Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wartość bycia aktywnie i konstruktywnie zaangażowanym - Tim Rankin, ambasador ds. środowiska, spraw społecznych i zarządzania (ESG) w Franklin Mutual Series

|
selectedselectedselected
Wartość bycia aktywnie i konstruktywnie zaangażowanym - Tim Rankin, ambasador ds. środowiska, spraw społecznych i zarządzania (ESG) w Franklin Mutual Series | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Solidne zaangażowanie we współpracę z zarządem spółki może być kluczem do wywołania katalizatorów, które uwolnią wartość dla akcjonariuszy i potencjalnie doprowadzą do lepszych zysków w dłuższym okresie - twierdzi Tim Rankin, ambasador ds. środowiska, spraw społecznych i zarządzania (ESG) w Franklin Mutual Series.

 

Niektórzy inwestorzy aktywiści mogą występować na falach radiowych w bardzo publicznych kampaniach, aby zmusić spółki do zwolnienia swoich zespołów zarządzających lub podziału firmy. Działania te mają niekiedy charakter konfrontacyjny i nie zawsze mają na celu znalezienie najlepszego wyniku dla inwestorów. W Mutual Series wierzymy, że zazwyczaj możemy być bardziej skuteczni pracując za kulisami, aby zachęcać do zmian niezbędnych do tworzenia i realizacji wartości dla akcjonariuszy. Konstruktywne zaangażowanie od dawna stanowi kluczowy element naszego procesu inwestycyjnego - zazwyczaj z dala od medialnego centrum uwagi - ponieważ staramy się uzyskać lepsze wyniki z naszych udziałów. Wpływaliśmy na zarządy spółek, aby ograniczyły wypłaty premii w obliczu gwałtownego spadku cen akcji, a także pociągaliśmy kierownictwo do odpowiedzialności za nieudane inwestycje. Aktywnie angażujemy się w inwestycje, których dokonujemy, wierząc, że częste i konstruktywne zaangażowanie może przynieść znaczącą wartość w dłuższym okresie.

 

Katalizator zmian

Zaangażowanie to ciągły proces, który wymaga budowania relacji na wszystkich poziomach organizacji - od członków zarządu i kierownictwa wyższego szczebla do dyrektorów operacyjnych i innych osób odpowiedzialnych za kierowanie organizacją. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie naprawdę zrozumieć firmę i jej kulturę. Zaangażowanie jest również ulicą dwukierunkową. Oczekujemy, że kierownictwo będzie słuchać i brać pod uwagę nasze obserwacje i sugestie, ale uważamy również, że naszym obowiązkiem jest pełne zrozumienie ich perspektywy i strategii, zanim zaproponujemy nasze pomysły. Zdajemy sobie sprawę, że nie każda decyzja zarządu będzie po naszej myśli, ale wierzymy, że otwarta dyskusja pomaga obu stronom zrozumieć stanowisko drugiej strony i buduje zaufanie, które jest niezbędne do skutecznego zaangażowania.

Reklama

Jako zaangażowani właściciele i zarządcy kapitału naszych inwestorów, często rozmawiamy z zespołami zarządzającymi o ich praktykach zarządzania i zachęcamy do zmian, gdy uważamy, że nie są one wystarczające. Ma to fundamentalne znaczenie dla naszego podejścia inwestycyjnego, ponieważ wierzymy, że dobre zarządzanie zaczyna się na szczycie organizacji i pomaga zdefiniować jej kulturę. Silny ład korporacyjny może stworzyć środowisko umożliwiające długoterminowe tworzenie wartości dla akcjonariuszy, natomiast słaby ład korporacyjny może nadać zły ton i być destrukcyjny. Naszym zdaniem, regularne, aktywne zaangażowanie jest kluczowe w pielęgnowaniu dobrych praktyk korporacyjnych i reformowaniu złych, zanim spowodują one szkody.

 

Więcej niż tylko rozmowa

Pewna firma przemysłowa poprosiła nas o wzięcie udziału w czacie przy ognisku dla swojej najwyższej kadry kierowniczej. Chcieli, aby menedżerowie usłyszeli naszą tezę inwestycyjną, kluczowe wskaźniki, na które zwracamy uwagę i naszą ocenę ich wysiłków zmierzających do uzdrowienia sytuacji. Chcieli również poznać naszą obiektywną ocenę każdej z ich jednostek biznesowych, w tym ich długoterminowe perspektywy i to, jak dobrze naszym zdaniem radzą sobie z osiąganiem wyznaczonych celów. Wreszcie, chcieli wiedzieć, jak mogą się poprawić - zarówno w swoich działaniach, jak i w komunikacji z inwestorami. Obie strony z zadowoleniem przyjmują tego typu spotkania. Daje to kierownictwu firmy możliwość otwarcia oczu swoich zespołów na opinie inwestorów, a nam możliwość pomocy w kształtowaniu sposobu myślenia i sugerowania zmian, które naszym zdaniem będą korzystne.

Pomogliśmy również kilku firmom lepiej opowiedzieć ich historię na Wall Street. W jednym przypadku odwiedził nas dyrektor generalny firmy. Kurs ich akcji utknął w martwym punkcie, pomimo tego, co zarząd postrzegał jako pozytywne wysiłki w zakresie inwestycji w technologię i rozwoju firmy. Pomogliśmy im zrozumieć, że nie udało im się przekonać inwestorów, aby spojrzeli ponad początkowe, krótkoterminowe koszty tych inwestycji w kierunku długoterminowych korzyści finansowych. Po tym spotkaniu firma nie tylko poświęciła więcej czasu na wyjaśnienie Wall Street oszczędności kosztów i zysków, jakie te inwestycje przyniosą w dłuższej perspektywie, ale także ogłosiła plany zwrotu kapitału inwestorom, aby zasygnalizować, że zależy jej na byciu przyjazną dla inwestorów, co naszym zdaniem pomogło podnieść postrzeganą wartość firmy, co znalazło odzwierciedlenie w cenie akcji.

Angażujemy się również w spółki, które muszą dokonać bardziej drastycznych zmian. W jednym z takich przypadków udało nam się wpłynąć na radę nadzorczą europejskiego producenta zamieszanego w głośny skandal, aby zapewnić pociągnięcie zarządu do odpowiedzialności za jego działania. W końcu firma dokonała kilku zmian w kierownictwie. Od tego czasu prowadzimy regularne dyskusje między innymi z tą samą firmą, aby upewnić się, że dobrze przygotowała się ona do trwającego obecnie procesu odchodzenia od paliw kopalnych na rzecz bardziej zrównoważonych źródeł energii. W tym przypadku wierzymy, że firma stała się liderem na swoich rynkach.

Współpracujemy również z firmami, które muszą dokonać bardziej drastycznych zmian. W jednym z takich przypadków udało nam się wpłynąć na radę nadzorczą europejskiego producenta zamieszanego w głośny skandal, aby zapewnić pociągnięcie kierownictwa do odpowiedzialności za jego działania. W końcu firma dokonała kilku zmian w kierownictwie. Od tego czasu prowadzimy regularne dyskusje między innymi z tą samą firmą, aby upewnić się, że dobrze przygotowała się ona do trwającego obecnie procesu odchodzenia od paliw kopalnych na rzecz bardziej zrównoważonych źródeł energii. W tym przypadku wierzymy, że firma stała się liderem na swoich rynkach.

Zaangażowanie wspierające dobro: Inne ESG

Reklama

Zarządy korporacji cenią sobie również ekspertyzę branżową naszych analityków. Posiadanie perspektywy akcjonariusza w sali posiedzeń zarządu ma znaczenie, ponieważ wiele zarządów słyszy jedynie od osób z wewnątrz firmy. Często jesteśmy proszeni o przedstawienie naszych opinii na temat tego, jak ujawniane przez spółkę informacje wypadają na tle innych firm z branży. Zarządy interesują się również kompromisem między wykupem a dywidendą oraz tym, jak ich spółki wypadają pod względem wyników ESG (środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny), zarówno w swojej branży, jak i szerzej, a także tym, na których elementach ESG inwestorzy tacy jak my naprawdę się skupiają.

Co więcej, zaangażowanie jest kluczowym założeniem naszej analizy ESG. Zamiast wykluczać spółki z analizy ze względu na czynniki ESG (screening negatywny) lub wybierać spółki najlepsze w swojej klasie (screening pozytywny), uważamy, że holistyczne podejście do kwestii ESG powinno być integralną częścią procesu badawczego. Analizujemy, co spółka robi dobrze, a co wymaga poprawy i staramy się znaleźć możliwości wśród spółek, których wyniki zaczynają się poprawiać lub są źle rozumiane. Wierzymy, że podobnie jak w przypadku poprawy wyników operacyjnych, lepsze wyniki ESG mogą wpłynąć na wzrost kursu akcji spółki.

Zaangażowanie akcjonariuszy wymaga odwagi przekonań i podejmowania umiarkowanego ryzyka. Aktywne zaangażowanie wymaga czasu i cierpliwości, ale jeśli jest skuteczne, wierzymy, że korzyści mogą być znaczące. Jako zarządca kapitału naszych klientów, Mutual Series od dziesięcioleci jest aktywnie zaangażowanym właścicielem. Członkowie zarządów i rad nadzorczych z zadowoleniem przyjmują nasze zrozumienie ich działalności i naszą długoterminową perspektywę, dlatego wierzymy, że możemy pomóc firmom w znalezieniu właściwego katalizatora, który wygeneruje długoterminową wartość. Jesteśmy aktywnie zaangażowanymi, a nie wrogo nastawionymi inwestorami wartościowymi.

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama
Reklama