Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kiedy obniżka stóp procentowych w USA?

Stopy procentowe na grudniowym posiedzeniu FOMC pozostały bez zmian, co nie jest zaskoczeniem. Spore zamieszanie na rynku wywołały jednak najnowsze projekcje makroekonomiczne Komitetu Otwartego Rynku, które okazały się zaskakująco gołębie. Członkowie FOMC oczekują w przyszłym roku mocniejszych obniżek stóp, niż wcześniej zakładano. W centrum uwagi pozostaje jednak konferencja prezesa Fed. Czy Jerome Powell jeszcze mocniej pogrąży dolara swoim wystąpieniem?

 

Na skróty:

  • Stopy procentowe po raz kolejny pozostały bez zmian
  • Rynek spodziewa się zmiany retoryki że strony Powella i pierwszych sygnałów rozpoczęcia cyklu luzowania monetarnego w USA
  • Szczególnie, że projekcje makroekonomiczne FOMC okazały się bardziej gołębie niż zakładano
  • Kurs dolara mocno traci, wysoka zmienność utrzyma się również podczas wystąpienia Powella
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Decyzja bez zaskoczeń, ale projekcje pogrążają dolara

O ile sama decyzja FOMC na grudniowym posiedzeniu - o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian - nie wzbudziła zaskoczenia, o tyle dużą zmienność wywołały same grudniowe projekcje FOMC. Uwaga rynku skupiona jest na konferencji prasowej prezesa Fed Jerome Powella:

Reklama

 

 

Najważniejsze fragmenty wypowiedzi Jerome Powella:

  • inflacja spadła z najwyższych poziomów (CPI w listopadzie 3,1 proc. rdr.), a to wszystko bez znaczącego wzrostu bezrobocia. To bardzo dobra wiadomość, jednak inflacja wciąż jest wysoka, a postępy w jej obniżaniu obarczone niepewnością
  • W naszym podsumowaniu prognoz gospodarczych uczestnicy komitetu zrewidowali w górę swoje oceny wzrostu PKB w tym roku (do 2,6 proc.), ale spodziewają się ochłodzenia wzrostu, a mediana prognoz spada do 1,4% w przyszłym roku
  • Komitet Otwartego Rynku będzie ostrożny przy podejmowaniu kolejnych decyzji i będą one ogłaszane z posiedzenia na posiedzenie
  • Rynek pracy wciąż jest mocny, ale w 2024 roku dojdzie do jego spowolnienia
  • W kolejnych miesiącach presja inflacyjna będzie kontynuować spadki
  • Na pytanie o pierwsze obniżki stóp procentowych w nadchodzących miesiącach Powell odpowiedział: „Powiem tylko tyle. Obserwujemy silny wzrost, który wydaje się słabnąć. Widzimy rynek pracy, który wraca do równowagi pod wieloma względami. I widzimy, że inflacja robi prawdziwe postępy. To są rzeczy, które chcieliśmy zobaczyć. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia. Nikt nie ogłasza zwycięstwa. Byłoby to przedwczesne. Nie możemy być pewni postępów. Dlatego ostrożnie podchodzimy do oceny tego, czy musimy zrobić więcej, czy nie. I to jest tak naprawdę pytanie, nad którym pracujemy.
  • Powell stwierdził, że nie ma podstaw, by sądzić, że gospodarka znajduje się obecnie w recesji. „Myślę, że zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że w przyszłym roku nastąpi recesja”

Samo wystąpienie - mimo braku jednoznacznych deklaracji - zostało odebrane przez rynek jako bardziej gołębie w swojej wymowie, co pogłębiło spadki dolara i przyniosło spadki rentowności obligacji.

 

Czytaj również: Stopy procentowe w USA – znamy decyzję! Czy warto teraz kupować dolary?

Reklama

 

W najnowszej projekcji Komitet Otwartego Rynku zakłada wzrost PKB w 2023 o 2,6 proc. (wobec wcześniejszej projekcji 2,1 proc.) i w 2024 o 1,4 proc. (wobec 1,5 proc. we wrześniu). Dla 2025 roku projekcja PKB pozostała bez zmian (1,8 proc.).

Projekcje stopy bezrobocia również pozostały bez zmian dla 2023 (3,8 proc.), 2024 (4,1 proc.) oraz 2025 roku (2,2 proc.).

To, co najistotniejsze to projekcja wysokości stóp procentowych na koniec 2024 roku - FOMC obniżył oczekiwany poziom stóp do tego z czerwcowej projekcji, czyli do 4,6 proc. (z 5,1 proc. we wrześniu). Na koniec 2025 roku poziom stóp ma wynieść 3,6 proc., wobec wrześniowej projekcji 3,9 proc.

I to właśnie w największej mierze bardziej gołębie projekcje przyszłej wysokości stóp doprowadziły do gwałtownego osłabienia kursu dolara - EUR/USD zanotował wystrzał z 1,078 do ponad 1,0868. W trakcie wystąpienia Jerome Powella kurs dolara kontynuował osłabienie - EUR/USD rósł powyżej 1,089.

Reklama

 

 

Czytaj również: Dewaluacja waluty dużego kraju. Ryzykowne kroki nowego prezydenta

Czytaj więcej