przyjęty do 15 grudnia.

Federalny Trybunał Konstytucyjny zablokował plany rządowych wydatków związanych z energiewende. Dokładnie uznał za niekonstytucyjne przeniesienie niewykorzystanych funduszy na walkę z pandemią COVID-19 w wysokości 60 mld euro na fundusz klimatyczny. Orzeczenie powoduje, że pojawia się znak zapytania przy legalności funduszu stabilizacji gospodarczej WSF z 2022 roku. "Należy dokładnie zbadać wpływ orzeczenia na budżet" – stwierdził Scholz.

Tymczasem kanclerz Scholz i jego rząd ma niewielkie zaufanie wśród obywateli. W sondażu "Trendbarometer" Instytutu Forsa aż 66% uważa, że Scholz nie poradzi sobie z obecnym kryzysem budżetowym. Tylko 26% ankietowanych uważa, że rząd poradzi sobie z tym kryzysem.

 

Zobacz także: Praca w Wielkiej Brytanii – jak zmienią się wynagrodzenia w 2024 roku

 

Deficyt rządu RFN jako proc. PKB

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Trading Economics

 

Dług publiczny RFN (proc. PKB)

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Trading Economics

Reklama

 

Niemcy zaszkodzą całej Europie – ostrzega OECD

"W porozumieniu z kanclerzem i wicekanclerzem przedstawię w przyszłym tygodniu budżet uzupełniający na ten rok" - powiedział Lindner dziennikarzom w czwartek. "Wydatki, zwłaszcza na hamowanie wzrostu cen energii i gazu, będziemy teraz opierać na bezpiecznych podstawach konstytucyjnych" - powiedział.

Ministerstwo obrony RFN zapewnia, że specjalny fundusz w wysokości 100 mld euro na modernizację sił zbrojnych jest bezpieczny. "Co do zasady, specjalny fundusz Bundeswehry jest zwolniony z zamrożenia budżetu" - zapewniło ministerstwo w oświadczeniu.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wzbudziło obawy o przyszłą konkurencyjność niemieckich firm i utratę miejsc pracy za granicą. Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) z siedzibą w Paryżu, niemiecki kryzys budżetowy może osłabić całą gospodarkę europejską.

"Jeśli w ciągu najbliższych kilku lat w Niemczech będzie mniej inwestycji i wydatków, ponieważ będzie mniej pieniędzy, będzie to miało nieuchronny wpływ na gospodarkę UE" - powiedział agencji Reuters Robert Grundke, szef niemieckiego biura OECD.

 

Zobacz również: Prezes NBP przed Trybunał Stanu? Notowania złotego mogą mocno ucierpieć [OPINIE]

Czytaj więcej