Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

iran usa

Dwaj zwaśnieni giganci doszli do porozumienia, a symbolem ich pojednania jest wymiana więźniów. Skąd takie dyplomatyczne ocieplenie relacji między USA i Iranem? Gdy nie wiadomo co chodzi, to pewnie chodzi o… ropę naftową.

 

  • Potencjalne zwiększenie podaży ropy przez Iran zwiększyłoby podaż surowca na rynek
  • To byłoby kluczowe w zrównoważeniu cięć produkcyjnych OPEC+, które napędziły rajd notowań ropy
  • Z uwagi na niskie rezerwy ropy naftowej, USA może zależeć na zniżce cen surowca

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Dyplomatyczny konflikt USA-Iran, a cena ropy naftowej

Stosunki między USA i Iranem wyglądają na uspokojone. Pięciu Amerykanów przetrzymywanych w irańskich więzieniach zostało uwolnionych i odleciało do Kataru w poniedziałek, a Stany Zjednoczone zgodziły się uwolnić irańskich więźniów przetrzymywanych w amerykańskich więzieniach. Ponadto USA zgodziły się na uwolnienie 6 miliardów dolarów zamrożonych dochodów z ropy naftowej. 

Dyplomatyczna ugoda została zawarta w skomplikowanym momencie w stosunkach między krajami. Iran posiada dość silną pozycję negocjacyjną z uwagi na rolę w przemyśle naftowym. Państwo to posiada trzecie co do wielkości rezerwy na świecie. Tylko Wenezuela i Arabia dysponują większymi.

 

Zobacz także: Cena ropy naftowej zaczęła reagować na manipulacje rynkiem. Sprawdź 5 WYKRESÓW TYGODNIA

 

 

Reklama

Tymczasem, ceny ropy na globalnym rynku są najwyższe od niemal roku. Po raz ostatni kurs baryłki Brent sięgnął obecnie notowanych 94 USD w listopadzie 2022 roku.

Wzrost notowań kontraktów na ropę na rynku międzynarodowym nie znajduje jednak odzwierciedlenia w cenach benzyny w Polsce. Jest to bardzo zaskakujące, wyjaśnialiśmy to zjawisko tutaj: Paliwa muszą mocno podrożeć.

 

 

Sankcje na Iran wciąż w sile, ale…

Iran nadal podlega amerykańskim sankcjom ze względu na swój program wzbogacania uranu. Jednak eksport ropy naftowej z tego kraju stopniowo wzrastał w ciągu ostatniego roku. Analitycy twierdzą, że Stany Zjednoczone nie egzekwują w pełni sankcji, ponieważ administracji Bidena może zależeć na większej produkcji przez Iran. 

Rządowi USA na rękę jest zwiększenie globalnej podaż ropy, bo ma to deflacyjny wpływ na ceny ropy. Wydaje się, że administracja Bidena stosuje minimalne sankcje, aby umożliwić irańskiej ropie dotarcie na rynek azjatycki. Dodatkowa podaż to zgodnie z rynkowym prawem, wsparcie dla spadku cen.

Reklama

 

Zobacz także: Cena cukru najwyższa od 12 lat! Żywność w sklepach wkrótce podrożeje

 

Cena kontraktów na ropę Brent

 grafika numer 1 grafika numer 1Źródło: tradingview.com

 

Jednak przedstawiciele amerykańskiej biurokracji odcięli się od tych spekulacji. Sekretarz stanu Antony Blinken jasno powiedział, że wymiana więźniów nie ma żadnego związku z czymkolwiek innym.

"Chcę powiedzieć bardzo jasno, że ten proces i zaangażowanie niezbędne do jego realizacji, uwolnienie tych niesprawiedliwie przetrzymywanych Amerykanów, zawsze było osobną ścieżką w naszym zaangażowaniu lub, jeśli o to chodzi, braku zaangażowania, z Iranem" - zaznaczył Blinken.

Reklama

 

Zobacz także: Stopy procentowe w USA - znamy wrześniową decyzję FOMC, bo Komitet jest zakładnikiem rynku

 

Irańskie baryłki ropy są obecnie kluczowe dla rynku

W tym momencie, Iran eksportuje co najmniej 1,5 miliona baryłek ropy naftowej dziennie. To ponad trzy razy więcej niż w 2019 roku. Jego całkowita produkcja wynosi obecnie ponad trzy miliony baryłek dziennie.

Może się to wydawać niczym w porównaniu z rynkiem ropy naftowej o wielkości 100 milionów baryłek dziennie. Jednak ta niewielka ilość jest bardzo istotna. Równoważy ona bowiem limity produkcyjne, które zostały dokonane przez kraje OPEC+, głównie Arabię Saudyjską i Rosję. Wiemy już, że te cięcia będą obowiązywać co najmniej do końca tego roku. Łączne limity produkcji OPEC+ to obecnie ponad 2,5 mln baryłek dziennie.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że irańska produkcja może wzrosnąć jeszcze bardziej, a tym samym potencjalnie wpłynąć na obniżkę ceny ropy. Teraz, gdy amerykańskie rezerwy są na rekordowo niskim poziomie - to naprawdę może być dobry moment.

Rzecz jasna, Iran i USA nie doszły jeszcze do porozumienia w tej kwestii. Ostatnio nawet doszło do konfliktu w związku z programem inspekcji nuklearnej w tym kraju. Jednak porozumienie w sprawie odblokowania środków dla Iranu oraz wymiana więźniów może być sygnałem dyplomatycznej odwilży.

Reklama

Niektórzy analitycy twierdzą, że jeśli stronom uda się dojść do porozumienia, irańska podaż prawdopodobnie znacznie wzrośnie.

"Formalne porozumienie mogłoby przywrócić do 1 miliona baryłek dziennie produkcji ropy naftowej i produktów ropopochodnych w okresie 6-9 miesięcy" - stwierdzili analitycy banku inwestycyjnego Citi.

Ekonomiści Citi nie spodziewają się jednak porozumienia nuklearnego przed wyborami prezydenckimi w 2024 roku. Jednak i tak uważają, że ceny ropy prawdopodobnie spadną do średniej ceny 74 USD za baryłkę w przyszłym roku.

 

Zobacz także: Kurs srebra przebił 100 zł. Prognoza znanego banku zapowiada dalsze wzrosty cen

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej

Artykuły związane z iran usa