Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

XTPL oraz Uniwersytet w Brescii rozpoczynają pracę nad bioelektroniką nowej generacji

|
selectedselectedselected
XTPL oraz Uniwersytet w Brescii rozpoczynają pracę nad bioelektroniką nowej generacji | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

XTPL S.A., globalny dostawca przełomowych rozwiązań nanodruku dla światowego rynku elektroniki, rozpoczął współpracę strategiczną z Wydziałem Inżynierii Informacji z włoskiego Uniwersytetu w Brescii we Włoszech (UniBs). Spółka wraz z tamtejszymi naukowcami przez najbliższe dwa lata zamierzają współpracować nad zastosowaniem rozwiązań technologicznych XTPL w zakresie branży biosensorów.

W grudniu 2021 Wydział Inżynierii Informacji (Dipartimento di Ingegneria dell’Informazione – DII) z Uniwersytetu w Brescii kupił od Spółki urządzenie Delta Printing System, które tamtejszy zespół badawczy wykorzystuje m.in. do prac nad matrycą biosensorów organicznych.

Celem nawiązania strategicznej współpracy z UniBs jest opracowanie innowacyjnej metody produkcji organicznych biosensorów nowej generacji przy wykorzystaniu do tego celu unikalnej technologii drukowania elektroniki opracowanej przed XTPL. W ramach  realizowanych prac Spółka zapewni szerokie wsparcie technologiczne i merytoryczne w pracy z opracowaną przez siebie technologią oraz urządzeniem Delta Printing System. Natomiast wydział DII będzie na bieżąco przekazywać XTPL informacje o wynikach prowadzonych prac i efektach w mikroprodukcji drukowanych biosensorów zintegrowanych z trójwymiarowymi, dopasowującymi się i elastycznymi podłożami. Informacje zwrotne będą oparte o opinie uzyskane od partnerów przemysłowych, z którymi zespół badawczy DII zbudował silne relacje. Ponadto, wyniki prac będą publikowane w ogólnodostępnych artykułach naukowych i prezentowane podczas najważniejszych międzynarodowych konferencji naukowych. Dotarcie do nowego grona odbiorców przemysłowych pozwoli XTPL na wejście ze swoimi rozwiązaniami technologicznymi w kolejny segment elektroniki nowej generacji.

 - Już jakiś czas temu dostrzegliśmy, że rynek biosensorów może być jedną z ciekawszych aplikacji dla technologii XTPL drukowania elektroniki metodą addytywną. Jednakże całość potencjału tej branży nakreślił nam dokładniej profesor Torricelli. Nawiązanie tej relacji pozwoliło nie tylko wesprzeć i przyspieszyć prace badawcze z UniBs poprzez sprzedaż urządzenia Delta Printing System, ale także pójść krok dalej i zdecydować o wspólnej realizacji prac B+R nad wdrożeniem technologii XTPL do planowanej przez Profesora Torricelli mikroprodukcji bioelektroniki – mówi Filip Granek, Prezes Zarządu XTPL S.A.

- Zapoznanie się z możliwościami technologii XTPL sprawiło, że zdecydowaliśmy się najpierw na zakup urządzenia Delta Printing System. Im bardziej poznawaliśmy zaprezentowane nam przez Spółkę rozwiązanie, tym bardziej byliśmy przekonani, że chcielibyśmy nawiązać z XTPL dłuższą współpracę i wspólnie pracować nad perspektywicznym rozwiązaniem dla bioelektroniki. Zamierzamy opracować ultraczułe, organiczne, biosensory, które będą wydrukowane i zintegrowane z trójwymiarowymi, dopasowującymi się i elastycznymi podłożami. Istotną przewagą rynkową tych nowych bioczujników będzie zdolności do biodegradowalności - tak ważna i coraz bardziej niezbędna cecha urządzeń elektronicznych – mówi Fabrizio Torricelli, Profesor Uniwersytetu w Brescii, kierujący pracami naukowo-badawczymi.

Reklama

Strony umowy biorą również pod uwagę rozszerzenie współpracy w ramach projektów międzynarodowych w postaci dotacji z wybranych programów unijnych.

Pierwsze proste biosensory powstały w latach 50. ubiegłego wieku i były wykorzystywane do pomiarów poziomu tlenu oraz glukozy we krwi człowieka. Bioelektronika jest dziedziną, w ramach której powstają urządzenia medyczne poprawiające jakość życia osób chorych oraz niepełnosprawnych. Wśród wynalazków bioelektronicznych można wskazać choćby glukometr, elektrody stymulujące różnego typu układy (np. neurologiczny w padaczce, słuchowy u osób niesłyszących) i wspierające leczenie przewlekłego bólu czy zapalenia stawów.  Przewiduje się, że nowoczesne czujniki biologiczne będą stawać się standardem w badaniach diagnostycznych pacjentów oraz w monitorowaniu ich stanu zdrowia. Będąc elementem systemu narzędzi medycyny spersonalizowanej doprowadzą do uproszczenia i zwiększenia dostępności wielu terapii.

Wartość globalnego rynku biosensorów w 2021 została określona na 25,5 mld USD, zaś do 2026 ma osiągnąć 36,7 mld USD. Oczekuje się, że w latach 2021-2026 jego CAGR wyniesie 7,5%. (za: MarketsandMarkets Research). Analitycy wskazali, że wśród kluczowych czynników napędzających ten rynek są: pojawienie się biosensorów opartych na nanotechnologii, rosnąca częstość występowania chorób zakaźnych i chorób cywilizacyjnych, takich jak powikłania kardiologiczne, cukrzyca i obecna pandemia COVID-19, zwiększająca zapotrzebowanie na diagnostykę point-of-care oraz opiekę domową.

Technologia XTPL jest odpowiedzią na trzy megatrendy w zakresie wytwarzania nowoczesnej elektroniki. Branża obecnie silnie skupia się na dalszej miniaturyzacji rozmiarów oraz wagi urządzeń elektronicznych, zmianie ich form i właściwości, idąc w kierunku coraz większej elastyczności i trójwymiarowości. Ostatnim globalnym trendem jest także dbałość o ekologię poprzez wydajne wykorzystywanie ograniczonych zasobów przy jednoczesnym zmniejszeniu produkowanych odpadów, na co pozwala technologia addytywna. XTPL samodzielnie opracowuje wspierające te trendy innowacyjne rozwiązania z zakresu nanodruku, kierując je do globalnych graczy z dynamicznie rosnącej branży elektroniki drukowanej. W 2020 r. jej wartość wynosiła 41,2 mld USD (+11,0% r/r), w 2025 r. prognozowana jest na poziomie 63,3 mld USD, zaś w 2030 r. ma osiągnąć nawet 74,1 mld USD (za: IDTechEx). Oznacza to średnioroczny wzrost wartości rynku w latach 2020-2025 na poziomie 9,0%.

 

XTPL S.A. to wysokotechnologiczna spółka dostarczająca przełomowe rozwiązania precyzyjnego druku dla globalnego rynku elektroniki. Firma rozwija
i komercjalizuje produkty oraz rozwiązania, opierając się na innowacyjnej w skali globalnej, platformowej technologii, chronionej przez międzynarodowe zgłoszenia patentowe. Zaprojektowania przez firmę innowacyjna metoda addytywna jest unikalną na skalę światową technologią, która znajduje zastosowanie w dynamicznie rosnącej branży elektroniki drukowanej oraz takich jej obszarach jak: biosensory, zabezpieczenia anty-podróbkowe, mikroelektronika czy wyświetlacze. Technologia ta umożliwia ultraprecyzyjne drukowanie ultracienkich (aż do 1 μm szerokości), transparentnych oraz wysokoelastycznych linii
o zdolności przewodzenia prądu. Spółka jest w trakcie procesów ochrony patentowej w zakresie zarówno wskazanej technologii, jak i opracowanych produktów, co będzie ostatecznym potwierdzeniem ich innowacyjności. Technologia XTPL znajduje zastosowanie w jednym z najbardziej dynamicznie rozwijającym się rynków metod produkcji czyli rynku elektroniki drukowanej. Według prognoz IDTechEx, wartość rynku elektroniki drukowanej, organicznej i giętkiej w 2020 r. wyniosła 41,2 mld USD, a do 2030 ma on wzrosnąć do 74 mld USD. Ze względu na możliwość drukowania bardzo cienkich linii przewodzących, stosując jednocześnie tusz o bardzo wysokiej koncentracji nanocząstek metalicznych, technologia druku XTPL może zostać wykorzystana w obszarach takich jak połączenia elektroniczne w zaawansowanych układach scalonych, elektronice drukowanej przestrzennie, hybrydowej giętkiej elektronice, internecie rzeczy i tym podobnych. Rynki te mają prognozowany bardzo wysoki wzrost w kolejnych latach, osiągając niekiedy nawet CAGR na poziomie 80%. Obszarem rynku, w którym spółka XTPL prognozuje najszybsze wykorzystanie autorskiej technologii w przemyśle jest precyzyjna naprawa defektów. Zastosowanie to jest na wysokim poziomie zainteresowania nie tylko wśród producentów wysokorozdzielczych wyświetlaczy OLED, ale również producentów z branży półprzewodnikowej. Co więcej, precyzyjna naprawa może pomóc w szybszym wprowadzeniu na rynek wyświetlaczy nowej generacji opartych o technologię microLED, która posiada wszystkie właściwości, aby zrewolucjonizować rynek.

Reklama

Celem XTPL jest licencjonowanie rozwiązania technologicznego opracowanego do wdrożenia przemysłowego dla dedykowanego pola aplikacyjnego. Spółka ten cel może również realizować poprzez sprzedaż przez dystrybutorów lub partnerstwo strategiczne - możliwości te pozwalają na dostosowanie współpracy do potrzeb przyszłego kontrahenta. Obecnie XTPL komercjalizuje swoje produkty: tusze oparte na nanocząstkach srebra przeznaczone do drukowania elementów elektroniki nowej generacji, a także Delta Printing System, czyli precyzyjny system szybkiego prototypowania z możliwością drukowania bardzo drobnych struktur aż do 1 µm dla zastosowań w mikroelektronice

Od 2019 r. XTPL S.A. jest notowana na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. a od 2020 r. na OpenMarket we Frankfurcie.

Więcej informacji: www.xtpl.com 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama