Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dynamika inwestycji przedsiębiorstw w Polsce

Produkcja przemysłowa w Polsce zwiększyła się w październiku o 7,8% r/r wobec wzrostu o 8,8% we wrześniu, kształtując wyraźnie powyżej oczekiwań rynku (5,3%) oraz naszej prognozy (5,8%). Główną przyczyną obniżenia dynamiki produkcji przemysłowej pomiędzy wrześniem a październikiem był efekt statystyczny w postaci niekorzystnej różnicy w liczbie dni roboczych. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa zwiększyła się w październiku o 2,0% m/m (największy miesięczny wzrost od marca br.).

Szacujemy, że poziom produkcji przemysłowej w październiku był o 10,1% wyższy niż przed wybuchem pandemii (tj. luty ub. r.). Za wyraźnie lepsze od oczekiwań dane o produkcji odpowiadało znaczące przyspieszenie tempa wzrostu produkcji w kategorii „wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę” (por. MAKROpuls z 22.11.2021). W ujęciu sektorowym na szczególną uwagę zasługuje sytuacja w kategoriach o znaczącym udziale sprzedaży eksportowej w przychodach. Szacujemy, że produkcja w branżach eksportowych zmniejszyła się w październiku o 2,4% r/r wobec wzrostu 1,1% we wrześniu, tym samym notując pierwszy spadek w ujęciu r/r od czasu pierwszego lockdownu w I poł. 2020 r. Głównym czynnikiem hamującym wzrost produkcji były ograniczenia podażowe, na co wskazywał październikowy indeks PMI dla polskiego przetwórstwa (por. MAKROmapa z 02.11.2021).

W ubiegłym tygodniu opublikowane zostały także dane o produkcji budowlano-montażowej,

która zwiększyła się w październiku o 4,2% r/r wobec wzrostu o 4,3% we wrześniu, kształtując się wyraźnie powyżej konsensusu rynkowego (3,3%) oraz naszej prognozy (2,0%). Istotnymi czynnikami oddziałującymi w kierunku spadku dynamiki produkcji budowlano-montażowej pomiędzy wrześniem a październikiem były wspomniany wyżej efekt statystyczny w postaci niekorzystnej różnicy w liczbie dni roboczych, a także efekt wysokiej bazy sprzed roku. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się w październiku o 2,6% m/m (największy miesięczny wzrost od maja br.). Niemniej szacujemy, że poziom produkcji budowlano-montażowej w październiku był nadal o 7,2% niższy niż przed wybuchem pandemii (tj. luty ub. r.). W strukturze danych na szczególną uwagę zasługuje utrzymujący się dwucyfrowy wzrost dynamiki produkcji budowlano-montażowej w kategorii „roboty budowlane specjalistyczne”, obejmującej m.in. przygotowanie terenu pod budowę (por. MAKROpuls z 23.22.2021). Stanowi to wsparcie dla naszego scenariusza zakładającego kontynuację ożywienia w budownictwie w kolejnych kwartałach. Istotnym czynnikiem ryzyka dla naszego scenariusza pozostaje natomiast kształtowanie się inwestycji publicznych powiązane z odsuwającym się w czasie zatwierdzeniem Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską.

Nominalna sprzedaż detaliczna w Polsce zwiększyła się w październiku o 14,4% r/r wobec wzrostu o 11,1% we wrześniu,

kształtując się powyżej konsensusu rynkowego (12,4%) i naszej prognozy (12,6%). Sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych zwiększyła się w październiku o 6,9% r/r wobec wzrostu o 5,1% we wrześniu. Czynnikiem ograniczającym zwiększenie dynamiki realnej sprzedaży detalicznej był dalszy, silny wzrost cen. Deflator sprzedaży detalicznej zwiększył się w październiku do 7,0% r/r wobec 5,7% we wrześniu, osiągając najwyższy poziom w historii szeregu. Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych sprzedaż detaliczna w cenach stałych zwiększyła się w październiku o 1,2% m/m, a w rezultacie jej poziom był już o 4,0% wyższy niż w lutym 2020 r., a więc w ostatnim miesiącu, w którym pandemia nie wywierała jeszcze istotnego wpływu na sprzedaż. Październik był kolejnym miesiącem, w którym dynamika sprzedaży detalicznej była podbijana przez efekty niskiej bazy związanej z negatywnym wpływem II fali pandemii na aktywność gospodarczą jesienią 2020 r. Efekt ten (pozytywny dla tempa wzrostu sprzedaży) będzie utrzymywał się w kolejnych miesiącach. Odnotowany w październiku znaczący wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych stanowi jednak duże zaskoczenie w świetle zaobserwowanego w listopadzie dalszego wyraźnego pogorszenia nastrojów konsumenckich związanego z silnym wzrostem inflacji (por. MAKROpuls z 19.11.2021). Oznacza to, że mimo silnego wzrostu inflacji gospodarstwa domowe nadal nie ograniczają swoich wydatków. Dane o sprzedaży detalicznej w połączeniu z danymi o produkcji przemysłowej i produkcji budowlano-montażowej (patrz wyżej) stanowią ryzyko w górę dla naszej prognozy, zgodnie z którą PKB w Polsce zwiększył się w IV kw. o 4,8% r/r wobec wzrostu o 5,1% w III kw.

Zgodnie z danymi opublikowanymi tydzień temu realna dynamika inwestycji przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 50 osób zmniejszyła się w III kw. do 9,5% r/r z 11,0% w II kw.

Reklama

Obniżenie tempa wzrostu nakładów na środki trwałe było efektem niższej dynamiki inwestycji realizowanych przez przedsiębiorstwa publiczne (nominalny wzrost o 8,6% r/r w III kw. wobec wzrostu o 11,2% w II kw.) i prywatne firmy krajowe (9,8% r/r wobec 15,6%). Jednocześnie inwestycje zagranicznych firm prywatnych zwiększyły się o 22,6% r/r wobec o wzrostu 16,1% w II kw. Pod względem przeznaczenia inwestycji (podział budynki i budowle, maszyny i urządzenia oraz środki transportu) wzrost nakładów był dosyć zbilansowany, natomiast w poprzednich dwóch kwartałach był on skoncentrowany w ramach środków transportu. Analizując strukturę branżową inwestycji firm, należy również zwrócić uwagę, że ożywienie inwestycyjne stało się bardziej zrównoważone. W okresie I-II kw. 2021 r. głównym motorem inwestycji był sektor usług, podczas gdy w III kw. wkłady przetwórstwa i usług były do siebie zbliżone. Należy pamiętać, że szybki wzrost inwestycji w III kw. był wspierany przez efekty niskiej bazy sprzed roku. Biorąc pod uwagę niepewność związaną z dalszym przebiegiem pandemii i momentem uruchomienia KPO oczekujemy, że ożywienie inwestycyjne w przedsiębiorstwach będzie ograniczone. Taką ocenę wspiera odnotowany spadek (w ujęciu r/r) produkcji dóbr inwestycyjnych we wrześniu i październiku oraz wartości kosztorysowej inwestycji rozpoczętych w III kw. Zarysowane powyżej czynniki stanowią lekkie ryzyko w dół dla naszej zakładającej wzrost inwestycji w gospodarce narodowej o 7,8% r/r średniorocznie w 2022 r. wobec wzrostu o 4,3% w 2021 r.

Nominalna sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa w Polsce zaskoczyły – czy wzrosty będą kontynuowane?  - 1Nominalna sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa w Polsce zaskoczyły – czy wzrosty będą kontynuowane?  - 1

W ubiegłym tygodniu opublikowano Minutes z listopadowego posiedzenia FOMC

Zgodnie z zapisem dyskusji, choć decyzja o rozpoczęciu procesu wygaszania programu skupu aktywów była jednogłośna, to część członków preferowała nieco szybsze tempo jego ograniczania, co oznaczałoby wcześniejsze zakończenie programu. Jednocześnie, choć Rezerwa Federalna w swoim komunikacie powtórzyła, że zakończenie programu skupu aktywów nie oznacza sygnału do podwyżek stóp procentowych, to jest grupa członków FOMC, która zwraca uwagę na prawdopodobieństwo wcześniejszej decyzji o podwyżce. Co więcej, niektórzy członkowie FOMC uważają, że jeśli inflacja będzie nadal kształtować się powyżej poziomów zgodnych z celem inflacyjnym, to Rezerwa Federalna powinna być przygotowana na wcześniejszą decyzję o podwyżce stóp procentowych niż jest to obecnie oczekiwane. Jastrzębi wydźwięk Minutes sygnalizuje zatem na rosnące prawdopodobieństwo szybszego niż wskazywał komunikat po listopadowym posiedzeniu FOMC tempa normalizacji polityki pieniężnej w USA. Dlatego dostrzegamy rosnące ryzyko w górę dla naszego scenariusza bazowego zakładającego stabilizację stóp procentowych w USA w 2022 r. i dopuszczamy realizację scenariusza alternatywnego, w którym pierwsza podwyżka stóp procentowych nastąpi pod koniec 2022 r.

Czytaj więcej

Wkrótce pojawią się pierwsze materiały związane z dynamika inwestycji przedsiębiorstw w Polsce

Sprawdź koniecznie materiały, które poleca nasza redakcja: