Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs eurodolara (EUR/USD) szykuje się na dane z rynku pracy w USA. Decyzja RPP wpłynie na złotego (PLN)?

|
selectedselectedselected
Bank Millennium S.A. - komentarz dzienny: Nowa projekcja nie powinna zmienić narracji RPP
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Informacje na dziś

PL: Dziś kończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która utrzyma stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na obecnym poziomie. Informację po decyzji poznamy w godzinach popołudniowych. Stabilizacja stóp procentowych jest powszechnie oczekiwana, a najważniejszym elementem będzie wymowa komunikatu oraz zawarte w nim prognozy inflacji CPI oraz PKB według projekcji lipcowej. Uaktualniona prognoza inflacji CPI na 2024 r. będzie wyraźnie niższa niż 5,7% przedstawione w marcu, aczkolwiek ważniejsze będą oczekiwania na 2025 i 2026 r., które, naszym zdaniem, zwłaszcza dla 2026 r. nie powinny znacząco odbiegać od prognoz z marca. W przypadku prognoz PKB również nie wydaje nam się, aby skala rewizji prognoz zmieniała wymowę scenariusza projekcyjnego z marca. Tym samym, nowe prognozy najpewniej nie zmienią retoryki członków RPP, w tym jej przewodniczącego A.Glapińskiego. Podczas konferencji zaplanowanej na jutro powinien on zatem podtrzymać swoje słowa, że do końca 2024 r. stopy proc. NBP nie zostaną skorygowane, a dla pierwszej obniżki będzie przestrzeń w 2025 r.

EZ: O godz. 16:00 poznamy natomiast wyliczenie za czerwiec indeksu ISM dla amerykańskiego sektora usług. Według konsensusu prognoz wskaźnik ten ma obniżyć się do 52,5 pkt z 53,8 pkt w maju, co oznacza utrzymanie ożywienia w największym sektorze tej gospodarki. Ciekawsze mogą być informacje dotyczące zatrudnienia, a także zmian cen. Tym bardziej, że inflacja cen usług, przynajmniej do niedawna, wykazywała się uporczywością.

US: O godz. 20:00 natomiast opublikowany zostanie opis dyskusji na ostatnim posiedzeniu Fed. Nie zakładamy jednak, aby informacje z niego płynące zmieniały obecne oczekiwania rynkowe wskazujące na dwie obniżki stóp procentowych Fed do końca tego roku. Jak na razie jednak Fed nie będzie spieszył się z rozpoczęciem cyklu obniżek stóp procentowych. Potwierdzają to wczorajsze słowa przewodniczącego J.Powella na forum bankowości centralnej w Sintrze. Powiedział on, że w cenach powrócił trend dezinflacji, jednak Fed musi być bardziej pewny, że inflacja zbiegnie co celu inflacyjnego (2,0% r/r).

 

Zobacz także: Notowania euro do złotego EUR/PLN we środę, 3 lipca. Czy euro dobije do nowych poziomów?

 

Wydarzenia i komentarze

Reklama

EZ: Inflacja HICP w strefie euro obniżyła się w czerwcu do 2,5% r/r z 2,6% r/r w maju. Dane okazały się zgodne z oczekiwaniami. W strukturze inflacji HICP uwagę zwraca przede wszystkim wysoka i uporczywa inflacja cen usług. W czerwcu wyniosła ona 4,1% r/r, a więc tyle samo co w maju. Oznacza to, że inflacja cen usług dwukrotnie przewyższa cel inflacyjny Europejskiego Banku Centralnego (2,0% r/r). Dane wpisują się zatem w oczekiwania, że EBC będzie ostrożny w kontynuowaniu rozpoczętego w czerwcu cyklu obniżek stóp procentowych.

US:Liczba wakatów w USA (wg JOLTS) wyniosła w maju 8,14 mln wobec 7,9 mln miesiąc wcześniej. Wielkość ta przekracza średnią wieloletnią, co wspiera nadal niezły wzrost płac, który, jak określił wczoraj przewodniczący Fed, J.Powell, przewyższa tempo zgodne z równowagą gospodarki.

 

Rynki na dziś

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej jest najważniejszym krajowym wydarzeniem środy, jednak w naszej ocenie nie wpłynie istotnie na wartość polskich aktywów (złotego, obligacji). Kurs EUR/PLN pozostaje od kilku dni względnie stabilny tj. skupiony wokół 4,31 i dzisiejsza decyzja o stabilizacji stóp procentowych oraz narracja Rady nie powinna tego zmienić. Globalnie liczyć się będzie indeks ISM z amerykańskiej gospodarki. Prawdopodobnie jednak nie na tyle, by z pod wpływem odczytu eurodolar miał porzucić spokój jaki towarzyszy mu już trzy tygodnie. Uważamy, że dopiero piątkowy raport z rynku pracy USA ma szansę nadać kursowi EUR/USD więcej zmienności.

 

 

Rynek krajowy

Reklama

Za nami sesja bez większej historii. Początkowo kurs EUR/PLN wzrósł o około 1,5 grosza, by w drugiej połowie dnia odrobić całość opisywanego ruchu. Na gruncie technicznym dominuje fluktuacja wokół poziomu 4,3113, a w przypadku środowiska fundamentalnego oczekiwanie na nowe impulsy. Te nie nadchodzą i naszym zdaniem co najmniej do piątku, gdy poznamy dane z rynku pracy USA (non-farm payrolls) nie nadejdą. Wczorajsze komentarze szefów Europejskiego Banku Centralnego i Fed zgodnie z przypuszczeniami nie odbiegały od stanowisk tych instytucji zaprezentowanych podczas czerwcowych posiedzeń banków centralnych. Podobnie dzisiejsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie powinno różnić się w swojej narracji w stosunku do ubiegłego miesiąca. Z tego też powodu spokojem na bieżące wydarzenia reagują notowania obligacji krajowych. Wtorkowe zmiany dochodowości wzdłuż całej krzywej były kosmetyczne.

 

Rynki zagraniczne

Eurodolar wciąż szuka pomysłu na siebie. W świetle braku nowych impulsów i informacji dominuje ten zakładający oscylowanie notowań wokół 1,0750. Tak jak sugerowaliśmy we wczorajszym wpisie wtorkowe przemówienia Ch.Lagarde z Europejskiego Banku Centralnego i J.Powella z Fed niewiele wniosły do bieżących oczekiwań dotyczących perspektyw polityki pieniężnej w strefie euro oraz Stanów Zjednoczonych. Wczoraj „zadyszkę” w trendzie wzrostowym złapały natomiast notowania EUR/CHF. Przypomnijmy, iż od drugiej dekady czerwca kurs rósł wspierany m.in. cięciem stóp procentowych w Szwajcarii.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama