Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inwestowanie 2023

Według analityków dalszy rajd spółek technologicznych wymagałby lepszych podstaw gospodarczych. Z tego względu część ekspertów zwiększa obecnie ekspozycję na rynek obligacji

 

  • Aby spółki technologiczne kontynuowały wzrost, gospodarka musi mieć solidne podstawy makroekonomiczne. Tymczasem rynek jest pod presją w oczekiwaniu na kolejną podwyżkę stóp procentowych. 
  • Rynek obligacji ma być lepiej przygotowany na dalsze spowolnienie wzrostu.
  • Obligacje mogą być atrakcyjnym wyborem zarówno, gdy dojdzie do miękkiego lądowania, jak i wystąpienia poważniejszego hamulca wzrostu. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Koniec hossy AI? Kanadyjscy zarządzający ostrzegają 

Lesley Marks, szefowa Mackenzie Equity rekomenduje zakup obligacji po technologicznym rajdzie. Ten obserwowany jest od początku roku na amerykańskich giełdach, zapewniając ok. 16% premii w stosunku do średniej z ostatnich 15 lat. Według finansistów bankierzy centralni postąpili zbyt drastycznie, wysoko podnosząc stopy. 

Odstąpienie od akcji i skierowanie wzroku ku obligacjom rekomenduje również Pacific Investment Management. Przedstawiciele firmy ostrzegają przed załamaniem będącym reperkusją utrzymywania wysokich stóp procentowych. Ich zdaniem wysokiej jakości obligacje rządowe i korporacyjne są obecnie najatrakcyjniejszym i znacznie mniej ryzykownym wyborem. 

Zdanie to podzielają analitycy UBS. Według ich prognozy “rynki akcji i obligacji wydają się nie zgadzać co do perspektyw gospodarczych”. Na podstawie szacunków rynek obligacji jest przygotowany na dalsze spowolnienie wzrostu. Co więcej, nawet w wyniku ostatniego osłabienia, rynki akcji raportują solidne wyniki gospodarcze. Alternatywą mogą pozostać bardziej zrównoważone indeksy bez ekspozycji na spółki technologiczne czy obligacje rynków wschodzących. 

Zobacz również: Prognozy dla akcji – co się będzie działo na giełdach w najbliższym czasie? Zapytaliśmy wybitnych analityków

 

Reklama

 

“Wydaje się, że obligacje rządowe dobrze radzą sobie zarówno w scenariuszu recesji, jak i miękkiego lądowania. Te zyskałyby, gdyby inflacja spadła szybciej niż oczekiwano, co pozwoliłoby na wcześniejsze zakończenie zacieśniania polityki banku centralnego i spadek rentowności w całym spektrum” - komentuje UBS. 

W przypadku, gdy inflacja dalej będzie “uciążliwa”, wówczas banki będą kontynuować cykl zacieśniania, a pojawiające się na rynkach ryzyko zwiększy popyt na obligacje rządowe o średnim i dłuższym terminie zapadalności. 

 

 

Reklama

“W obu scenariuszach uważamy, że obecne stopy zwrotu są na atrakcyjnych poziomach, na których inwestorzy mogą się zatrzymać, zanim rynki zaczną wyceniać niższe stopy procentowe w przyszłości. Preferujemy terminy zapadalności od 5 do 10 lat” - dodają analitycy. 

Zobacz również: Ta polska spółka zwiększyła zysk o ponad 40%! UWAGA! Wkrótce może zmienić nazwę

 

Jakie są szanse na recesję w USA?

Według najnowszej ankiety Bloomberga istnieje 60% szans na wystąpienie recesji w Stanach Zjednoczonych w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Według Marsk, jeśli rzeczywiście wystąpi, będzie raczej łagodna, niemniej powinno się obecnie faworyzować mniej cykliczne sektory, które będą osiągać lepsze wyniki w trudniejszych warunkach. 

Zobacz również: Masz dosyć sztucznej inteligencji? To będzie kolejny wielki trend technologiczny i... ogromne zagrożenie

 

Pogląd Mackenzie Equity odzwierciedla tendencje rynkowe. Ostrożność menedżerów wynika z podejrzenia, że rajd giełdowy nie ma swojego odzwierciedlenia w sytuacji gospodarczej USA. W rzeczywistości hossa na AI to tak naprawę nadreprezentacja spółek technologicznych wśród podmiotów biorących udział we wzroście. Według ekonomistów rajd obserwowany w I połowie roku maskuje złą kondycję w niektórych sektorach rynkowych. Sytuację może pogorszyć jastrzębia retoryka, która obniża szansę na miękkie lądowanie w przyszłości.  

Więcej o prognozowaniu recesji w USAKiedy wystąpi recesja? Ten wskaźnik w przeszłości oznaczał zapaść!

Czytaj więcej

Artykuły związane z inwestowanie 2023