Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kurs gazprom

POL: Inflacja CPI w grudniu wzrosła do 8,6% r/r z 7,8% r/r w listopadzie, bez zmian wobec szacunku flash. To jeszcze nie koniec wzrostów inflacji. W styczniu powędruje ona naszym zdaniem powyżej 9% r/r (być może zbliży się do 10% r/r z uwagi na noworoczne zmiany cenników). Później inflację ograniczy Tarcza Antyinflacyjna (wg nas w lutym jej przełożenie na inflację wyniesie nieco ponad 3pp).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych w kraju i na świecie. Zobacz ścieżkę inflacji CPI z i bez Traczy Antyinflacyjnej - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych w kraju i na świecie. Zobacz ścieżkę inflacji CPI z i bez Traczy Antyinflacyjnej - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych w kraju i na świecie. Zobacz ścieżkę inflacji CPI z i bez Traczy Antyinflacyjnej - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych w kraju i na świecie. Zobacz ścieżkę inflacji CPI z i bez Traczy Antyinflacyjnej - 2

USA:

Sprzedaż detaliczna spadła w grudniu aż o 1,9% m/m (kons. 0,0% m/m), prawdopodobnie ze względu na wzrost obaw konsumentów w związku z falą Omikron oraz wysoką inflacją uderzającą w realne dochody ludności. Spadek zakupów w grudniu miał szeroki charakter i objął wiele kategorii. Pomimo spadku mobilności ludności sprzedaż w barach i restauracjach spadła tylko o 0,8% m/m. Największy spadek dotyczył natomiast sprzedaży internetowej (nonstore retailers, -8,7% m/m). Istotnie spadły zakupy konsumpcyjnych dóbr trwałych – sprzedaż mebli o 5,5% m/m, elektroniki i AGD o 2,9% m/m. W dalszym ciągu poziom sprzedaży detalicznej znacząco przekracza ten wynikający z przedpandemicznego trendu. Kolejne miesiące wskażą na ile grudniowy spadek ma przejściowy charakter, a na ile jest to trwalsza zmiana.

Produkcja przemysłowa

w grudniu spadła o 0,1% m/m (kons. 0,3% m/m). O 0,3% m/m spadła produkcja w przetwórstwie, a o 1,5% w energetyce i dostawach wody. W największej skali, o 0,9% m/m, spadła produkcja dóbr konsumpcyjnych, przy niewielkich wzrostach produkcji dóbr pośrednich oraz w górnictwie (2%).

Indeks nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan

Reklama

obniżył się w styczniu wg wstępnych danych do 68,8 pkt. (kons. 70,3 pkt.) wobec 70,6 pkt w grudniu. W większym stopniu pogorszył się komponent oczekiwań niż ocena sytuacji bieżącej. W komentarzu do danych zaznaczono, że indeks sentymentu pogarsza się wśród osób zarabiających poniżej 100 tys. USD rocznie, a rośnie wśród zarabiających powyżej tej kwoty. Do pogorszenia nastrojów przyczynia się zarówno fala pandemii jak i wysoka inflacja. Prawie połowa ankietowanych oczekiwała, że inflacja będzie wyższa niż oczekiwany w 2022 wzrost dochodów osobistych, a tylko 17% oczekiwało wzrostu dochodów w ujęciu realnym. W społeczeństwie spada przekonanie co do słuszności prowadzonej polityki gospodarczej – odpowiedni wskaźnik jest na najniższym poziomie od 2014.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych w kraju i na świecie. Zobacz ścieżkę inflacji CPI z i bez Traczy Antyinflacyjnej - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych w kraju i na świecie. Zobacz ścieżkę inflacji CPI z i bez Traczy Antyinflacyjnej - 3

HUN:

Inflacja CPI w grudniu utrzymała się na poziomie 7,4% r/r (kons. 7,2% r/r). Spadły ceny paliw, aż o 5,3% m/m, jednak rosnące o 1,4% m/m ceny żywności nie pozwoliły na spadek wskaźnika inflacji CPI. Ceny żywności na Węgrzech, podobnie jak w Polsce, w 2021 rosły zdecydowanie powyżej wzorca sezonowego z ostatnich lat. Narasta presja inflacyjna – inflacja bazowa bez cen żywności i energii wzrosła do 6,4% r/r wobec 5,3% r/r w listopadzie. Do 5% r/r przyspieszyła inflacja usługowa, m.in. ze względu na wzrost kosztów utrzymania mieszkania (14,5% r/r) oraz napraw i utrzymania pojazdów (9,6% r/r). W 2022 najprawdopodobniej utrzymają się wysokie odczyty inflacji, pomimo rządowych działań zaradczych, m.in. wdrożenia od lutego na 90 dni cen regulowanych na 6 dóbr spożywczych oraz prawdopodobnego przedłużenia obowiązujących od 15 listopada limitów cen paliw.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych w kraju i na świecie. Zobacz ścieżkę inflacji CPI z i bez Traczy Antyinflacyjnej - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych w kraju i na świecie. Zobacz ścieżkę inflacji CPI z i bez Traczy Antyinflacyjnej - 4

USA:

Według szefa nowojorskiego Fedu J.Williamsa wraz z oczekiwanym spowolnieniem wzrostu gospodarczego oraz złagodzeniem problemów podażowych inflacja w 2022 prawdopodobnie spadnie do ok. 2,5% oraz w okolice 2% w 2023. Zdaniem J.Williamsa fala Omikron może wydłużyć, a w krótkim okresie również zintensyfikować natężenie ograniczeń w dostępie do pracowników oraz wpływu „wąskich gardeł” w przemyśle. Z kolei szef Fedu w Filadelfii P.Harker powiedział, że trzy lub cztery podwyżki stóp w 2022 byłyby jego zdaniem odpowiednie.

EUR:

Prezes EBC Ch.Lagarde powiedziała, że bank pozostaje pewny, że inflacja obniży się w trakcie 2022 oraz powróci do celu w horyzoncie prognozy. Według Ch.Lagarde EBC pozostaje świadomy, że dla wielu osób wzrost cen jest istotnym zmartwieniem, dlatego bank podejmie wszelkie możliwe działania by inflacja osiągnęła cel 2% w średnim terminie.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych w kraju i na świecie. Zobacz ścieżkę inflacji CPI z i bez Traczy Antyinflacyjnej - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych w kraju i na świecie. Zobacz ścieżkę inflacji CPI z i bez Traczy Antyinflacyjnej - 5

GER:

Wzrost PKB w 2021 wyniósł według pierwszego szacunku 2,7%, co świadczy o relatywnie wolnym odbiciu po 4,6% spadku w 2020 i oznacza, że PKB pozostaje o 2% niższy niż w 2019. Dane sugerują, że w 4q21 PKB Niemiec spadło o 0,5-1% k/k. Biorąc pod uwagę szybko rozprzestrzeniającą się falę Omikron, zaostrzenie restrykcji (szczególnie we wrażliwych sektorach usługowych), kryzys energetyczny oraz rachityczne łagodzenie ograniczeń podażowych w przemyśle można oczekiwać, że również i w 1q22 PKB spadnie w ujęciu kwartalnym, a kraj może nawet wpaść w techniczną recesję.

RON:

Inflacja CPI w grudniu wzrosła do 8,2% r/r (kons. 7,8% r/r) wobec 7,8% r/r w listopadzie. Do wzrostu w największym stopniu przyczyniają się ceny energii (np. ceny gazu są o 50% wyższe r/r, energii elektrycznej o 15% r/r, a paliw o 22% r/r). W ujęciu miesięcznym w największym stopniu podrożała żywność (+0,8% m/m) oraz niektóre usługi (transport lotniczy, usługi pocztowe oraz energia elektryczna). Na początku roku inflacja może wkroczyć w dwucyfrowe obszary. Jak na razie rząd wdrożył ceny maksymalne na gaz i energię elektryczną w okresie listopad 2021- marzec 2022. Niedawno rządząca koalicja zapowiedziała obniżkę stawek VAT na energię elektryczną począwszy od kwietnia.

POL:

Prezes NBP A.Glapiński powiedział, że Zarząd NBP przyjął strategię stopniowego zwiększania zaangażowania banku na rynku zielonych obligacji. Łączna wartość zielonych obligacji w portfelu NBP wynosi obecnie równowartość prawie 600 mln EUR (0,5% wartości rezerw walutowych). NBP nie widzi potrzeby aktywnego wpływania na kierunki polityki kredytowej sektora bankowego ze względu na to, że bezpośrednie ekspozycje sektora na branże wysoko-emisyjne nie przekraczają 2% aktywów. NBP rozpatruje dołączenie do Sieci na rzecz Zazieleniania Systemu Finansowego (sieć ponad 100 banków centralnych i organów nadzoru).

Sejm ma na posiedzeniu 26-27 stycznia głosować nad wyborem dwóch nowych członków RPP, którzy zastąpią G.Ancyparowicz oraz E.Łona (ich kadencja kończy się 9 lutego). Kandydatami są prof. E.Ostrowska oraz przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych W. Janczyk. Komisja Finansów Publicznych ma zaopiniować kandydatury 19 stycznia.

GAZ:

Wicepremier Rosji A.Nowak powiedział, że Rosja ma dość zasobów aby zwiększyć dostawy gazu dla Europy, ale zaznaczył że ich warunkiem są przejrzysta sytuacja na rynkach zbytu i kontrakty długoterminowe. Uzasadnił, że eksploatacja złóż wymaga czasu i nakładów. Jego zdaniem źródłem obecnych problemów w Europie jest upór Komisji Europejskiej, by odejść od umów długoterminowych na rzecz transakcji typu spot. Gazprom wezwał PGNiG na arbitraż przed Trybunałem w Sztokholmie domagając się podwyższenia ceny kontraktowej gazu (z mocą wsteczną) dostarczanego w ramach kontraktu jamalskiego. W pt. Senat USA odrzucił projekt ustawy nakładający dodatkowe sankcje na gazociąg Nord Stream 2

Czytaj więcej