Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

auta klasyczne

Spora część klas aktywów alternatywnych w 2022 roku zdrożała tak mocno, że ochroniła portfele przed inflacją. Świetnie zachowała się sztuka, a nieco gorzej auta klasyczne i zegarki.

 

  • Indeks dzieł sztuki urósł o 29% w 2022 roku – podaje firma Knight Frank.
  • Rynek dzieł sztuki rozruszały wielkie kolekcje, które pojawiły się na aukcjach.
  • Auta klasyczne też mocno drożały, ale eksperci ostrzegają, że nie muszą one chronić przed inflacją.
  • Najsłabiej w 2022 roku wypadł indeks whisky, który jednak w 10 lat urósł o 373%.

 

Sztuka była najlepiej radzącym sobie aktywem alternatywnym w 2022 roku, jej wartość średnio poszła w górę o 29% - wskazują eksperci firmy Knight Frank w „The Wealth Report 2023”.

Reklama

 

 

Rynek dzieł sztuki rozruszały wielkie kolekcje

Warto inwestować w aktywa alternatywne, takie jak dzieła sztuki, auta klasyczne, monety kolekcjonerskie czy wino. Pokazał to rok 2022. A dokładniej: zachowanie Knight Frank Luxury Investment Index, który wzrósł o 16% r/r, z łatwością pokonując inflację i przewyższając wynik wielu indeksów tradycyjnych aktywów inwestycyjnych. Ponad połowa z 10 indeksów aktywów alternatywnych w 2022 roku zanotowała dwucyfrowy wzrost. Przypomnijmy, że amerykański indeks S&P500 w 2022 roku zniżkował o -19,5%.

Indeks dzieł sztuki poszedł w górę o 29%, bijąc na głowę większość innych indeksów alternatywnych. Równać się z nim mógł tylko indeks cen klasycznych aut (+25%), który odnotował najlepszy wynik od 9 lat.

Reklama

„Ubiegłoroczna hossa na rynku dzieł sztuki napędzana była przez popyt na muzealne dzieła sztuki, pochodzący od bardzo zamożnych kolekcjonerów. Kilku kolekcjonerów indywidualnych zgłosiło popyt o wartości 2,5 mld USD” – wyjaśnił Sebastian Duthy z Art Market Research, firmy która dostarcza danych do indeksów Knight Frank.

W sprzedaży na rynku aukcyjnym pojawiło się w 2022 roku kilka wielkich kolekcji i kilka wielkich dzieł. Warto tu wskazać kolekcję współzałożyciela Microsoftu Paula Allena, która w listopadzie w Christie's poszła w sumie za 1,5 mld USD. Z kolei arcydzieło Andy'ego Warhola „Shot Sage Blue Marilyn” sprzedało się za rekordową kwotę 195 mln USD w Christie's w maju ubiegłego roku, wędrując z kolekcji szwajcarskich handlarzy sztuki Thomasa i Doris Ammann do kolekcji amerykańskiego galerzysty Larry’ego Gagosian’a.

„Wyniki naszych indeksów wypracowane w 2022 roku pokazują, jak ważne są kolekcje dla osób o ultra-wysokich dochodach i jak odporne są aktywa alternatywne na wydarzenia gospodarcze i geopolityczne" – wskazał Andrew Shirley, analityk Knight Frank Luxury Investment Index.

Zobacz również: Dzieła sztuki inwestycją na trudne czasy?

 

Notowania indeksów aktywów alternatywnych

 

Reklama

Źródło: Knight Frank

 

Auta klasyczne nie ochronią przed inflacją

Jeśli chodzi o drugie miejsce podium, to auta klasyczne spisały się świetnie, gdyż – jak tłumaczy Dietrich Hatlapa z HAGI, firmy śledzącej ten rynek – „kolekcjonerzy powrócili po pandemii, z odroczonym popytem”. Przypomnijmy, że to właśnie w ubiegłym roku został sprzedany najdroższy samochód w historii: Mercedes-Benz Uhlenhaut Coupé – cena 143 mln USD.

Jednak Hatlapa ostrzega, by nie traktować aut klasycznych jako ochrony przed inflacją. „Przypominam, że auta klasyczne jako aktywo są nisko skorelowane z innymi aktywami i nie reagują na inflację. To jest rynek, który rządzi się swoimi własnymi prawami, wielu inwestorom to właśnie się bardzo podoba” – powiedział Hatlapa.

Reklama

Na trzecim miejscu podium znalazł się indeks zegarków kolekcjonerskich - urósł o 18%. Sprzedaż w Christie's, Sotheby's i Phillips wyniosła 475 mln GBP (570 mln USD), co oznacza wzrost o 33% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ponad 40 zegarków sprzedano za co najmniej 1 mln funtów - o 12 więcej, niż w poprzednim roku, podaje raport Knight Frank.

Klasą aktywa alternatywnego, która poradziła sobie najsłabiej w 2022 roku, była whisky. Indeks pokazujący zmianę cen tego aktywa urósł ledwie o 3%. Pamiętać jednak należy, że to ochłodzenie po niewiarygodnych wzrostach. W 10 lat ceny whisky urosły średnio o 373%, podczas gdy klasyczne samochody i wino po – odpowiednio - 185% i 162%. Ceny dzieł sztuki wzrosły o 91% w ciągu 10 lat.

Warto zauważyć, że najbogatsi ledwie 5% majątku mają w aktywach alternatywnych, takich jak sztuka, auta klasyczne czy zegarki. Aż 32% ich majątku stanowią pierwsze i kolejne domy, a 26% akcje spółek, co daje razem 58%. Złoto stanowi ledwie 3% ich portfeli, a kryptowaluty ledwie 2%.

Zobacz również: Samochody i kolekcjonerstwo, złoto czy nieruchomości?

 

Skład portfeli najzamożniejszych

 

Reklama

Źródło: Knight Frank

Czytaj więcej