Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polska ma drugą najwyższą inflację w Unii Europejskiej!

|
selectedselectedselected
Polska ma drugą najwyższą inflację w Unii Europejskiej!
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jak dowodzi badanie Puls Inwestora Indywidualnego przeprowadzone przez eToro, z 12 przebadanych narodowości to Polacy najczęściej wskazują, że inflacja to zagrożenie dla ich portfela inwestycyjnego. To dobry moment na poszukiwanie alternatyw dla bankowych depozytów. Jeśli w sierpniu 2020 roku założyliśmy w banku roczną lokatę z przeciętnym rynkowym oprocentowaniem 0,1 proc. (średnie oprocentowanie lokat 6-12 miesięcy według NBP) to po roku okazało się, że straciliśmy na niej aż 4,67 proc. - o tyle realnie spadła wartość naszych oszczędności. A to za sprawą rocznej inflacji, która na koniec lipca 2021 wyniosła 5 proc. r/r.

To najwyższa realna strata na lokatach obserwowana od 15 lat

W poprzednich miesiącach straty były mniejsze, z powodu niższej inflacji, a także wyższego oprocentowania lokat, które od marca do sierpnia 2020 roku spadło z 1,2 proc. na 0,1 proc. Najbliższe miesiące przyniosą dalsze bolesne rozczarowania posiadaczy bankowych lokat, bo inflacja będzie utrzymywać się na podobnym poziomie, a średnie oprocentowanie bankowych rocznych depozytów waha się na poziomie zbliżonym do zera.

polska ma druga najwyzsza inflacje w unii europejskiej grafika numer 1polska ma druga najwyzsza inflacje w unii europejskiej grafika numer 1

polska ma druga najwyzsza inflacje w unii europejskiej grafika numer 2polska ma druga najwyzsza inflacje w unii europejskiej grafika numer 2

Polska ma drugą najwyższą inflację w Unii Europejskiej,

nie dziwi zatem fakt, że Polacy najbardziej się jej obawiają. Według przeprowadzonego przez eToro badania Puls Inwestora Indywidualnego to właśnie Polacy w największym stopniu przewidują dalszy wzrost cen. Aż 50 proc. Polaków uważa, że w ciągu najbliższego roku czeka nas znaczący wzrost cen towarów i usług – jest to rekordowy odczyt, bo średnia dla 12 krajów to 30 proc. Kolejne 41 proc. Polaków uważa, że ten wzrost będzie mały. W sumie dalszy wzrost cen prognozuje aż 91 proc. Polaków, przy globalnej średniej wynoszącej 85 proc. (z przewagą odpowiedzi o małym wzroście). Warto podkreślić, że oczekiwania inflacyjne, to jeden z głównych powodów nakręcania spirali inflacyjnej. Osoby, które obawiają się dalszego spadku wartości pieniądza, dążą do tego, by jak najszybciej go wydać, a tym samym jeszcze wzmacniają inflację. Jeśli porównamy lokaty bankowe z 12-miesięcznym inwestycjami na rynku kapitałowym (WIG20, S&P500), widzimy, że na tym drugich inwestorzy mieli znacznie większe możliwości zarobienia, ale też straty.

Indeks amerykańskiej giełdy S&P500

Reklama

w okresach rocznych kończących się od lipca 2020 r. do czerwca 2021 r. przyniósł od 7 proc. (10/2020) do ponad 53 proc. zysku (03/2021), a w żadnym okresie nie przyniósł straty (nie uwzględniliśmy tutaj różnic kursu walutowego USD/PLN). Inaczej było w przypadku indeksu WIG20, który straty przyniósł w 7 z 12 odczytów. Zyski w okresie ostatnich 12 miesięcy zaczął przynosić od marca 2021 r. Oczywiście to porównanie ma tylko charakter informacyjny, ponieważ inwestycje kapitałowe wiążą się ze znacznie wyższym ryzykiem i nie stanowią prostej alternatywy dla lokaty bankowej. Taką alternatywą mógłby być portfel inwestycyjny o kontrolowanym ryzyku, składający się z akcji oraz gotówki lub obligacji. Nie można jednak nie zauważyć, że rosnąca liczba inwestorów na rynku kapitałowym, to osoby zniechęcone do depozytów bankowych przez ich niskie oprocentowanie. A nadchodzące kolejne miesiące ze znaczącymi stratami na kończących się lokatach, mogą tylko ten trend wzmacniać.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


eToro null

eToro

eToro zostało założone w 2007 roku w celu globalnego otwarcia rynków inwestycyjnych, aby każdy mógł handlować i inwestować w prosty oraz przejrzysty sposób. Platforma eToro umożliwia ludziom inwestowanie w wybrane przez nich aktywa, od akcji i towarów po kryptowaluty. Jesteśmy globalną społecznością ponad 20 milionów zarejestrowanych użytkowników, którzy dzielą się swoimi strategiami inwestycyjnymi, ponieważ platforma daje możliwość kopiowania działań tych użytkowników, którzy odnieśli największy sukces. Dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze użytkownicy mogą z łatwością kupować, przechowywać i sprzedawać aktywa, monitorować swój portfel w czasie rzeczywistym oraz dokonywać transakcji w dowolnym momencie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

eToro to platforma inwestycyjna obejmująca wiele aktywów. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK TWITTER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Reklama
Reklama