Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W tym tygodniu w Polsce: CPI i inflacja bazowa, rynek pracy, dane bilansu płatniczego

|
selectedselectedselected
W tym tygodniu w Polsce: CPI i inflacja bazowa, rynek pracy, dane bilansu płatniczego | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jutro poznamy dane bilansu płatniczego za październik (nasza prognoza – deficyt CA €0,9mld po €1,3mld we wrześniu), w środę – szczegółowe dane o listopadowej inflacji CPI (7,7%r/r wg szacunku flash), w czwartek – dane NBP o inflacji bazowej (konsensus 4,7%r/r) oraz w piątek - dane rynku pracy (nasza prognoza wzrost zatrudnienia o 0,5%r/r i wzrost wynagrodzeń o 8,9%r/r).

RPP: wypowiedzi członków Rady sugerują kolejną podwyżkę o 50bp w styczniu

Po czwartkowych wypowiedziach Prezesa NBP sugerujących kontynuację cyklu podwyżek stóp procentowych na początku 2022, pojawiły się również podobne głosy innych członków RPP.

Ł. Hardt stwierdził, że najbardziej prawdopodobna jest podwyżka stóp procentowych o 50bp w styczniu. Dodał, że podwyżki są spóźnione i mogły być łagodniejsze, gdyby cykl zacieśniania rozpoczął się wcześniej. Według ekonomisty obecnie (w listopadzie-grudniu) przechodzimy szczyt inflacyjny, a na początku 2022 zapowiedziana tarcza anty-inflacyjna rządu obniży ścieżkę inflacji o 1,0-1,5pp.

Według C. Kochalskiego z RPP, inflacja CPI pod koniec 2023 r. powinna znaleźć się w paśmie dopuszczalnych odchyleń od celu, tj. poniżej 3,5%r/r. Jego zdaniem, Rada dba o inflację, a jednocześnie wspiera zrównoważony wzrost.

Reklama

NBP: Protokół RPP z listopadowego posiedzenia – podwyżki stóp procentowych nakierowane na ograniczenie ryzyka utrwalenia inflacji i oczekiwań inflacyjnych

Dotychczasowe podwyżki stóp procentowych miały na celu ograniczenie utrwalenia podwyższonej inflacji w średnim terminie oraz ograniczenie oczekiwań inflacyjnych. Na przeciwdziałanie rosnącym oczekiwaniom inflacyjnym wskazał również ostatni komunikat po grudniowym posiedzeniu RPP. Bez reakcji polityki pieniężnej, dynamika cen mogłaby pozostać podwyższona nawet po wygaśnięciu szoków podażowych. Niektórzy członkowie RPP zwrócili uwagę na podwyższoną inflację bazową oraz wskazali na osłabienie dezinfacyjnych wcześniej czynników strukturalnych, takich jak proces globalizacji oraz zmiany struktury rynku w handlu detalicznym.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama