Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zmiana nastawienia względem krajowych obligacji skarbowych

|
selectedselectedselected
Zmiana nastawienia względem krajowych obligacji skarbowych | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nadzwyczajny Komitet Inwestycyjny Biura Maklerskiego BNP Paribas Bank Polska przyjął następujące nastawienie w stosunku do podstawowych klas aktywów na październik 2023. W oparciu o analizę aktualnych danych rynkowych, nastawienie naszego zespołu do polskich akcji zostało utrzymane na neutralnym poziomie (0 w skali od -2 do +2), za czym przemawiały następujące argumenty:

 

  • Dane makroekonomiczne w Polsce i na świecie, od początku roku są silniejsze od oczekiwań, co zwiększa szanse na tzw. miękkie lądowanie gospodarki. Ekonomiści BNP Paribas przewidują, że krajowa gospodarka osiągnęła swoje minimum koniunktury w 1H’23, a w dalszej części roku dynamika PKB będzie stopniowo przyspieszać, co powinno być korzystne dla krajowego rynku akcji.
  • Globalnie pozytywnym czynnikiem dla rynków akcji będzie zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych przez Fed oraz EBC. Pod względem koniunktury gospodarczej, widzimy ryzyko jej spowolnienia i osiągnięcia „dołka” pod koniec roku w przypadku Europy Zachodniej oraz na początku 2024 r. dla Stanów Zjednoczonych. W związku z gorszymi od oczekiwań wynikami gospodarczymi w Chinach rośnie też możliwość ogłoszenia kolejnych pakietów wspierających tamtejszą koniunkturę przez rząd w Pekinie.
  • Opisane powyżej tło ekonomiczne powinno sprzyjać, naszym zdaniem, relatywnie lepszemu zachowaniu rynków wschodzących, w tym krajowego, w porównaniu do USA. Ponadto wycena krajowych spółek względem indeksów rynków rozwiniętych i wschodzących oraz w ujęciu historycznym pozostaje atrakcyjna.
  • Krajowe akcje zareagowały pozytywnie na wynik wyborów, a dokładnie na mocną przewagę ugrupowań opozycyjnych. Zwracamy uwagę, że reakcja w przypadku największych spółek z WIG20 była wręcz euforyczna. Stąd spodziewamy się w najbliższych dniach możliwego odreagowania. O ile w krótkim terminie może jeszcze ciążyć niepewność w związku z formowaniem nowego rządu, o tyle w średnim i długim terminie zmiana obozu rządzącego powinna zmienić postrzeganie krajowego rynku przez inwestorów zagranicznych (spadek premii za ryzyko).

 

Nasze aktualne długoterminowe nastawienie w stosunku do akcji zagranicznych znajduje się na neutralnym poziomie. Relatywnie przeważamy akcje emerging markets względem rynków rozwiniętych.

Reklama

 

Zobacz także: Koniec powyborczej hossy na GPW. Pepco znów mocno traci, spółki Skarbu Państwa wciąż zaskakują

 

Nadzwyczajny Komitet Inwestycyjny Biura Maklerskiego podwyższył nastawienie do obligacji skarbowych z umiarkowanie negatywnego do neutralnego (0 w skali od -2 do +2), co oznacza preferencje dla obligacji skarbowych charakteryzujących się średnią zapadalnością od 3 do 5 lat. Wpłynęły na to poniższe argumenty:

  • W Polsce dynamika inflacji konsumenckiej (CPI) miała szczyt w 1Q’23, a następnie w 2Q’23 najwyższe odczyty osiągnęła dynamika inflacji bazowej (a więc z wyłączeniem cen surowców, energii oraz żywności). Tempo spadku inflacji może być już mniejsze w kolejnych miesiącach z uwagi na efekty bazy (najsilniejszy wzrost cen miał miejsce w połowie 2022 r.). Ponadto wolniejszy spadek inflacji bazowej będzie wynikał m.in. z bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy i kolejnych rządowych programów wsparcia konsumentów.
  • Na październikowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej podjęto decyzją o obniżce stóp procentowych o 25 pb, co było zgodne z naszymi przewidywaniami, jak i rynkowym konsensusem. Oczekujemy kontynuacji obniżek stóp procentowych w listopadzie (o 25 pb). Prognozowany poziom stopy referencyjnej NBP, po zakończeniu obecnego cyklu obniżek, na koniec 1Q’24 plasuje się wg nas na poziomie 5,00%.
  • Krajowy rynek obligacji skarbowych był w ostatnich miesiącach wyraźnie silniejszy od rynków bazowych, co wiązało się z dyskontowaniem oczekiwań na poprawę dynamik inflacji oraz rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych. Uważamy jednak, że czynniki te zostały już wycenione – kontrakty terminowe (FRA) na WIBOR 6M wskazują obecnie na poziom ok. 4,0% w horyzoncie początku 2025 r. wobec 5,6% obecnie, co oznacza oczekiwania na obniżki stóp procentowych o co najmniej kolejne 150 pb. (zdecydowanie więcej niż obecnie prognozujemy)
  • W krótkim terminie spodziewamy się stabilizacji rentowności obligacji skarbowych. Pozytywne czynniki jak oczekiwany spadek dynamiki inflacji, kolejne obniżki stóp procentowych oraz gorsza koniunktura gospodarcza są naszym zdaniem już zdyskontowane w wycenach krajowych obligacji skarbowych. W długim terminie wynik wyborów, w których przewagę osiągnęły ugrupowania opozycyjne powinien wspierać popyt na krajowe obligacje.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama