Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

indeks fao

ŚWIAT: USA ogłosiły, że rozważają wprowadzenie zakazu importu rosyjskiej ropy nawet, gdyby ich sojusznicy w Europie nie zdecydowali się na podobny krok. Izba Reprezentantów rozważa także podjęcie kroków mających zablokować dostęp Rosji do WTO. Kolejne firmy wycofują się z działalności w Rosji (m.in. Netflix, Samsung, American Express). Ukraina wprowadziła licencjonowanie eksportu kluczowych produktów rolnych (pszenica, kukurydza, drób, jaja kurze i olej słonecznikowy). Moodys ponownie obniżył rating Rosji, tym razem do "Ca", który jest przedostatnim od końca poziomem przyznawanym przez tę agencję. Decyzja o obniżeniu ratingu Rosji jest podyktowana poważnymi obawami o możliwości Rosji do spłaty swoich zobowiązań. Jednocześnie Rosja poinformowała, że spłata zobowiązań zależeć będzie od zachodnich sankcji.

 

ŚWIAT: MFW ocenił, że gospodarcze konsekwencje inwazji Rosji na Ukrainę są już teraz bardzo poważne,

a prawdopodobnie będą jeszcze rosnąć. Według funduszu ich skutkiem będzie wzrost cen surowców, żywności i energii, prowadzący do wzmocnienia presji inflacyjnej na świecie. Wysoka inflacja uderzy przede wszystkim w biedniejsze gospodarstwa domowe. W ocenie MFW banki centralne powinny uważnie monitorować przenoszenie się wyższych cen na lokalną inflację, aby przygotować właściwe odpowiedzi. Polityka fiskalna powinna natomiast wspierać te gospodarstwa domowe, które będą najbardziej narażone na gospodarcze skutki wojny. MFW poinformował, że Ukraina zwróciła się do funduszu o pomoc finansową w wysokości 1,4 mld USD – wniosek ma zostać rozpatrzony w tym tygodniu.

POL: Premier M.Morawiecki powiedział, że rząd przygotowuje „Tarczę antyputinowską”

Ma ona dotyczyć tych sfer życia, które najbardziej ucierpiały na skutek wojny, takich jak wzrost gospodarczy, waluta, inflacja, stopy procentowe. Premier nie wykluczył, że przedłużona zostanie Tarcza Antyinflacyjna. Zadeklarował, że rząd wie, w jaki sposób bronić wartości złotego i że nie ma obaw, iż złoty w dłuższej perspektywie będzie słabą walutą. Premier zadeklarował, że na najbliższe posiedzenie Sejmu rząd skieruje projekt ustawy gwarantującej wsparcie finansowe osobom przyjmującym uchodźców. Projekt ten ma także m.in. uregulować kwestie dostępu uchodźców do edukacji i ochrony zdrowia.

 

USA: Raport z rynku pracy za luty był lepszy od oczekiwań

Reklama

Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 678 tys. (kons. 420 tys.), przez co liczba zatrudnionych jest już tylko o 2,1 mln niższa niż przed pandemią i to pomimo przejścia na wcześniejszą emeryturę ok. 2 mln Amerykanów. W górę zrewidowano odczyty za poprzednie miesiące (o ok. 100 tys.). Wzrost zatrudnienia miał szeroki zakres branżowy: o 179 tys. w sektorze rozrywki i HoReCa, o 105 tys. w sektorze produkcyjnym, 95 tys. w ochronie zdrowia i opiece społecznej, a o 48 tys. w transporcie i magazynowaniu. Spadek zatrudnienia (spośród dużych działów) wystąpił tylko w motoryzacji (-18 tys.). W amerykańskiej gospodarce szybko przybywa pracowników, lecz w dalszym ciągu pracodawcy mają duże trudności z zapełnianiem wakatów. Stopa bezrobocia w lutym po raz piąty w ciągu ostatnich 6 miesięcy obniżyła się silniej od oczekiwań, do 3,8% (kons. 3,9%) z 3,9% i pozostaje o 0,3pp powyżej poziomu sprzed pandemii. Nieznacznie wzrosła stopa aktywności zawodowej, do 62,3% (nadal o 1,1pp poniżej szczytu z lutego 2020). Przeciętne godzinowe wynagrodzenie zaskakująco pozostało bez zmian w ujęciu miesięcznym, przez co dynamika roczna wyniosła 5,1% r/r (kons. 5,8% r/r). Naszym zdaniem presja płacowa w amerykańskiej gospodarce nadal jest silna, a słaba dynamika płac w lutym wynika ze zmiany struktury zatrudnienia. W lutym szybko rosło zatrudnienie w relatywnie nisko płatnych branżach, np. w rozrywce i HoReCa (przeciętne wynagrodzenie 19,3 USD/h), co arytmetycznie obniżało średnią płacę w całej gospodarce. Piątkowe dane z rynku pracy mogą tylko utwierdzić w przekonaniu, że amerykański rynek pracy pozostaje niezwykle rozgrzany, a wzrost płac mocny. Gdyby nie rosyjska agresja na Ukrainę, która zwiększa ryzyko geopolityczne oraz niesie ryzyko spowolnienia gospodarczego, dane stanowiłyby mocny argument na rzecz zdecydowanych ruchów Fed.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Sprzedaż detaliczna w strefie euro; Niemiecki handel zagraniczny; Dynamika płac w USA; Krajowe a światowe ceny żywności - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Sprzedaż detaliczna w strefie euro; Niemiecki handel zagraniczny; Dynamika płac w USA; Krajowe a światowe ceny żywności - 1

 

CHN: Chiny ustaliły cel dla wzrostu gospodarczego na ten rok na poziomie 5,5%,

najmniej od początku lat 90. Rok wcześniej jako cel wskazano ponad 6% (faktycznie gospodarka Chin wzrosła o 8,1%). Chiny planują na 2022 stworzenie ponad 11 mln nowych miejsc pracy, utrzymanie inflacji w okolicy 3% r/r oraz obniżenie deficytu fiskalnego do 2,8% PKB. Wśród innych zapowiedzi znalazło się także zwiększenie wydatków na wojsko, do ok. 230 mld USD (+7,1% wobec 2021, największy wzrost od 2019). Chiny zapowiedziały dążenie do „rozwiązania kwestii Tajwanu w nowej erze” i „pokojowego zjednoczenia Chin”.

EUR: Sprzedaż detaliczna w strefie euro w styczniu wzrosła o 7,8% r/r (kons. 8,1%)

W ciągu miesiąca sprzedaż wzrosła tylko o 0,2% m/m, przy prognozach wzrostu o ponad 1% m/m. Jedną z przyczyn słabego stycznia mogły być nadal obowiązujące w tym miesiącu restrykcje epidemiczne oraz niższa mobilność, która przełożyła się na niższe zakupy paliw (-1,3% m/m). Poziom sprzedaży pozostaje poniżej poziomów obserwowanych tuż przed zimową falą pandemii (końcówka 4q21). Prawdopodobnie w lutym, wraz ze zniesieniem restrykcji pandemicznych, sprzedaż detaliczna wzrośnie.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Sprzedaż detaliczna w strefie euro; Niemiecki handel zagraniczny; Dynamika płac w USA; Krajowe a światowe ceny żywności - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Sprzedaż detaliczna w strefie euro; Niemiecki handel zagraniczny; Dynamika płac w USA; Krajowe a światowe ceny żywności - 2

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Sprzedaż detaliczna w strefie euro; Niemiecki handel zagraniczny; Dynamika płac w USA; Krajowe a światowe ceny żywności - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Sprzedaż detaliczna w strefie euro; Niemiecki handel zagraniczny; Dynamika płac w USA; Krajowe a światowe ceny żywności - 3

GER: Saldo handlu zagranicznego w styczniu wyniosło 9,4 mld EUR

Zarówno eksport, jak i import odnotowały spadek w ujęciu miesięcznym, ale spadek importu (- 4,2% m/m) był większy niż eksportu (-2,8% m/m). Wyniki są zdecydowanie słabsze zarówno od oczekiwań i płynących w ostatnich miesiącach sygnałów odbicia w niemieckim przemyśle. Pogorszenie obu wskaźników wynikało z mniejszej wymiany handlowej z innymi państwami UE – eksport do UE spadł o 9,6% m/m, a import o 6,8% m/m. Prawdopodobnie można to wiązać z nadal występującymi (pomimo pewnej poprawy) zawirowaniami w łańcuchach dostaw. W lutym znacząco wzrosła wymiana handlowa Niemiec z Rosją – eksport wzrósł o 14,4% m/m, a import o 18,9% m/m. Ogólnie poziom niemieckiego eksportu jest o 4% powyżej poziomu sprzed pandemii, podczas gdy import jest aż o prawie 18% wyższy.

 

POL: NBP w piątek trzeci raz w ciągu jednego tygodnia poinformował o interwencjach na rynku walutowym

w celu zmniejszenia skali osłabienia złotego wynikającego ze wzrostu ryzyka geopolitycznego. O przeprowadzeniu interwencji (czasowo zbieżnej z działaniami NBP) poinformował też czeski bank centralny.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5%(kons. 5,5%, PKOe: 5,4%).

Wg danych Straży Granicznej (stan na niedzielę godz. 20), liczba osób, które uciekły z Ukrainy do Polski przekroczyła 1 milion.

Reklama

 

ŚWIAT: Indeks cen żywności FAO w lutym osiągnął poziom najwyższy w historii

(140,7 pkt. wobec 135,4 w styczniu). W przeliczeniu na złote ceny żywności na świecie wzrosły o 37,1% r/r sugerując, że presja na krajowe ceny żywności utrzyma się do końca 2022.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Sprzedaż detaliczna w strefie euro; Niemiecki handel zagraniczny; Dynamika płac w USA; Krajowe a światowe ceny żywności - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Sprzedaż detaliczna w strefie euro; Niemiecki handel zagraniczny; Dynamika płac w USA; Krajowe a światowe ceny żywności - 4

 

GER: Styczniowe dane o sprzedaży detalicznej oraz o zamówieniach w przemyśle zaskoczyły pozytywnie

(por. kalendarz) odzwierciedlając m.in. odbudowę siły popytu konsumpcyjnego w Niemczech po pandemii oraz coraz mniejszy jej wpływ na aktywność konsumentów. W strukturze zamówień w przemyśle widać wyraźnie podobna tendencję, którą obserwujemy w Polsce – prawdopodobnie mamy do czynienia z nearshoringiem zamówień (wyraźny wzrost zamówień ze strefy euro przy słabym napływie zamówień spoza strefy). Dane są neutralne dla EBC, który teraz bardziej przyglądać się będzie gospodarczym skutkom wojny w Ukrainie.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Sprzedaż detaliczna w strefie euro; Niemiecki handel zagraniczny; Dynamika płac w USA; Krajowe a światowe ceny żywności - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Sprzedaż detaliczna w strefie euro; Niemiecki handel zagraniczny; Dynamika płac w USA; Krajowe a światowe ceny żywności - 5

Czytaj więcej