Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co z debiutem Murapol

To IPO mogłoby pobudzić giełdę i zlikwidować rynkowy marazm. Jak przekazano, Murapol ma spore plany w zakresie debiutu. Ponownie…

 

  • Bezpieczny Kredyt 2% ma być katalizatorem wzrostu dla grupy.
  • Murapol coraz odważniej wchodzi w segment instytucjonalnego wynajmu (PRS).
  • Czy deweloper przełamie w końcu pesymizm na GPW?

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

 

Murapol z kolejną przymiarką do debiutu 

Jak poinformował portal PB.pl, Murapol rozważa debiut na warszawskim parkiecie, chcąc wykorzystać pozytywne otoczenie rynkowe, sprzyjające nowym inwestycjom. Powołując  się na informacje osoby znającej sprawę, zaangażowano osoby, które pracowały już wcześniej nad prospektem. 

W I połowie roku sprzedano 1539 mieszkań, 3% mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. W 2022 r. sprzedano 3447 lokali mieszkalnych, a pod koniec roku dysponowano bankiem ziemi pod budowę 19,3 tys. lokali. 

“Portfel projektów w budowie grupy na koniec 2022 r. obejmował 6 212 lokali w 62 budynkach powstających w ramach 19 projektów na terenie 10 miast Polski, z tego dla segmentu PRS/BPSA 1 699 lokale” - przekazano w rocznym raporcie. 

Reklama

Warto przypomnieć, że 98% udziałów w Murapolu ma amerykański fundusz Ares i Griffin Capital Partners.

 

Zobacz również: Polska firma paliwowa może przejąć udziały w niemieckiej rafinerii

 

Reklama

 

 

Dwa lata temu zrezygnowano z debiutu, który miał się odbyć 8 grudnia 2021 r. Wycofano się, wskazując na niesprzyjające warunki. Wówczas na świecie utrzymywała się niepewność dotycząca rozwoju pandemii oraz cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. 

Można śmiało stwierdzić, że okoliczności rozwoju działalności deweloperskiej są obecnie sprzyjające. To przede wszystkim niska podaż, która wymusza kolejne projekty i przedsięwzięcia rynkowe. Popyt stymulowany jest przez beneficjentów Bezpiecznego Kredytu 2% oraz inwestorów.  

Grupa Murapol to jeden z największych deweloperów na polskim rynku. Od 2001 r. zrealizowano łącznie 80 inwestycji nieruchomościowych, dostarczając na rynek ponad 26 tys. mieszkań. GK skupia się na działalności w 15 rodzimych miastach. Oprócz największych ośrodków miejskich (tzw. big 6), prowadzi projekty także w Bydgoszczy czy Toruniu. 

Reklama

 

Zobacz również: Inflacja nam niestraszna, bo mamy... wybory. Stopy procentowe w dół, a oprocentowanie obligacji w górę!

 

Strategiczny inwestor i nowy sektor mogą pomóc

W 2021 r. Murapol rozpoczął realizację linii biznesowej polegającej na rozwoju wynajmu instytucjonalnego na polskim rynku. PRS (ang. Private Rented Sector) wciąż jest stosunkowo mało popularny, jego udział wynosi obecnie ok. 0,5%. Najem instytucjonalny przedstawia się jako alternatywa dla obecnej formy wynajmu. Zgodnie z przeznaczeniem, określone inwestycje powstają po to, aby zostać wynajęte. W przypadku PRS, umowa podpisywana jest nie z osobą fizyczną, ale podmiotem, który specjalizuje się w tej kategorii.  

“Grupa Murapol kontynuuje współpracę ze swoim wiodącym inwestorem globalnym funduszem ARES w komplementarnym sektorze PRS, do którego w 2022 r. sprzedała 664 lokale w formule design&build. Łączna sprzedaż w 2022 r. przez grupę Murapol wyniosła zatem 3 447 lokali mieszkalnych (klienci detaliczni i PRS)” – przekazano w komunikacie podsumowującym zeszłoroczne wyniki. 

 

Zobacz również: Ulica się zachwyca, a fundusze obstawiają spadki. Spółka gamingowa znów najchętniej shortowana na GPW!

 

Reklama

"Deweloperzy rozumiani jako zbiorowość nie mają obecnie dużych powodów do narzekania. Popyt stymuluje nie tylko program Bezpieczny Kredyt 2%, ale również wzrost standardowej zdolności kredytowej od czasów ubiegłorocznego „dołka” wynoszący ok. 25% - 30%. Dane z systemu BIG DATA RynekPierwotny.pl wskazują, że sierpień 2023 r. w przypadku sześciu największych rynków (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Trójmiasto) zakończył się sprzedażą nowych mieszkań większą o 180% względem wyniku z kryzysowego sierpnia 2022 r. Różnica w stosunku do dobrego dla deweloperów stycznia 2023 r. wynosi natomiast 30%" - komentuje dla nas ekspert portalu RynekPierwotny.pl, Andrzej Prajsnar. 

 

Dobre perspektywy mogą wspierać Murapol w kwestii debiutu. 

 

"Wysoki popyt ułatwia „przerzucanie” na klientów wzrostu kosztów budowy typowego bloku, który w skali roku wyniósł ok. 10% (według danych Sekocenbud). Mimo obecnej koniunktury rynkowej, deweloperzy ostrożnie wprowadzają na rynek nowe projekty. Przyczyną są obawy o stabilność popytu w 2024 r. Warto dodać, że sierpniowa oferta deweloperów z sześciu wiodących rynków była o jedną trzecią mniejsza niż przed rokiem" - dodaje Prajsnar.

Reklama

 

 

Warto przypomnieć, że w tym roku miał się odbyć głośny debiut spółki Dr Irena Eris. Debiut odwołano, powołując się na niesprzyjające warunki rynkowe. Paweł Orfinger, prezes zarządu przekazał, że w obecnych warunkach nie można było ustalić ceny akcji na satysfakcjonującym poziomie.

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej

Wkrótce pojawią się pierwsze materiały związane z co z debiutem Murapol

Sprawdź koniecznie materiały, które poleca nasza redakcja: