Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ekonomiczny kalendarz

Po czwartkowym wystąpieniu prezesa NBP w piątek krajowa krzywa dochodowości przesunęła się wyraźnie w górę, wyceniając coraz większą łączną skalę podwyżek stóp procentowych. Rynkowe wyceny wskazują, że za pół roku WIBOR 6M przebije poziom 7,0%.

O około 30pb wrosły rentowności krajowych obligacji. Przy dużych zmianach na rynku długu, relatywnie spokojnie przebiegała sesja na rynku walutowym - kurs EURPLN wahał się w okolicy 4,63-4,64. W piątek rosły rentowności amerykańskich obligacji – tu także źródłem wzrostów były oczekiwania co do coraz bardziej agresywnej ścieżki podwyżek stóp procentowych (do poziomu 0,75%-1,00% w maju i 2,50%-2,75% do końca 2022). Tak silne zaostrzenie polityki pieniężnej przez Fed zwiększałoby ryzyko recesji na przełomie 2022/23, na co wskazuje m.in. bardzo szybka (na samym początku cyklu podwyżek) inwersja amerykańskiej krzywej dochodowości.

Dziennik Ekonomiczny: najnowsze notowania rynkowe (waluty, akcje, obligacje, surowce) oraz kalendarz makroekonomiczny na nadchodzący tydzień - 1Dziennik Ekonomiczny: najnowsze notowania rynkowe (waluty, akcje, obligacje, surowce) oraz kalendarz makroekonomiczny na nadchodzący tydzień - 1

W tym tygodniu kluczowymi wydarzeniami z punktu widzenia światowych rynków będą czwartkowe posiedzenie EBC oraz wtorkowe dane inflacyjne z USA za marzec. W marcowych minutes EBC wiele miejsca poświęcono na opis dużych rozbieżności opinii w Radzie odnośnie do optymalnej reakcji banku na szybko rosnącą inflację w otoczeniu wojny w Ukrainie, która pogarsza perspektywy europejskiej gospodarki. Oczekujemy, że EBC nie podejmie decyzji ani nie da jasnych sugestii odnośnie do momentu rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych. Ton komunikatu po posiedzeniu i wypowiedzi na konferencji prasowej będzie jednak ostrożnie jastrzębi, z podkreśleniem „opcjonalności, stopniowości i elastyczności”. Więcej rozstrzygnięć może przynieść posiedzenie EBC w czerwcu.

Reklama

Amerykańska inflacja CPI wg konsensusu wzrosła w marcu do 8,4% r/r z 7,9% r/r w lutym, a inflacja bazowa do 6,6% r/r z 6,4% r/r. Kolejny ruch w górę tylko wzmocni oczekiwania na agresywne podwyżki stóp w USA, chociaż stać będą za nim m.in. niska zeszłoroczna baza i rosnące ceny energii. Dopełnieniem obrazu procesów inflacyjnych w USA będzie w środę publikacja marcowej inflacji PPI.

Dziennik Ekonomiczny: najnowsze notowania rynkowe (waluty, akcje, obligacje, surowce) oraz kalendarz makroekonomiczny na nadchodzący tydzień - 2Dziennik Ekonomiczny: najnowsze notowania rynkowe (waluty, akcje, obligacje, surowce) oraz kalendarz makroekonomiczny na nadchodzący tydzień - 2

Z USA napłyną także dane ze sfery realnej za marzec – o sprzedaży detalicznej (czw.) i produkcji przemysłowej (pt.). Szczególnie ważne będą te o sprzedaży detalicznej, która w ujęciu realnym może spaść drugi miesiąc z rzędu. Wstępny odczyt koniunktury konsumenckiej Uniwersytetu Michigan za kwiecień (czw.) prawdopodobnie pokaże dalsze pogorszenie nastrojów konsumentów, którzy są silnie doświadczani przez rosnące koszty energii i czynszów. Przez to coraz częściej zaczynają ograniczać konsumpcję – nawet pomimo stale poprawiającej się sytuacji na rynku pracy i szybko rosnących pensji.

Dziennik Ekonomiczny: najnowsze notowania rynkowe (waluty, akcje, obligacje, surowce) oraz kalendarz makroekonomiczny na nadchodzący tydzień - 3Dziennik Ekonomiczny: najnowsze notowania rynkowe (waluty, akcje, obligacje, surowce) oraz kalendarz makroekonomiczny na nadchodzący tydzień - 3

Ten tydzień przyniesie też serię publikacji inflacyjnych danych za marzec z Europy, w tym z Czech (pon.), Rumunii (wt.), Niemiec (wt., dane finalne), Wielkiej Brytanii (śr.) oraz Szwecji (czw.). We wszystkich przypadkach oczekujemy wyraźnego wzrostu inflacji względem lutego.

Reklama

Uwagę przyciągnie też wskaźnik koniunktury ZEW dla Niemiec (wt.), który po największym w historii badania spadku w marcu, w kwietniu - wg oczekiwań – ponownie spadnie.

Na krajowym rynku poznamy finalne dane inflacyjne za marzec (pt.), które dadzą nam pełen obraz struktury wzrostu inflacji CPI z 8,5% r/r w lutym do 10,9% r/r. Według odczytu flash za skokiem inflacji stały przede wszystkim ceny paliw, nośników energii oraz żywności. Bilans płatniczy za luty (śr.) pokaże wg nas kolejny mocny wzrost importu (efekt wysokich cen surowców energetycznych), który pogłębi deficyt handlowy oraz ponownie wypchnie deficyt całego rachunku obrotów bieżących do ok -2mld EUR.

Dziennik Ekonomiczny: najnowsze notowania rynkowe (waluty, akcje, obligacje, surowce) oraz kalendarz makroekonomiczny na nadchodzący tydzień - 4Dziennik Ekonomiczny: najnowsze notowania rynkowe (waluty, akcje, obligacje, surowce) oraz kalendarz makroekonomiczny na nadchodzący tydzień - 4

Kalendarz makroekonomiczny

Dziennik Ekonomiczny: najnowsze notowania rynkowe (waluty, akcje, obligacje, surowce) oraz kalendarz makroekonomiczny na nadchodzący tydzień - 5Dziennik Ekonomiczny: najnowsze notowania rynkowe (waluty, akcje, obligacje, surowce) oraz kalendarz makroekonomiczny na nadchodzący tydzień - 5

Czytaj więcej