Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jak działa rynek obligacji

W czwartek dochodowość obligacji malała w ujęciu globalnym. Ruch miał miejsce jako kontynuacja dostosowania wyceny po przedwczorajszym wystąpieniu Powella, w którym mówi o obserwowaniu przez FOMC pierwszych oznak spowolnienia. Krzywa UST obniżyła się na całej długości w ruchu wypłaszczającym, w tym na głównych węzłach o 14, 18 i 21 pb. do odpowiednio 4,23% (2Y), 3,52% (10Y) i 3,62% (30Y). Pomogło także wyhamowanie inflacji PCE do 0,2% m/m.

W tle wypowiadali się John Williams oraz Michael Barr z Fed. W skrócie mówili o potrzebie restrykcyjności polityki pieniężnej. Natomiast opublikowane październikowe dane o budżecie amerykańskich gosp. dom. wskazały na przyspieszenie zarówno dochodów, jak i wydatków, a liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych okazała się niższa od oczekiwań.

Rynek długu: Awersja do ryzyka i popyt na obligacje - 1Rynek długu: Awersja do ryzyka i popyt na obligacje - 1

Drogą korelacji obligacje strefy euro zachowywały się podobnie. Dochodowość zmalała śr. o 12 pb., przy czy najmocniej w Grecji (śr. -20 pb.). Krzywa niemiecka obniżyła się w prawie równolegle o śr. 11 pb. do odpowiednio 2,03% (2Y), 1,82% (10Y) i 1,65% (30Y). Opublikowane w tle finalne indeksy PMI dla krajów walutowej unii okazały się nieco gorsze od odczytów flash, które komentowaliśmy tutaj.

Reklama

Rynek długu: Awersja do ryzyka i popyt na obligacje - 2Rynek długu: Awersja do ryzyka i popyt na obligacje - 2

Sądzimy, że dzisiaj większe prawdopodobieństwo należy wiązać z odreagowaniem wczorajszych ruchów. Pesymistyczne oczekiwania wobec amerykańskiego rynku pracy są na tyle duże, że większe szanse są na zaskoczenie w górę, aniżeli w dół.

Rynek długu: Awersja do ryzyka i popyt na obligacje - 3Rynek długu: Awersja do ryzyka i popyt na obligacje - 3

 

Czwarty dzień aprecjacji SPW

Recesyjne skrzypce są grane w pełni na krajowym rynku obligacji. Krzywa SPW kolejny dzień obniżyła się na całej długości w ruchu wypłaszczającym. Zmiany na głównych węzłach wyniosły -17, -20 i -17 pb. do odpowiednio 6,81% (2Y), 6,68% (5Y) i 6,45% (10Y). Rekordzistą był papier DS0527, którego dochodowość zmalała o 23 pb. Krzywa PLN IRS obniżyła się jeszcze mocniej (śr. -19 pb.).

Reklama

O ile kierunek, którym podążają obligacje, jest zrozumiały tak skala tego ruchu może skłaniać część rynku do realizacji zysków z dotychczasowych pozycji.

Czytaj więcej