Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: prognozy wzrostu PKB w Polsce zaskakują; inflacja w Chinach poniżej założeń – co nowego w Państwie Środka?

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: prognozy wzrostu PKB w Polsce zaskakują; inflacja w Chinach poniżej założeń – co nowego w Państwie Środka? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL: Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami podniosła stopy procentowe NBP o 50pb (referencyjną do 1,75%). Decyzja RPP jest zgodna z naszą prognozą i konsensusem. Skala podwyżki okazała się jednak mniejsza od wycen rynkowych, wskazujących na ruch o 75pb. Więcej w Makro Flashu „To nie jest ostatnie słowo RPP”.

HUN: Inflacja CPI na Węgrzech w listopadzie wzrosła do 7,4% r/r (kons. 7,3% r/r) z 6,5% r/r w październiku. To najwyższy poziom od grudnia 2007. Do wzrostu inflacji przyczyniają się niemal wszystkie kategorie towarów i usług. Inflacja bazowa wzrosła do 5,3% r/r z 4,7% w październiku. MNB będzie zmuszony do kontynuacji podwyżek stóp procentowych.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: prognozy wzrostu PKB w Polsce zaskakują. Inflacja w Chinach powyżej założeń – co się dzieje w Państwie Środka? - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: prognozy wzrostu PKB w Polsce zaskakują. Inflacja w Chinach powyżej założeń – co się dzieje w Państwie Środka? - 1

USA: Liczba wakatów w amerykańskiej gospodarce w październiku (JOLTS Job Openings) wzrosła do rekordowego poziomu 11,033 mln i przewyższała liczbę bezrobotnych o rekordowe 3,614 mln. Największy przyrost nowych miejsc pracy był widoczny w rozkręcających się po pandemii hotelarstwie i gastronomii. Spadła liczba dobrowolnych odejść z pracy. Amerykański rynek pracy jest ekstremalnie rozgrzany, co wzmaga oczekiwania na szybsze zacieśnianie polityki pieniężnej Fed.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: prognozy wzrostu PKB w Polsce zaskakują. Inflacja w Chinach powyżej założeń – co się dzieje w Państwie Środka? - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: prognozy wzrostu PKB w Polsce zaskakują. Inflacja w Chinach powyżej założeń – co się dzieje w Państwie Środka? - 2

Reklama

POL: Agencja Fitch podniosła prognozę wzrostu PKB w Polsce na 2021 do 6,4% z 5,7% oczekiwanych wcześniej. Równocześnie Fitch obniżył prognozę wzrostu na 2022 z 4,5% do 4,3%.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: prognozy wzrostu PKB w Polsce zaskakują. Inflacja w Chinach powyżej założeń – co się dzieje w Państwie Środka? - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: prognozy wzrostu PKB w Polsce zaskakują. Inflacja w Chinach powyżej założeń – co się dzieje w Państwie Środka? - 3

CHN: Inflacja CPI w listopadzie wzrosła do 2,3% r/r z 1,5% r/r w październiku. Chociaż odczyt uplasował się poniżej oczekiwań (konsensus: 2,5% r/r), to inflacja wspięła się na najwyższy poziom od sierpnia 2020. W dalszym ciągu dużo bardziej dynamiczne zmiany cen następują po stronie producentów. Inflacja PPI wyniosła w listopadzie 12,9% r/r (wobec 13,5% r/r w październiku i przy oczekiwaniach na poziomie 12,6% r/r), a jej spadek odzwierciedlał m.in. działania administracyjne ograniczające skalę lokalnego wzrostu cen części surowców (w tym węgla). Osłabienie presji cenowej po stronie producentów w połączeniu z niewielką presją inflacyjną po stronie konsumentów (inflacja bazowa CPI spadła do 1,2% r/r z 1,3% r/r) zostało zinterpretowane jako sygnał dla władz monetarnych do dalszego łagodzenia ich polityki, w tym poprzez dalsze obniżki stopy rezerwy obowiązkowej.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama