Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy Polska powinna przyjąć euro

Na podstawie danych Eurostatu inflacja w strefie euro wyniosła w kwietniu 7% r/r  wobec 6,9% r/r w marcu. To poziom zgodny z oczekiwaniami analityków Polska pod względem dynamiki wzrostu cen wciąż znajduje się powyżej średniej dla krajów UE. 

  

  • Ceny energii w strefie euro odbiły się do 2,4% względem marcowego spadku na poziomie 0,9%.
  • Inflacja bazowa (po wyłączeniu cen energii i żywności) wyniosła 5,6% r/r. 
  • W całej Unii Europejskiej w kwietniu inflacja obniżyła się do 8,1% z 8,6%. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Inflacja w strefie euro lekko w górę

Eurostat podał finalny odczyt inflacji za kwiecień, potwierdzając tym samym wcześniejsze szacunki. W skali miesiąca odnotowano wzrost o 0,6%. Szczyt inflacji odnotowano w październiku 2022 r. (10,6%). Pomimo nieznacznego wzrostu, obserwuje się raczej trend spadkowy. Presja cenowa nadal pozostaje silna. 

Aktualnie stopa depozytowa strefy euro wynosi 3,25% i jest na najwyższym poziomie od 2008 r., a więc od ostatniego kryzysu finansowego.

"W kwietniu największy wkład w roczną stopę inflacji w strefie euro miały żywność, alkohol i tytoń (+2,75 pkt proc.), a następnie usługi (+2,21 pkt proc.), towary przemysłowe nieenergetyczne (+1,62 pkt proc.) i energia (+0,38 punktu procentowego)" - przekazano w komunikacie. 

Zobacz również: PKB Polski za I kw. zaskoczył ekonomistów

Reklama

 

 

Komisja Europejska podwyższyła prognozę dla inflacji i ostrzegła przed problemami gospodarczymi. Warto przypomnieć, że ostatnio unijni urzędnicy podnieśli perspektywy wzrostu cen konsumpcyjnych w strefie euro do 5,8% w 2023 r. i 2,8% w 2024 r. z odpowiednio 5,6% i 2,5%. Bruksela dokonała także rewizji wzrostu gospodarczego, na co wpłynęła utrzymująca się na wysokim poziomie inflacja bazowa. 

Zobacz również: Są już najnowsze dane NBP! Szczyt inflacji już za nami?

Reklama

 

Inflacja w strefie euro na tle innych państw UE

Inflacja w strefie euro wciąż pozostaje jednak znacznie poniżej pułapów obserwowanych na Węgrzech (24,5) czy w Polsce (14%). Oczekuje się zatem, że decydenci będą kontynuować wysiłki zmierzające do ograniczenia presji inflacyjnej. Obecnie najniższą inflację obserwuje się w Luksemburgu (2,7%), Belgii (3,3%) oraz Hiszpanii (3,8%). Najbliżej średniej dla krajów UE są Niemcy (7,6%) oraz Szwecja (7,7%).

Zobacz również: Inflacja w strefie euro nadal rośnie. Jednak są zaskoczenia w poszczególnych krajach

 

 

Jak reaguje złoty i euro? 

Reklama

Rynek spodziewał się potwierdzenia wstępnych szacunków. Dane Eurostatu nie były zatem zaskoczeniem dla inwestorów. Ostatnio złoty widocznie umacnia się względem euro. Jak podkreśla Michał Stajniak, analityk X-Trade Brokers, polska waluta zyskuje na fali dobrych danych makroekonomicznych, nawet pomimo niesprzyjających warunków rynkowych. We wtorek opublikowano dane dotyczące PKB za I kw., które okazały się lepsze od oczekiwań, co wzmocniło złotego. Wstępny szacunek Głównego Urzędu Statystycznego wskazuje na spadek realnego PKB o 0,2% r/r (prognozowano spadek na poziomie 0,8%). 

 

Kurs PLN/EUR

Źródło: TradingView  

  

Reklama

Analitycy XTB zwracają uwagę na sekwencję spadkową EUR/USD do poziomu najniższego od początku kwietnia. Dolar wspierany jest przez informacje napływające zza oceanu. W USA ma odbyć się głosowanie w sprawie podwyższenia limitu zadłużenia. Według ekspertów FxStreet dolar amerykański ma duże pole do wzrostu. 

Kurs EUR/USD

Źródło: TradingView  

Czytaj więcej