Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wiadomości krajowe: podwyżki cen nie hamują. Czy inflacja pod koniec roku osiągnie barierę 8%?

|
selectedselectedselected
Wiadomości krajowe: podwyżki cen nie hamują. Czy inflacja pod koniec roku osiągnie barierę 8%? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Szacunkowe dane o PKB za 3kw21: tempo r/r spadnie, ale głównie przez efekt bazy, wzrost kw/kw będzie wciąż bardzo solidny.

Spodziewamy się wzrostu na poziomie 5,0%r/r. To wprawdzie ponad połowa niżej niż 11,2% w 2kw21, ale wtedy silnie zadziałał efekt niskiej bazy z 2kw20. W ujęciu kw/kw (po odsezonowaniu) realne tempo wzrostu PKB powinno być bliskie tego z drugiego kwartału (wyniesie 1,8%kw/kw wobec 2,1%kw/kw w 2kw21), a głównym czynnikiem wzrostu była naszym zdaniem konsumpcja gospodarstw domowych i inwestycje.

Szacujemy, że w skali całego 2021 średnioroczny PKB ma szansę zwiększyć się w tym roku o 5,4%. Tempom w ujęciu rocznym pomoże ostatni kwartał, kiedy to pomimo spowolnienia wzrostu w ujęciu kw/kw (m.in. w związku z piętrzącymi się problemami w łańcuchach dostaw), wzrost w ujęciu r/r może sięgnąć ponad 6,0%.

RPP: C. Kochalski uważa, że skala dotychczasowych podwyżek stóp była wystarczająca

W ocenie C. Kochalskiego z RPP skala dotychczasowych podwyżek stóp była adekwatna, a teraz trzeba ocenić ich skutki. Jest otwarty na kolejne podwyżki stóp, jeżeli inflacja prognozy będą wskazywać, że CPI nie wróci do celu w 2023. W naszej ocenie inflacja będzie kontynuować wzrost w kolejnych miesiącach, zbliżając się do 8%r/r pod koniec roku. Wypowiedzi innych członków z Rady wskazują, że w połączeniu z wysoką ścieżką inflacji w ostatniej projekcji NBP, wystarczy to, aby RPP przegłosowała zarówno kolejną podwyżkę stóp w grudniu (25-50pb) oraz kontynuowała cykl na początku 2022.

Prognozy KE: solidne tempo wzrostu PKB, choć raczej zbyt szybki powrót inflacji do niższych poziomów

Reklama

Wg nowych prognoz Komisji Europejskiej wzrost PKB Polski w tym roku o 4,9%, o 5,2% w 2022 i o 4,4% w 2023. W porównaniu do swojej lipcowej prognozy KE podniosła szacunki na ten rok o 0,1pp i utrzymała na niezmienionym poziomie szacunki na przyszły rok. Komisja ocenia, że, wysokie w latach 2021-22 tempo wzrostu cen (5,0-5,2% wg metodologii HICP), spadnie do 2,6% w 2023. W naszej ocenie KE może niedoszacowywać tempa wzrostu PKB na kolejne lata, najprawdopodobniej nie ujmując w pełni skutków zmian wprowadzanych w Polskim Ładzie. Jesteśmy też sceptyczni co do ścieżki inflacji, szczególnie w dłuższym okresie. Obawiamy się, że formy nadal będą przenosić rosnące koszty np. płac na konsumentów. Sugeruje to utrzymanie inflacji, szczególnie komponentu bazowego, na wysokim poziomie przez dłuższy czas.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama