Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy inflacja w Norwegii spada

Wzrost cen wyhamował bardziej, niż oczekiwano. Główny Urząd Statystyczny Norwegii opublikował dane dotyczące dynamiki wzrostu cen w sierpniu. Inflacja CPI wyniosła 4,8%, sporo poniżej konsensusu na poziomie 5,4%. 

 

  • Inflacja bazowa spadła do 6,3% r/r względem 6,4% r/r. 
  • Ceny żywności w Norwegii wzrosły o 9% w ujęciu rocznym. 
  • Przedstawiciele Norges Banku zapowiedzieli kolejną podwyżkę stóp procentowych we wrześniu, jednak być ona ostatnią w bieżącym cyklu.  

 

Reklama

 

Inflacja w Norwegii spada! Kolejna podwyżka stóp jednak przesądzona? 

Mediana prognoz zakładała utrzymanie się inflacji na lipcowym poziomie, spadek jest zatem pozytywnym zaskoczeniem. To dobra wiadomość szczególnie dla banku centralnego. Pomimo że najnowsze dane złagodziły presję na podwyżkę stóp, przedłużająca się deprecjacja korony, zdaniem wielu ekonomistów, wymaga interwencji. Na zbliżającym się posiedzeniu planowana jest podwyżka o 25 punktów bazowych. Niemniej spadek jest istotnym sygnałem świadczącym o efektach procesu zacieśniania polityki pieniężnej. Oczekuje się, że na jesień poziom wzrośnie do 4,25%, a następnie zostanie utrzymany

"Myślę, że szczyt stóp procentowych jest już blisko. Z pewnością bank centralny odetchnął z ulgą teraz, gdy inflacja faktycznie zaskoczyła w dół" - komentuje ekonomistka Kjersti Haugland z DNB Markets.

Norges Bank śledzi przede wszystkim poziom inflacji bazowej, która nie ujmuje m.in. zmiennych cen energii. Obecnie w największym stopniu do ogólnego wzrostu przyczyniają się ceny żywności

Zobacz również: Kurs korony norweskiej - czy w tym roku nastąpi odbicie? Czy droższa ropa będzie wspierać nordycką walutę?

 

Reklama

 

Korona norweska w 2023 r. - możliwie odbicie? 

Korona norweska widocznie umocniła się w lipcu. Wzrost był jednak krótkotrwały, a w odbiciu nie pomogły nawet zapowiedzi przedłużenia dobrowolnych cięć w produkcji ropy naftowej przez Arabię Saudyjską i Rosję

Korona norweska osłabiła się do 11,43 wobec euro z 11,40 na chwilę przed publikacją danych. 

Łukasz Klufczyński, główny analityk InstaForex Polska uważa, że pod koniec roku nastąpi wzrost, a waluty towarowe przyciągną większy popyt.

Zobacz również: Dolar rośnie w siłę! Indeks DXY z najlepszą passą od 2014 roku!

Reklama

 

Notowania NOK/EUR - YTD

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView

 

Od początku września obserwuje się również umacnianie się korony norweskiej względem złotego. Największy wpływ na kurs NOK/PLN ma obecnie słabsza polska waluta, co wynika m.in. z ostatniej obniżki stóp procentowych o 75 pb przez NBP

Reklama

 

Notowania NOK/PLN - YTD

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: TradingView

 

Perspektywy gospodarcze dla Norwegii wydają się stabilne, dlatego NOK ma przed sobą dobre prognozy na resztę roku. Z uwagi na niską płynność i zależność od rynku towarowego, ważne będzie otoczenie zewnętrzne. Jeśli uda się uniknąć recesji, waluta powinna zyskać. Warto przypomnieć, że zapowiedziane przez OPEC+ (Arabię Saudyjską i Rosję) cięcia podlegają miesięcznym audytom. Gdyby ograniczenia zostały rozszerzone w kolejnych tygodniach, ropa naftowa mogłaby zyskać, co byłoby dobrą informacją również dla Norwegii oraz wsparciem dla korony w średnim i długim terminie.  

Zobacz również: Jedna z najważniejszych walut nurkuje! Jest na najniższym poziomie względem dolara (USD) od 16 lat!

Czytaj więcej