Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaka sytuacja tureckiej gospodarki

W Turcji, pomimo spowalniającej inflacji, ceny towarów i usług nieustannie rosną. Od listopada 2018 r. obserwujemy nieprzerwany wzrost cen, który w samym początku bieżącego roku sięgnął już ponad 14%.

 

  • W V 2023 r. inflacja CPI wyniosła 39,6% r/r (pierwsze prognozy wskazywały 43,7%), z kolei odczyt inflacji PPI pokazał 40,8% r/r (analitycy zakładali wyniku 52,1%).
  • Kurs dolara do liry tureckiej cały czas rośnie. Za 1 dolara Turcy zapłacą rekordowo dużo bo 21,225 liry.
  • Mehmet Simsek, zwolennik konwencjonalnej polityki monetarnej, został powołany przez prezydenta Erdogana na stanowisko Ministra Finansów (3.06.2023 r.)

 

Majowy odczyt inflacji w Turcji

Inflacja w Turcji od listopada 2018 r. stwarza poważne nieustanne wyzwanie dla gospodarki kraju, wartej 900 mld USD. Choć ostatnie dane wskazują na spadek wskaźnika inflacji, ceny towarów i usług w Turcji dalej rosną.

Reklama

 

 

Mimo pewnego spadku wskaźnika inflacji, tureckich konsumentów i producentów nadal dotyka wzrost cen towarów i kosztów życia. Jednak majowe odczyty inflacji CPI i PPI okazały się niż oczekiwania analityków. Inflacja CPI wyniosła 39,6% r/r wobec pierwotnych prognoz 43,7%, oraz inflacja PPI wyniosła 40,8% r/r której spodziewano się na znacznie wyższym poziomie 52,1%.

Na pierwszy rzut oka wydają się być to wyniki zwiastujące zakończenie trendu rosnącej inflacji w Turcji… aczkolwiek na dobre wyniki majowego odczytu wpłynęła przede wszystkim przedwyborcza decyzja prezydenta Erdogana o tymczasowo darmowym gazie dla gospodarstw domowych, co radyklanie obniżyło koszty życia.

Zobacz również: Wyniki wyborów w Turcji - zobacz jak reaguje giełda i lira

Reklama

 

 

Co dalej z lirą turecką?

Dzisiejszy odczyty inflacji CPI i PPI, wydają się potwierdzać trend wyhamowywania inflacji w Turcji, który można zauważyć w co miesięcznym wskaźniku inflacji publikowanym przez turecki urząd statystyczny.  Jest to o tyle ciekawa tendencja, że w międzyczasie władze tureckie nie zdecydowały się na podjęcie żadnych działań, czyniących ich politykę monetarną bardziej restrykcyjną. Turecki bank centralny od dłuższego czasu nie decyduje się na podwyższenie stóp procentowych, tym samym pozostawiając główną stopę procentową na niezmiennym poziomie 8,5%.

 

Inflacja w Turcji w porównaniu z obowiązującymi tam stopami procentowymi

 

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: tradingeconomics.com

 

 

Jednak wobec tureckich danych inflacyjnych istnieją poważne wątpliwości co do ich wiarygodności.  Pomimo regularnych „spadków” inflacji raportowanych przez tureckie urzędy statystyczne, turecka lira nadal systematycznie traci na wartości w porównaniu do największych walut. Ponadto obecnie lira turecka osiągnęła najniższą wartość w swojej historii względem dolara, gdzie za 1 USD wymaga się aż 21,225 liry.

Zobacz również: Ten wskaźnik wyprzedza inflację konsumencką. Zobacz co pokazał – jest duże pozytywne zaskoczenie

Reklama

 

Notowanie dolara amerykańskiego do tureckiej liry (USD/TRY) 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: stooq.pl

 

Nowy turecki minister finansów – zapowiedź wielkiej zmiany?

Prezydent Erdogan zwyciężył po raz kolejny wybory prezydenckie, uzyskując tym samym trzecią kadencję prezydencką z rzędu. Co ciekawe turecka głowa państwa zdecydowała się na prawie całkowitą wymianę „kadr” w swoim gabinecie politycznym. Jedynymi ministrami którzy ostali się na swoich stanowiskach to ministrowie zdrowia i kultury.

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zdecydował się przysiąc na stanowisko ministra finansów i skarbu byłego bankiera Mehmeta Simseka, dla którego rola szefa Tureckiej gospodarki to nie pierwszyzna. Pełnił on bowiem funkcję ministra finansów w latach 2009-2015 oraz wicepremiera odpowiedzialnego za gospodarkę do 2018 roku, zrezygnował z ministerialnego stanowiska tuż przed gwałtowną deprecjacją liry. Inwestorzy pozytywnie oceniały jego pracę.

Reklama

Simsek jest znany z krytyki polityki monetarnej Erdogona, nazywanej na jego cześć erdoganomiką. Ta polityka charakteryzowała się utrzymywaniem niskich stóp procentowych, pomimo wysokiej inflacji, oraz silną kontrolą rynków przez państwo.

Teraz, ze względu na nominację Simseka, istnieje szansa wprowadzenia zmian i przyjęcia bardziej tradycyjnych podejść w polityce gospodarczej Turcji. Taki krok może przynieść pozytywne rezultaty i odzyskać zaufanie inwestorów, którzy oczekują stabilności i odpowiednich działań na rynku...
Mimo tego, na ten moment rynki nie wykazały wzrostu optymizmu wobec tureckiej gospodarki a lira turecka dalej „gna na złamanie karku”.

Zobacz również: Kurs ropy naftowej skacze na skutek decyzji Arabii Saudyjskiej! Co czeka rynek w drugiej połowie roku? 

Czytaj więcej