Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja oraz stopy procentowe w regionie CEE

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja oraz stopy procentowe w regionie CEE | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

ROM:

Inflacja CPI w lutym wzrosła do najwyższego od 14 lat poziomu 8,5% r/r (wobec 8,4% r/r w styczniu), głównie wskutek wzrostu cen energii i paliw (gaz +45% r/r; paliwa +27% r/r). Przedstawiciele banku centralnego w reakcji na dane potwierdzili, że decyzja co do tego, czy tłumić inflację podwyżkami stóp procentowych komplikuje się, a podwyżki stóp procentowych w takich warunkach stają się mniej efektywne.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja oraz stopy procentowe w regionie CEE - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja oraz stopy procentowe w regionie CEE - 1

SWE:

Inflacja CPI w lutym wzrosła do najwyższego od 28 lat poziomu 4,3% r/r (wobec 3,7% r/r w styczniu). Bazowe miary inflacyjne także utrzymują się na wysokich poziomach: inflacja CPIF bez energii wzrosła do 3,4% r/r wobec oczekiwanych przez Riksbank 2,3% r/r. Władze monetarne Szwecji, podobnie jak w innych rejonach świata, stają przed coraz większym dylematem, jak zachować się w sytuacji, gdy krajobraz gospodarczy zmienia się na stagflacyjny – silnym wzrostom cen energii (szok podażowy) towarzyszyć może słabnąca aktywność gospodarcza. Wydaje się, że Riksbank, mający jedną z najniższych stóp procentowych na świecie, będzie koordynować swoje działania z EBC – naszym zdaniem uzna, że jest jeszcze za wcześnie na podwyżki stóp w 2022, ale zrewiduje swoje prognozy, że do podwyżek stóp dojdzie dopiero w 2024, prawdopodobnie przesuwając moment rozpoczęcia normalizacji poziomu stóp procentowych na 2023.

POL:

L.Kotecki (RPP) napisał w artykule prasowym, że w Polsce należy oczekiwać dalszego podnoszenia stóp procentowych, ale z powodu niepewnej sytuacji obecnie nie jest możliwe określenie docelowego poziomu podwyżek. Ocenił także, że skutkiem wybuchu wojny będzie otoczenie stagflacyjne.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja oraz stopy procentowe w regionie CEE - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja oraz stopy procentowe w regionie CEE - 2

ŚWIAT:

Reklama

Rosyjski koncern gazowy Gazprom poinformował w poniedziałek, że kontynuuje przesyłanie gazu przez Ukrainę. Chiny zdementowały informacje podawane wcześniej przez Financial Times, że Rosja poprosiła je o pomoc militarną w wojnie przeciw Ukrainie. Tymczasem FT, powołując się na niesprecyzowane źródła zaznajomione z amerykańskimi depeszami dyplomatycznymi, napisał, że Amerykanie poinformowali sojuszników o otwartości Chin na prośbę Rosji. Francja zasygnalizowała, że kolejne osoby ze środowiska oligarchów rosyjskich i ich rodzin mają zostać objęte sankcjami (zamrożenie aktywów). Ambasadorowie państw członkowskich przy UE zatwierdzili czwarty pakiet sankcji wobec Rosji. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami obejmuje on m.in. zakaz eksportu do Rosji dóbr luksusowych, pozbawienie Rosji przywilejów w handlu z UE, zakaz importu towarów z sektora hutniczego i sankcje na kolejnych oligarchów. Według doniesień medialnych w przyszłym tygodniu w Brukseli miałoby dojść do spotkania przywódców państw NATO, w tym Prezydenta USA J.Bidena.

POL:

D.Obajtek (Orlen) poinformował na Twitterze, że koncern obniża ceny paliw na stacjach: oleju napędowego o 34 gr/l do średniego poziomu 7,55, a benzynę o 20 gr/l do 6,79. Oznacza to (ceteris paribus) ograniczenie inflacji CPI w marcu o ok. 0,1-0,2pp.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama