Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prali pieniądze, używając kryptowalut - sprawcy ujęci

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

11 przestępców zaangażowanych w największą szajkę, która za pośrednictwem kryptowalut i kart kredytowych prała pieniądze, zostało aresztowanych. Przestępcy zostali ujęci przez hiszpańską gwardię cywilną. Operacja ścigania malwersantów była koordynowana przez Europol pod kryptonimem Tulipan Blanca (Biały Tulipan). W operacji współdziałały również władze fińskie i amerykańskie Homeland Security Investigations. Grupa przestępcza zajmowała się handlem narkotykami.

 

Karty kredytowe i kryptowaluty

Dochodzenie hiszpańskiej gwardii cywilnej i Europolu, wyjaśniło w jaki sposób największa szajka krypto-przestępców dokonywała transakcji podczas handlu narkotykami. Na początku kryminaliści korzystali jedynie z kart kredytowych powiązanych z ich przestępczymi kontami. W procederze prania pieniędzy korzystali z wielu kont bankowych, wpłacając pewnie sumy pieniędzy na każde. Następnie, wybrani członkowie grupy udawali się w podróż do Kolumbii, by tam wypłacać z bankomatów gotówkę. Po pewnym czasie, przestępcy zdali sobie sprawę, że takie operacje są łatwe do namierzenia przez służby. Dlatego zmienili metodę prania pieniędzy, z kart kredytowych przerzucili się na transakcje w kryptowalutach, głównie w Bitcoinie. Jednak i to posunięcie zostało zauważone przez organy ścigania. Przestępcy zostali zlokalizowani, korzystali z usług ulokowanej w Finlandii giełdy.

 

Kryptowalutowy przekręt

Wspomniana giełda gromadziła informacje o przestępcach, dzięki temu fińskim władzom udało się namierzyć przestępców. Transakcje dokonywane w Bitcoinie, pochodziły z nielegalnych wpływów. Kryptowaluta następnie była zamieniania na peso kolumbijskie. Zaraz po tym, przestępcy przelewali kwoty na kolumbijskie konta bankowe. Kolumbijski motyw prania pieniędzy i narkotyków, wydaje się symboliczny, ze względu na kraj, który kojarzy się z tymi dwoma przestępstwami, dzięki największym kartelom narkotykowym w historii. Choć trudno uwierzyć, że malwersanci zamieniali Bitcoin na mało popularną i słabą walutę, to w tym przypadku zapewne chodziło bardziej o kraj, którego system pozostawia wiele do życzenia. Co więcej, jako że grupa trudniła się handlem narkotykami, nie dziwi wybór Kolumbii, gdzie ten nielegalny rynek wciąż kwitnie.

Reklama

 

Kulisy ujęcia

Operacja Tulipan Blanca, to głównie sukces hiszpańskiej gwardii cywilnej. Gwardziści aresztowali 11 członków gangu, przesłuchaniom poddano dodatkowo 137 innych podejrzanych. W wyniku operacji, służby hiszpańskie dokonały ośmiu rewizji. Skonfiskowano komputery, urządzenia i sprzęt wykorzystywany do prania pieniędzy. W tym worki na gotówkę, a nawet maszyny do drukowania pieniędzy. Przestępcy podejrzani są o wypranie około 8 mln euro, z użyciem 174 kont bankowych.

Europol wspierał śledztwo poprzez bieżącą wymianę informacji. W wyniku rosnącej popularności kryptowalut i coraz częstszego używania ich w celach przestępczych, Europol podjął się działań na terenie całej Unii Europejskiej. M.in. zorganizowano kursy, które mają szkolić służby w celu namierzenia przestępstw finansowych z udziałem kryptowalut. Chodzi tu głównie o zorganizowane grupy przestępcze, które piorą pieniądze, używając wirtualnych walut.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Estera Włodarczyk

Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.


Reklama
Reklama