Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

budownictwo kubaturowe co to jest

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w sierpniu o 10.2%r/r wobec wzrostu o 3.3%r/r w lipcu. Konsensus rynkowy wskazywał na wzrost produkcji budowlano-montażowej o 8.0%r/r.

Wnioski:

Zgodnie z oczekiwaniami tempo wzrostu produkcji budowlano-montażowej uległo w sierpniu wyraźnej poprawie. Co więcej, o ile w lipcu dane okazały się sporo niższe od oczekiwań rynkowych, o tyle w sierpniu zaskoczyły in plus. Dwucyfrowa dynamika produkcji, pierwsza w tym roku, wskazuje, że pogorszenie w lipcu było tylko chwilowe, a budownictwo ma się nadal dobrze.

Z danych GUS wynika, że w sierpniu br. produkcja budowlano-montażowa wzrosła r/r we wszystkich działach budownictwa i tak w przypadku jednostek wykonujących roboty budowlane specjalistyczne był to wzrost o 29.7%, w przypadku jednostek wznoszących obiekty inżynierii lądowej i wodnej wzrost o 6.8%, a w jednostkach zajmujących się budową budynków wzrost o 0.4%. GUS podał także, że wartość produkcji budowlano-montażowej obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym w sierpniu br. wzrosła o 9.0%r/r, w przypadku robót o charakterze remontowych odnotowano zaś wzrost o 12.2% (w 2020 r. były to spadki, odpowiednio o 15.8% i 5.5%).

Reklama

Sektor budowlany ma przed sobą wciąż optymistyczne perspektywy, biorąc pod uwagę chociażby utrzymujący się wysoki popyt na mieszkania, czy planowane inwestycje publiczne (m.in. infrastrukturalne) w kolejnych kwartałach. Niemniej jednak nie oznacza to, że nie ma on trudności. Podobnie jak w przemyśle, problemem jest dostępność materiałów, znalezienie wykwalifikowanych pracowników oraz szybko rosnące koszty zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku. Problemy te mogą niestety ograniczać wzrosty produkcji budowlano-montażowej w kolejnych miesiącach oraz przekładać się na coraz wyższe ceny dla odbiorców finalnych.

Czytaj więcej