Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zmiana dynamiki PKB w Polsce – zobacz najnowsze dane GUS

|
selectedselectedselected
Zmiana dynamiki PKB w Polsce – zobacz najnowsze dane GUS | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS, dynamika PKB w Polsce zmniejszyła się do 5,1% r/r w III kw. wobec 11,2% r/r w II kw.

Zmiana dynamiki PKB w Polsce – zobacz najnowsze dane GUS - 1Zmiana dynamiki PKB w Polsce – zobacz najnowsze dane GUS - 1

Do silnego spowolnienia wzrostu gospodarczego przyczyniło się głównie ustąpienie efektu niskiej ubiegłorocznej bazy związanego z pandemią COVID-19 i towarzyszącymi jej restrykcjami ograniczającymi aktywność gospodarczą w II kw. 2020 r. Kwartalna dynamika PKB oczyszczona z wpływu czynników sezonowych zwiększyła się w III kw. do 2,1% wobec 1,8% w II kw., co wskazuje na przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Tym samym PKB ukształtował się w III kw. na poziomie o 2,9% wyższym niż przed wybuchem pandemii (IV kw. 2019 r.). Opublikowane przez GUS dane są wstępnym szacunkiem, a pełne dane o PKB uwzględniające informacje dotyczące jego struktury zostaną opublikowane pod koniec miesiąca. Uważamy, że głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w III kw. była konsumpcja, wspierana przez efekt odłożonego popytu gospodarstw domowych i utrzymującą się poprawę sytuacji na rynku pracy (por. MAKROpuls z 12.11.2021). Dane o dynamice PKB w III kw. sygnalizują lekkie ryzyko w górę dla naszej prognozy wzrostu gospodarczego w 2021 r. (4,9%).

W ubiegłym tygodniu opublikowane zostały liczne dane z amerykańskiej gospodarki

W zeszłym tygodniu poznaliśmy liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, która zmniejszyła się do 267 tys. wobec 271 tys. dwa tygodnie temu, kształtując się lekko powyżej oczekiwań rynku (265 tys.). Z kolei liczba kontynuowanych wniosków zwiększyła się z 2,1 mln do 2,2 mln. Bezpośrednio przed wybuchem pandemii liczba kontynuowanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wynosiła 1,7 mln. Dane nie zmieniają naszej oceny, że sytuacja na amerykańskim rynku pracy stopniowo poprawia się i znajduje się on coraz bliżej równowagi.

W ubiegłym tygodniu opublikowane zostały również dane o inflacji CPI,

która zwiększyła się we wrześniu do 5,4% r/r wobec 5,3% w sierpniu, kształtując się powyżej oczekiwań rynku (5,3%). Jest to jednocześnie najwyższy poziom inflacji w USA od listopada 1990 r. Wzrost inflacji miał szeroki zakres i został odnotowany zarówno w przypadku nośników energii, żywności jak również inflacji bazowej, która zwiększyła się z 4,0% do 4,6% r/r, co jest jej najwyższym poziomem od września 1991 r. Warto odnotować, że wzrost inflacji utrzymuje się mimo wygasania efektu odłożonego popytu, który był istotnym źródłem wyżej dynamiki cen w poprzednich miesiącach. Tym samym oczekujemy, że wysoka inflacja utrzyma się do II poł. 2022 r. Na silne pogorszenie nastrojów konsumenckich wskazał wstępny indeks Uniwersytetu Michigan, który zmniejszył się w listopadzie do 66,8 pkt. wobec 71,7 pkt. w październiku, kształtując się wyraźnie poniżej oczekiwań rynku (72,2 pkt.). Spadek indeksu wynikał ze zmniejszenia jego składowych zarówno dla oceny bieżącej sytuacji, jak i oczekiwań. Czynnikami oddziałującymi w kierunku pogorszenia nastrojów gospodarstw domowych w USA jest najwyższa od ponad 30 lat inflacja oraz słabnący efekt wypłat środków w ramach pakietu fiskalnego Bidena. Dostrzegamy ryzyko w dół dla naszego scenariusza, zgodnie z którym w całym 2021 r. amerykański PKB zwiększy się o 6,1% wobec spadku o 3,5% w 2020 r., a w 2022 r. wzrośnie o 4,0%. Jednocześnie ubiegłotygodniowe dane o inflacji stanowią ryzyko w górę dla naszego scenariusza stóp procentowych w USA. Dane wskazujące na odkotwiczenie długoterminowych oczekiwań inflacyjnych mogą bowiem skłonić Fed do szybszej normalizacji polityki pieniężnej.

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy ważne dane z Niemiec

Reklama

Indeks ZEW obrazujący nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech zwiększył się w listopadzie do 31,7 pkt. wobec 22,3 pkt. w październiku i ukształtował się wyraźnie powyżej oczekiwań rynku (20,2 pkt.). Jest to tym samym pierwszy wzrost indeksu od maja br. Zgodnie z komunikatem nastroje respondentów pozostają pod wpływem utrzymujących się barier podażowych oraz podwyższonej inflacji. Poprawiają się natomiast oczekiwania dotyczące perspektyw sytuacji gospodarczej w przyszłości, co było przyczyną wzrostu indeksu. W zeszłym tygodniu opublikowane zostały także dane nt. nadwyżki w niemieckim bilansie handlowym, która zwiększyła się we wrześniu do 13,2 mld EUR wobec 13,0 mld EUR w sierpniu, kształtując się lekko poniżej oczekiwań rynku (13,5 mld EUR). Przyczynił się do tego wzrost dynamiki eksportu (-0,7% m/m we wrześniu wobec -1,2 % w sierpniu) przy jednoczesnym spadku dynamiki importu (0,1% wobec 3,5%). Podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą PKB w Niemczech wzrośnie w 2021 r. o 3,2% wobec spadku o 4,6% w 2020 r.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama