Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

JSW na giełdzie

  • Mimo niewielkich wzrostów w okresie 5-ciu ostatnich sesji, JSW tkwi w marazmie z powodu braku rozstrzygnięcia konkursu na stanowiska zarządcze.
  • Nieciekawa sytuacja spółki wymusiła przedłużenie funduszu stabilizacyjnego.
  • Mimo tego, że sytuacja na polskim rynku górniczym nie nastraja optymizmem, to nawet na tle WIG-Górnictwo JSW wypada blado.

 

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo

 

Jastrzębska Spółka Węglowa dalej z problemami

W przeciągu kilku ostatnich sesji spółka JSW S.A. będąca dystrybutorem węgla koksowego do produkcji stali, osiągnęła niewielkie plusy. Wczorajszą sesję zamknęli z +0,08% zyskiem, a ich akcje osiągnęły kurs 37,18 zł. Z kolei w przeciągu 5 dni, wliczając okres przed świętami wielkanocnymi, ich akcje zyskały na wycenie +0,19%. Jednak w szerszej perspektywie notowania spółki od dłuższego czasu znajdują się w recesji, a przeciągu ostatnich 5 miesięcy stracili na wycenie o -25,73%. Na obecne problemy spółki duży wpływ ma nierozwiązana sytuacja na ich stanowiskach zarządczych. Jak podała ich Rada Nadzorcza JSW zakończyli „(…) postępowania kwalifikacyjne na stanowiska: prezesa zarządu, zastępcy prezesa zarządu ds. ekonomicznych oraz zastępcy prezesa ds. rozwoju bez wyłonienia kandydatów”.

Źródło: TradingView.com
Reklama

 

Jednak najgorszy okres w historii JSW to lata 2011-2015, wówczas cena ich akcji spadła o aż o -90%, co zostało spowodowane globalnie pogarszającą się sytuacją spółek powiązanych z rynkiem węgla. Aktywa spółek opartych na węglu zaczęły spadać ze względu na ich dużą emisyjność dwutlenku węgla, a co za tym idzie udział w przyspieszaniu zmian klimatycznych.

 

Zobacz również: Przedłuża się okres niepewności w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

 

Fundusz stabilizacyjny przedłużony

Kiepska sytuacja spółki wymogła na władzach JSW przedłużenie działalności funduszu stabilizacyjnego o 3 lata do 30 grudnia 2027 roku. Powstał on już 6 lat temu, gdy akcje spółki znów zaczęły mocno spadać.  Fundusz Stabilizacyjny JSW FIZ posiada zgromadzone środki zabezpieczające płynność spółki, a także wspiera ich w kluczowych projektach inwestycyjnych, które mimo wszystko się pojawiają. Przykładowo spółka niedawno ogłosiła zakup sześciu nowych podwieszanych ciągników, które zostaną wykorzystane w kopalni Budryk.

Reklama

 

Zobacz również: Czy to nowa perła GPW? Mocne wyniki po debiucie

 

Jak JSW radzi sobie na tle polskiego sektora górniczego?

Problem z wyłonieniem władz w spółce JSW oraz istnienie funduszu stabilizacyjnego mocno rzutuje na sytuację spółki, która nie jest najlepsza nawet w porównaniu z polskim sektorem górniczym. Porównując notowania Jastrzębskiej Spółki Węglowej z indeksem sektorowym WIG-Górnictwo, zrzeszającym KGHM, JSW, BOGDANKĘ, GREENX i COALENERG widzimy, że JSW zdecydowanie traci na ich tle. W każdym z porównywanych okresów spółka wypadła gorzej niż indeks.

 

Źródło: bankier.pl

 

Reklama

Przypomnijmy, że Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) to spółka skarbu państwa istniejąca od 1 kwietnia 1993 r., która zrzeszyła siedem niezależnie działających od siebie spółek górniczych z obszaru Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Podstawą ich działalności jest wydobycie i sprzedaż węgla kamiennego, w tym głównie węgla koksowego hard, którego jest największym producentem w Polsce. Ponadto JSW zajmuje się sprzedażą koksu do celów produkcyjnych i energetycznych, będąc tym samym największą grupą koksowni w całej Unii Europejskiej. Spółka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie 6 lipca 2011 roku, od momentu debiutu tracąc -68,27% na całkowitej kapitalizacji.

 

Zobacz również: Giełdowa mania na akcjach spółki Donalda Trumpa. Spekulacja trwa w najlepsze

Czytaj więcej